Jak żyjąc z rakiem dokonać pozytywnych zmian w swoim życiu?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

uśmiechŻycie z nowotworem jest doświadczeniem zmieniającym życie na wielu płaszczyznach. Może się okazać, że Twoja perspektywa uległa zmianie, lub że myślisz o swoim życiu w inny, nowy sposób. Dla wielu ludzi to doświadczenie jest okazją do ponownej oceny swojego życia i  ogólnego stanu zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Dokonanie przemyślanych zmian pomaga ludziom żyjącym z nowotworem obniżyć poziom stresu, być bardziej pewnym siebie, odkryć nowe zainteresowania oraz odnaleźć głębsze wartości w życiu. Mając na względzie niepewność postępu choroby; ustanowienie realistycznych celów i próba ich osiągnięcia często pomaga poczuć się znowu współodpowiedzialnym za swoją przyszłość.

Wyznaczenie sobie celów, bez względu na to czy dużych czy małych, oraz wysiłek zmierzający w kierunku ich osiągnięcia może wpłynąć na wiele różnych dziedzin Twojego życia.

Zdrowie: Wiele osób decyduje się poprawić swoją dietę i kondycję fizyczną. Dla niektórych oznacza to jedzenie większej ilości owoców i warzyw, a także innych produktów, które składają się na zdrową dietę. Dla innych, oznacza to intensyfikację lub początek różnorodnej aktywności fizycznej. Zwróć się do swojego lekarza w celu ustanowienia odpowiedniego planu ćwiczeń dla Ciebie. Dążenia ukierunkowane na zdrowie mogą  obejmować także rzucenie palenia, radzenie sobie ze stresem oraz poprawę jakości snu.

Związki: Celem może być też poprawa relacji z rodziną, przyjaciółmi i innymi ważnymi osobami w Naszym życiu. Cele mogą być tak proste, jak np. planowanie dnia, tygodnia lub miesiąca w taki sposób aby spędzić czas i połączyć się z tymi, na których Nam zależy. Piknik, romantyczna kolacja lub po prostu oglądanie ulubionego programu telewizyjnego, a także radość ze wzajemnego towarzystwa będzie podstawą do budowania wspólnych doświadczeń. Bezpośrednia i szczera rozmowa, bycie dobrym słuchaczem również pomoże zbudować Ci silniejszą więź z najbliższymi.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Praca: Cele związane z pracą mogą różnić się w zależności od tego, czy zdecydujesz się ją kontynuować czy weźmiesz wolne na czas leczenia. Możesz poprosić pracodawcę lub przełożonego o ułożenie bardziej elastycznego harmonogramu pracy w celu lepszego dostosowania terminów wizyt lekarskich. Naucz się lepiej dysponować czasem, być lepszym menadżerem czy członkiem zespołu. Niektórzy, po diagnozie choroby nowotworowej decydują się na poważne zmiany w życiu zawodowym.

Finanse: Zarządzanie kosztami leczenia jest powszechnym celem. Może się za tym kryć  poszerzenie swojej wiedzy na temat medycznych i niemedycznych kosztów opieki zdrowotnej oraz zdefiniowanie pytań czy niejasności, na które odpowiedź powinna udzielić nam osoba prowadząca leczenie. Ustalanie comiesięcznych oszczędności, zarządzanie długiem czy przegląd możliwości inwestycyjnych – wszystko to pomoże odzyskać stabilizację finansową. Jeśli to możliwe, nadal ważne jest, aby poświęcić trochę pieniędzy na własne wydatki czy marzenia.

Przyjemności: są kluczowym składnikiem który pomoże Ci cieszyć się życiem i zachować równowagę. Obejmuje działania, które możesz robić sam lub współdzielić z innymi. Warto wybrać sobie nowe hobby czy zacząć czytać nową książkę.

Wolontariat: Poza samorozwojem, praca z dziećmi czy organizacja zajęć pozaszkolnych lub pomoc innym osobom cierpiącym na nowotwór da Ci możliwość przyczynienia się do rozwoju swojej lokalnej społeczności.

Wartości duchowe: Można również realizować cele, które pomogą Ci ponownie odnaleźć sens życia. Niektórzy angażują się religijnie, podczas gdy inni uprawiają jogę czy medytację.

Po spędzeniu czasu na burzy mózgów dotyczącej zmian jakie zamierzasz przedsięwziąć, oceń swoje zamierzone cele za pomocą metody SMART. SMART jest powszechnie stosowanym systemem, który pomoże Ci ustalić realistyczne i osiągalne cele. Zgodnie z metodą SMART, cele muszą być:

Jasno określone: Zdecyduj co będziesz robić, jak i dlaczego. Jak masz konkretny cel to nietrudno jest ustalić co jest wymagane, aby go osiągnąć.

Łatwe do oceny: Jeśli chcesz np. zmienić swój rytm dnia i stać się rannym ptaszkiem, to wymiernym celem byłoby budzić się o 6 rano w dni powszednie. To jest informacja którą można łatwo śledzić tak, aby zobaczyć, czy osiągamy swój cel.

Osiągalne: Cel jest definiowany jako osiągalny, kiedy ograniczenia, takie jak harmonogram czy obciążenie pracą nie będą stanowić poważnych przeszkód w drodze do jego osiągnięcia. Nierozważnym byłoby np. wyznaczyć sobie jako cel schudnięcie 20kg w ciągu dwóch tygodni. Cele powinny być trudne, ale nie nieosiągalne.

Istotne: wybrany cel powinnien mieć istotny wpływ na Twoje życie.

Ograniczone czasowo: Cel powinien mieć zdefiniowany harmonogram czasowy.
Dodatkowe wskazówki

Bez względu na to jakie cele sobie wyznaczysz, ich realizacja będzie wymagała od Ciebie determinacji i wytrwałości, a porażki są czasem nieuniknione. Oto kilka praktycznych porad:

  • Nie spiesz się. Staraj się skupić na tym, co robisz teraz, aby osiągnąć swoje cele  i podziel długoterminowe marzenia na mniejsze, łatwiejsze w realizacji .
  • Priorytet musi być. Skup się na głównym celu, postaraj się nie rozpraszać za bardzo kwestiami o mniejszym znaczeniu.
  • Pozytywne nastawienie jest bardzo ważne, a także wiara że realizacja Twoim marzeń jest w zasięgu ręki.
  • Oszczędzaj siebie i pamiętaj, iż osiągnięcie swoich celów może być czasochłonne.
  • Bądź przygotowany na niepowodzenia. Pomyśl jak radzić sobie z wszelkimi wyzwaniami , które mogą pojawić się w trakcie realizacji planów.
  • Ucz się na swoich błędach.
  • Podziel się swoimi planami z przyjaciółmi lub rodziną. Poproś, aby pomogli Ci utrzymać motywację i koncentrować się na zamierzonym celu.

Powodzenia!

źródło: http://www.cancer.net/all-about-cancer/cancernet-feature-articles/quality-life/how-make-positive-lifestyle-changes-while-living-cancer
Z angielskiego tłumaczyła Joanna Przybyszewska

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.