Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła generyk Gefitinibu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Gefitinib Mylan przeznaczony jest do leczenia pacjentów z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuc (NSCLC) lub przerzutowym NSCLC z aktywującymi mutacjami w genie EGFR. Mutacja aktywująca w genie EGFR związana jest z odpowiedzią na terapię celowaną w niedrobnokomórkowym raku płuc (NSCLC).

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) zarekomendował dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego Gefitinib Mylan, który przeznaczony jest do leczenia niedrobnokomórkowego raka płuc (NSCLC). O ten produkt leczniczy wnioskowała firma MYLAN S.A.S.

Gefitinib Mylan dostępny będzie w postaci tabletek powlekanych 250 mg. Substancją czynną tego preparatu jest gefitynib a mianowicie produkt przeciwnowotworowy (kod ATC: L01XX31), który celuje w kinazę tyrozynową receptora naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR) oraz działa jako inhibitor wzrostu komórek, konkurując z ATP i blokując aktywację poprzez receptor.

Gefitinib Mylan to lek generyczny (zamiennik) leku Iressa, który dopuszczony został do obrotu w UE 24 czerwca 2009 r.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Badania wykazały zadowalającą jakość produktu Gefitinib Mylan i jego biorównoważność w stosunku do produktu referencyjnego jakim jest Iressa.

Zaleca się, aby Gefitinib Mylan przepisywany był przez lekarzy, którzy mają doświadczenie w stosowaniu terapii przeciwnowotworowych.

Autor: Agata Ernst

Źródło: www.esmo.org/Oncology-News/EMA-Recommends-Granting-a-Marketing-Authorisation-for-Generic-Gefitinib

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.