Nowoczesna metoda chirurgiczna to wyraźne korzyści dla pacjentów ze schorzeniami urologicznymi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Korzenie Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Greifswaldzie sięgają 17 października 1456 r., kiedy to został założony uniwersytet, a w jego strukturach Wydział Medyczny. Obecnie Szpital oferuje szeroki zakres usług, w ramach 21 klinik/poliklinik, 19 instytutów i innych centralnych jednostek. Dziś prezentujemy Klinikę i Poliklinikę Urologii, która jest jedną z uznanych klinik.

O Klinice Urologii i Poliklinice Urologii opowie ich dyrektor – Dr n. med. Martin Burchardt – profesor uniwersytetu.


Chcielibyśmy przedstawić Państwu nasz oddział, zarówno przykłady obrazów klinicznych, które leczymy oraz oferowane przez nas opcje terapeutyczne. Jako certyfikowany ośrodek leczenia nowotworów mamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie. W ramach poradni prowadzimy konsultacje problemów urologicznych od nowotworów urologicznych po problemy takie jak inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu.

Jesteś pacjentem onkologicznym?

Uzyskaj wsparcie dopasowane do Twoich potrzeb! Nie ma żadnego haczyka! Po prostu kliknij i sprawdź naszą ofertę.

Niestety wciąż dolegliwości i choroby urologiczne to dla wielu osób tematy tabu. Często wiążą się ze wstydem, a próg zahamowania u osób nimi dotkniętych jest często wysoki. 

Troszcząc się o naszych pacjentów, ze szczególnym zrozumieniem i zawsze z  doskonałą wiedzą pomagamy osobom z chorobami urologicznymi na wiele sposobów. Zespół lekarzy z oddziału urologii szpitala uniwersyteckiego w Greifswaldzie przeprowadza rocznie ponad 500 zabiegów/operacji przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu.

Zajmujemy się leczeniem wszystkich chorób męskich i żeńskich dróg moczowych, a także męskich narządów płciowych, zarówno u dzieci jak i osób w wieku dorosłym. Koncentrujemy się na stacjonarnym/szpitalnym i ambulatoryjnym leczeniu raka prostaty, raka nerkowokomórkowego, pęcherza moczowego, moczowodu, miedniczek nerkowych i jąder, a także guzów nadnerczy. Jesteśmy również kompetentnym i godnym zaufania zespołem specjalistów w zakresie leczenia inkontynecji – czyli nietrzymania moczu, łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, kamicy moczowej i urologii dziecięcej.

Nasze kompetencje i jakość leczenia zostały również potwierdzone przez Niemieckie Towarzystwo Onkologiczne, które w 2019 r. przyznało nam certyfikat Centrum Uroonkologii. Osiągamy to poprzez weryfikację jakości naszych usług. Tylko placówki o szczególnie wysokiej jakości leczenia i bogatym doświadczeniu są certyfikowane przez stowarzyszenia zawodowe. Warunkiem wstępnym jest również współpraca wszystkich zaangażowanych dyscyplin. Dzięki temu ścieżka leczenia jest krótka. Oznacza to również, żedysponujemy najnowocześniejszymi terapiami leczniczymi i paliatywnymi. Duży nacisk kładziemy też na doradztwo i wsparcie dla naszych pacjentów, jak również dla ich bliskich. Oznacza to, że jesteśmy dobrze przygotowani na każdego pacjenta.

Klinika Urologii i Urologii Dziecięcej jest ośrodkiem urologii robotycznej. Podstawą jest technika chirurgiczna z użyciem robota DaVinci, która umożliwia precyzyjne przenoszenie ruchów dłoni i palców chirurga na narzędzia chirurgiczne. Istotną zaletą w porównaniu z konwencjonalną chirurgią laparoskopową  jest trójwymiarowy widok z możliwością ciągłego powiększania. Niezwykła precyzja i mobilność instrumentów chirurgicznych otwiera nowe możliwości dla chirurgii minimalnie inwazyjnej. W rezultacie chirurg jest w stanie nie tylko bezpiecznie zidentyfikować nawet najdrobniejsze struktury, takie jak wiązki nerwów lub mniejsze naczynia, ale może również operować precyzyjnie, w sposób delikatny dla tkanki i przy minimalnej utracie krwi.

Przedstawiamy trzy najważniejsze nowotwory urologiczne, które są operowane za pomocą systemu robotycznego Leonardo DaVinci w naszej klinice:

Rak pęcherza moczowego: 

Cystektomia radykalna wspomagana robotem DaVinci (usunięcie pęcherza moczowego) to nowa i skuteczna minimalnie inwazyjna metoda chirurgiczna dla pacjentów z zaawansowanym rakiem pęcherza moczowego. Pęcherz jest usuwany delikatnie i precyzyjnie. Konieczne jest późniejsze przywrócenie przepływu moczu i jest ono dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od stopnia rozprzestrzeniania się guza, życzeń pacjenta i innych czynników.

Rak nerki: 

Zrobotyzowane usunięcie nerki (nefrektomia) u pacjentów, u których zdiagnozowano wyraźne uszkodzenie nerki lub duży guz nerki, jest ważnym elementem naszej codziennej pracy. Jeśli diagnoza zostanie postawiona na czas, istnieje bardzo duża szansa na wyleczenie. W przypadku mniejszych guzów nerki usuwany jest tylko guz zamiast całego narządu (częściowa resekcja nerki). W przypadku tych operacji oszczędzających narząd, metoda chirurgiczna wspomagana robotem okazuje się bardzo przydatna.

Rak prostaty: 

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Jeśli guz jest ograniczony do prostaty, wyleczenie jest możliwe dzięki operacji. Ze względu na wysoką precyzję daVinci, ważne struktury, takie jak zwieracz i przewody nerwowe, mogą być jeszcze lepiej zidentyfikowane podczas tej operacji. W porównaniu z operacją otwartą, korzyści dla pacjenta obejmują mniejszy ból i mniejszą utratę krwi, znacznie mniejsze blizny chirurgiczne, a także szybsze usunięcie niezbędnego cewnika, a tym samym szybszy powrót do normalnych codziennych czynności. Dzięki ciągłemu doskonaleniu techniki chirurgicznej i wykorzystaniu systemu daVinci, osiągane są bardzo dobre wyniki pod względem wolności od guza, trzymania moczu i potencji.

Diagnozy stawiane na oddziale urologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Greifswaldzie są zawsze oparte na najnowszych odkryciach naukowych. Prowadzenie badań i śledzenie najnowszych wyników badań są codziennością w medycynie uniwersyteckiej. Dlatego przy podejmowaniu decyzji o odpowiedniej terapii brane są pod uwagę najnowsze wyniki badań.


Autor: Dr n. med. Martin Burchardt Dyrektor Kliniki Urologii i Polikliniki Urologii

Artykuł powstał w ramach we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Greifswald


W razie pytań o leczenie w Szpitalu Uniwersyteckim w Greifswald, prosimy o kontakt z: 

Rafael Hawrylkow
Dział Relacji Medycznych dla Pacjentów
Tel. +49 151 2810 3332
rafael.hawrylkow@med.uni-greifswald.de
www.medizin.uni-greifswald.pl

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.