Nano-Technologiczne leczenie raka

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Prof. Israel Gannot z Tel Aviv University, Department of Biomedical Engineering zajmuje się badaniami nad nową metodą usuwania komórek rakowych z ciała pacjenta za pomocą wysokiej temperatury (efektu cieplnego) przy minimalnym oddziaływaniu na otaczające guz tkanki.

Stosowana powszechnie w leczeniu raka radioterapia często powoduje uszkodzenia organizmu pacjenta. Nowa metoda ma w znacznym stopniu ograniczyć szkody powstale na skutek leczenia.

Przy użyciu mieszaniny biomarkerów, nanocząsteczek prof. Gannot’a oraz przeciwciał, komórki rakowe zostają zlokalizowane i oblepione. Następnie, poprzez użycie pola magnetycznego, następuje wzbudzenie nanocząsteczek i wydzielenie ciepła. Manipulacja polem pozwala na uzyskanie ściśle określonej ilości ciepła, niezbędnej do rozbicia guza. Mieszanina nanocząsteczek i przeciwciał aplikowana jest w łatwy i bezpieczny sposób, poprzez zwykły zastrzyk, do krwiobiegu pacjenta.

Metoda wykazała już swoją skuteczność w leczeniu raków nabłonkowych, które powstają w różnych częściach ciała.

Źródła:
  • Intystut of Nano Technology, Nano-methods for treating cancer tumors with heat and magnets, 10th of august 2010, www.nano.org.uk,
  • American Friends of Tel Aviv University, a magnetic solution to identify and kill tumors, Monday august 9 2010, www.aftau.org

Nie moglibyśmy działać bez wsparcia naszych Darczyńców. Pomóż nam działać dalej!

monster-aim-1.png

 

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.