Koordynator onkologiczny – kto to jest?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Od pewnego czasu w szpitalach onkologicznych można spotkać osoby pełniące funkcję koordynatora onkologicznego. Pani Eliza Działach – koordynator onkologiczny i współzałożycielka ON-KO Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Opieki Onkologicznej, opowiada w rozmowie, w czym koordynator może pomóc pacjentowi.

Eliza Działach

Kim jest koordynator onkologiczny i jaka jest jego rola w szpitalu i w odniesieniu do pacjenta? 

Koordynator onkologiczny to osoba, która jest przewodnikiem pacjenta po systemie opieki zdrowotnej. Pełni funkcję informacyjną, edukacyjną, oraz jest łącznikiem między lekarzem a pacjentem. 

Do zadań koordynatora należy umówienie terminów niezbędnych badań, wizyt, przygotowanie pacjenta do konsylium lekarskiego, wydanie niezbędnych materiałów edukacyjnych, informacyjnych, wzmocnienie przekazu płynącego od lekarza, wyjaśnienie pacjentowi niezrozumiałych zagadnień oraz wątpliwości.

Z naszych doświadczeń wiadomo, że w każdej jednostce rola koordynatora jest inaczej interpretowana i zazwyczaj dopiero w momencie konsylium taki koordynator zaczyna współpracować z pacjentem, stąd tak istotne jest ujednolicenie przepisów i uznanie koordynatora jako zawodu medycznego.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Widzimy ogromny potencjał w koordynatorach w formie wspierania pacjentów od samego początku ich ścieżki, w danej jednostce ochrony zdrowia. Pacjent powinien posiadać i przede wszystkim znać swojego przewodnika po systemie lub często niezrozumiałych procedurach czy procesach medycznych. Dodatkowo widać jak ważnym elementem jest także edukacja pacjentów, wdrożenie form prehabilitacji przed leczeniem, a także wydanie niezbędnych materiałów, czyli przygotowanie pacjenta do leczenia. 

Należy też brać pod uwagę, że pacjent może mieć pytania lub potrzebować rozmowy na temat choroby wówczas taki koordynator jest właśnie tą osobą, która udziela niezbędnych informacji lub kieruje pacjenta w odpowiednią komórkę w szpitalu. 

Koordynator nadzoruje także cały proces leczenia pacjenta, pacjent pozostaje w stałym kontakcie z koordynatorem.

Kiedy pojawiło się takie stanowisko w szpitalach? Czy w każdym szpitalu onkologicznym jest koordynator? 

Funkcję koordynatora wprowadził tzw. Pakiet onkologiczny, czyli powszechnie znana „zielona karta” czy karta DILO w 2015 r. 

Wg obowiązujących przepisów koordynatora wybiera konsylium lekarskie, natomiast dziś już wiemy, że koordynator powinien być przy pacjencie od samego początku, czyli od procesu diagnostyki. W każdym szpitalu, który realizuje pakiet onkologiczny, taki koordynator powinien być. 

Jak wcześniej wspomniałam, przepisy niestety są różnie interpretowane, brakuje jednoznacznych i konkretnych wytycznych kim koordynator powinien być, jakie powinien mieć wykształcenie i kompetencje, a także, w jaki sposób powinien działać w jednostce.

Biorąc pod uwagę, że liczba chorych na nowotwory stale rośnie, koordynator może spełniać ważne funkcje w organizacji przede wszystkim będzie wsparciem dla pacjenta i lekarza, będzie źródłem niezbędnych informacji dla pacjenta i o pacjencie, ale do tego potrzebne są zmiany legislacyjne i przede wszystkim uporządkowanie umiejscowienie koordynatora medycznego w całym systemie nie tylko w onkologii, ale także w innych obszarach medycyny.

Z jakimi problemami mierzą się koordynatorzy?

Dotychczas koordynator nie jest uznany za zawód medyczny, stąd istnieją pewne rozbieżności w postrzeganiu funkcji.

W ubiegłym roku powołaliśmy Ogólnopolskie Stowarzyszenie Koordynatorów Opieki Onkologicznej, aby móc zawalczyć o usankcjonowanie koordynatora w systemie ochrony zdrowia, a także o jednoznaczne, uniwersalne przepisy dotyczące organizacji funkcji, zadań stanowiskowych oraz wykształcenia i możliwości kształcenia.

Chcielibyśmy, aby każdy pacjent mógł liczyć na osobę, która z pasji i powołania opiekuje się pacjentem i posiada do tego kompetencje I wiedzę.

Autor: Onkofundacja Alivia na podstawie rozmowy z Elizą Działach.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.