Jakie formy wsparcia zapewniają fundacje onkologiczne pomagające chorym na raka?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Fundacje onkologiczne odgrywają niezwykle istotną rolę. Ich głównym celem jest zapewnienie pomocy chorym na raka i ich rodzinom – robią wszystko, co niezbędne, aby walka z chorobą była łatwiejsza. Na jakie formy wsparcia można liczyć ze strony tego typu organizacji? W jaki sposób z nich skorzystać?

Fundacje onkologiczne – ważne wsparcie informacyjne

Jedną z najważniejszych funkcji, jakie pełnią fundacje pomagające pacjentom onkologicznym, jest zapewnienie dostępu do rzetelnych informacji. Dotyczą one nie tylko rodzajów nowotworów, ale i diagnostyki, metod leczenia i poruszania się w systemie ochrony zdrowia w Polsce. To organizacje, które starają się rozwiać wszelkie wątpliwości na temat raka. Niemal każda z nich ma swoją stronę internetową, gdzie tworzy ogólnodostępne kompendium wiedzy dotyczącej nowotworów. Merytoryczne artykuły, porady i wskazówki to cenne źródło informacji dla każdego.

Wsparcie informacyjne jest zapewniane na wielu płaszczyznach. Chorzy, ich rodziny czy opiekunowie, a także pozostałe osoby mogą liczyć na pomoc informacyjną w różnych obszarach, coraz częściej dostępną na stronach i portalach internetowych To np. specjalna mapa onkologiczna pozwalająca na weryfikację wybranej placówki lub lekarza oraz zapoznanie się z ocenami pacjentów (onkomapa.pl). Fundacje onkologiczne tworzą też inne, bardzo przydatne projekty internetowe jak np.:

Każda z wymienionych form wsparcia jest ogólnodostępna. Aby z nich skorzystać, wystarczy mieć komputer lub inne urządzenie połączone z Internetem. Po wykonaniu kilku kliknięć wszyscy znajdą to, czego potrzebują.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Fachowe wsparcie edukacyjne jako istotna część walki z rakiem

Edukacja onkologiczna to wyjątkowo ważny obszar, zarówno z perspektywy osób walczących z nowotworem i ich bliskich, jak również zdrowych. Jako społeczeństwo potrzebujemy gruntownej wiedzy onkologicznej – w wielu przypadkach zmiana dotychczasowego trybu życia na zdrowszy pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju groźnych chorób, w tym nowotworowych. Również tym zajmują się działające w naszym kraju fundacje onkologiczne. Niektóre pomagają pacjentom bez względu na typ nowotworu np. Onkofundacja Alivia, inne pacjentom z konkretną chorobą, np. Omea Life – rak piersi, Sarcoma – mięsaki i nowotwory skóry, Europa Colon – nowotwory przewodu pokarmowego. Jedne prowadzą akcje o charakterze ogólnopolskim, są też takie skupiające się na aktywności lokalnej, np. w obszarze danego województwa.

Onkologiczne wsparcie edukacyjne obejmuje m.in. organizację różnych warsztatów, konferencji, webinarów i sympozjów. Warto podkreślić, że tego typu wydarzenia mają na celu nie tylko przybliżenie najważniejszych informacji dotyczących samej choroby. Pomagają one również w oswojeniu się z nową, trudną sytuacją, swoimi lękami i myślami. Ponadto edukacja nie musi dotyczyć samych pacjentów. Bardzo często skierowana jest również do personelu medycznego, aby jego przedstawiciele mogli lepiej zrozumieć chorych i spojrzeć na wszystko z ich perspektywy. Zapisy na warsztaty i inne wydarzenia najczęściej odbywają się za pośrednictwem strony internetowej fundacji, która je organizuje – nierzadko można zrobić to też telefoniczne lub mailowo.

Wsparciem edukacyjnym są też wszelkiego rodzaju kampanie społeczne, których celem jest zwrócenie uwagi na istotną rolę profilaktyki w poszczególnych nowotworach złośliwych. Należą do nich m.in.:

Movember – kampania skupiająca się na nowotworach prostaty i jąder, na znak solidarności i wzbudzenia ciekawości tym tematem mężczyźni w listopadzie zapuszczają wąsy.

Pink October – miesiąc świadomości raka piersi, co roku w październiku poprzez tę akcję zachęca się kobiety do mammografii i innych działań profilaktycznych.

Dzień na U – czas na badania profilaktyczne, które powinien wykonywać każdy z nas, to inicjatywa zachęcająca do wzięcia dnia wolnego i przeznaczenia go na wykonanie profilaktycznych badań.

Buy My Cancer – innowacyjny projekt będący nowoczesnym modelem finansowania kosztownego leczenia raka. Polega na przekształceniu obrazów komórek nowotworowych w dzieła sztuki i wykonaniu z nich NFT (unikalnych, cyfrowych certyfikatów przechowywanych w technologii blockchain).

Tego typu kampanie mają charakter ogólnopolski lub ogólnoświatowy. Za pomocą prostych przekazów zachęcają do rozpoczęcia dyskusji o nowotworach złośliwych oraz zadbania o własne zdrowie poprzez regularne wykonywanie badań.

Fundacja onkologiczna a wsparcie finansowe

Działania na rzecz chorych walczących z nowotworami dotyczą także aspektu materialnego. Fundacje onkologiczne oferują pomoc w finansowaniu:

  • prywatnych konsultacji,
  • terapii, które nie są refundowane,
  • potrzebnych badań,
  • dojazdów do ośrodka i podobnych kwestii logistycznych,
  • niezbędnych artykułów medycznych,
  • rehabilitacji,
  • pomocy psychologicznej,
  • zajęć dla pacjentów onkologicznych.

Przekazując darowiznę tego typu organizacji, można mieć pewność, że zostanie w odpowiedni sposób wykorzystana. Dzięki otrzymanym środkom fundacje mogą też organizować kampanie i prowadzić inne działania na rzecz chorych walczących z nowotworami złośliwymi.  Zgłaszające się do nich osoby chore uzyskują niezbędną pomoc w zdobyciu pieniędzy na badania, jak i samo leczenie. Tego typu organizacje umożliwiają założenie własnej zbiórki za pośrednictwem specjalnej platformy, wypromowanie jej w Internecie (w szczególności w mediach społecznościowych), a także dają szansę na indywidualne uzyskanie środków z 1% podatku. Wszystko odbywa się legalnie i w kilku prostych krokach  – pierwszym jest zgłoszenie się do wybranej organizacji z dokumentacją potwierdzającą stan zdrowia.

Finansowe wsparcie onkologiczne to jedna z najważniejszych form pomocy dla osób, które mają zdiagnozowany nowotwór złośliwy. Dzięki temu chorzy mogą nieco odciążyć swój domowy budżet i skupić się na walce o swoje zdrowie.

Fundacje onkologiczne – wsparcie emocjonalne

Chorobie nowotworowej towarzyszą różne emocje, takie jak gniew, lęk czy bezsilność. Często bardzo trudno sobie z nimi poradzić, co przyznają nie tylko sami pacjenci, ale również ich bliscy. Dlatego fundacje onkologiczne tworzą kompleksowe programy pomagające przejść przez raka (np. fundacja Rak’n’Roll), organizując warsztaty, spotkania, aktywności sportowe dla pacjentów (np. Amazonki, Fundacja OnkoCafe, PARS, Fundacja Pokonaj Raka). Jest ono równie wartościowe, jak pomoc finansowa, ponieważ dodaje otuchy i siły do walki z rakiem.

Organizacje skupiające się na nowotworach przełamują tematy tabu i wyciągają pomocną dłoń do osób, które tego potrzebują. To m.in. dzięki nim pacjenci w Polsce oraz ich rodziny mają do dyspozycji onkologiczne telefony zaufania. Ponadto fundacje mają w swoich szeregach wolontariuszy wspierających osoby, które tego potrzebują – bardzo często zostają nimi ci, którzy walkę z nowotworem mają już za sobą i udowadniają, że jego pokonanie jest możliwe. 

Wsparcie pacjenta onkologicznego w kwestiach społecznych

Każda fundacja onkologiczna robi wszystko, aby poprawić sytuację pacjentów chorych na raka. Są to organizacje, które aktywnie działają w kwestiach społecznych, walcząc o zmiany w polskiej onkologii. Często to z ich inicjatywy powstają petycje mające na celu zwiększenia dostępu do nowych terapii, poszerzenie refundacji o kolejne leki czy wprowadzenie specjalnych programów szczepień (np. przeciwko HPV). Co więcej, to dzięki zaangażowaniu fundacji onkologicznych i innych podmiotów możliwe jest przeprowadzenie remontu poczekalni lub oddziałów, gdzie chorzy na raka mogą powrócić do zdrowia.

W obliczu nowotworów cenna okazuje się każda, nawet najdrobniejsza pomoc. Fundacje wspierające pacjentów onkologicznych otaczają opieką wszystkich, którzy tego potrzebują i robią to w każdy możliwy sposób.

Autor: Onkofundacja Alivia

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.