Nowoczesna metoda chirurgiczna to wyraźne korzyści dla pacjentów ze schorzeniami urologicznymi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Korzenie Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Greifswaldzie sięgają 17 października 1456 r., kiedy to został założony uniwersytet, a w jego strukturach Wydział Medyczny. Obecnie Szpital oferuje szeroki zakres usług, w ramach 21 klinik/poliklinik, 19 instytutów i innych centralnych jednostek. Dziś prezentujemy Klinikę i Poliklinikę Urologii, która jest jedną z uznanych klinik.

O Klinice Urologii i Poliklinice Urologii opowie ich dyrektor – Dr n. med. Martin Burchardt – profesor uniwersytetu.





Chcielibyśmy przedstawić Państwu nasz oddział, zarówno przykłady obrazów klinicznych, które leczymy oraz oferowane przez nas opcje terapeutyczne. Jako certyfikowany ośrodek leczenia nowotworów mamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie. W ramach poradni prowadzimy konsultacje problemów urologicznych od nowotworów urologicznych po problemy takie jak inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Niestety wciąż dolegliwości i choroby urologiczne to dla wielu osób tematy tabu. Często wiążą się ze wstydem, a próg zahamowania u osób nimi dotkniętych jest często wysoki. 

Troszcząc się o naszych pacjentów, ze szczególnym zrozumieniem i zawsze z  doskonałą wiedzą pomagamy osobom z chorobami urologicznymi na wiele sposobów. Zespół lekarzy z oddziału urologii szpitala uniwersyteckiego w Greifswaldzie przeprowadza rocznie ponad 500 zabiegów/operacji przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu.

Zajmujemy się leczeniem wszystkich chorób męskich i żeńskich dróg moczowych, a także męskich narządów płciowych, zarówno u dzieci jak i osób w wieku dorosłym. Koncentrujemy się na stacjonarnym/szpitalnym i ambulatoryjnym leczeniu raka prostaty, raka nerkowokomórkowego, pęcherza moczowego, moczowodu, miedniczek nerkowych i jąder, a także guzów nadnerczy. Jesteśmy również kompetentnym i godnym zaufania zespołem specjalistów w zakresie leczenia inkontynecji – czyli nietrzymania moczu, łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, kamicy moczowej i urologii dziecięcej.

Nasze kompetencje i jakość leczenia zostały również potwierdzone przez Niemieckie Towarzystwo Onkologiczne, które w 2019 r. przyznało nam certyfikat Centrum Uroonkologii. Osiągamy to poprzez weryfikację jakości naszych usług. Tylko placówki o szczególnie wysokiej jakości leczenia i bogatym doświadczeniu są certyfikowane przez stowarzyszenia zawodowe. Warunkiem wstępnym jest również współpraca wszystkich zaangażowanych dyscyplin. Dzięki temu ścieżka leczenia jest krótka. Oznacza to również, żedysponujemy najnowocześniejszymi terapiami leczniczymi i paliatywnymi. Duży nacisk kładziemy też na doradztwo i wsparcie dla naszych pacjentów, jak również dla ich bliskich. Oznacza to, że jesteśmy dobrze przygotowani na każdego pacjenta.

Klinika Urologii i Urologii Dziecięcej jest ośrodkiem urologii robotycznej. Podstawą jest technika chirurgiczna z użyciem robota DaVinci, która umożliwia precyzyjne przenoszenie ruchów dłoni i palców chirurga na narzędzia chirurgiczne. Istotną zaletą w porównaniu z konwencjonalną chirurgią laparoskopową  jest trójwymiarowy widok z możliwością ciągłego powiększania. Niezwykła precyzja i mobilność instrumentów chirurgicznych otwiera nowe możliwości dla chirurgii minimalnie inwazyjnej. W rezultacie chirurg jest w stanie nie tylko bezpiecznie zidentyfikować nawet najdrobniejsze struktury, takie jak wiązki nerwów lub mniejsze naczynia, ale może również operować precyzyjnie, w sposób delikatny dla tkanki i przy minimalnej utracie krwi.

Przedstawiamy trzy najważniejsze nowotwory urologiczne, które są operowane za pomocą systemu robotycznego Leonardo DaVinci w naszej klinice:

Rak pęcherza moczowego: 

Cystektomia radykalna wspomagana robotem DaVinci (usunięcie pęcherza moczowego) to nowa i skuteczna minimalnie inwazyjna metoda chirurgiczna dla pacjentów z zaawansowanym rakiem pęcherza moczowego. Pęcherz jest usuwany delikatnie i precyzyjnie. Konieczne jest późniejsze przywrócenie przepływu moczu i jest ono dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od stopnia rozprzestrzeniania się guza, życzeń pacjenta i innych czynników.

Rak nerki: 

Zrobotyzowane usunięcie nerki (nefrektomia) u pacjentów, u których zdiagnozowano wyraźne uszkodzenie nerki lub duży guz nerki, jest ważnym elementem naszej codziennej pracy. Jeśli diagnoza zostanie postawiona na czas, istnieje bardzo duża szansa na wyleczenie. W przypadku mniejszych guzów nerki usuwany jest tylko guz zamiast całego narządu (częściowa resekcja nerki). W przypadku tych operacji oszczędzających narząd, metoda chirurgiczna wspomagana robotem okazuje się bardzo przydatna.

Rak prostaty: 

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Jeśli guz jest ograniczony do prostaty, wyleczenie jest możliwe dzięki operacji. Ze względu na wysoką precyzję daVinci, ważne struktury, takie jak zwieracz i przewody nerwowe, mogą być jeszcze lepiej zidentyfikowane podczas tej operacji. W porównaniu z operacją otwartą, korzyści dla pacjenta obejmują mniejszy ból i mniejszą utratę krwi, znacznie mniejsze blizny chirurgiczne, a także szybsze usunięcie niezbędnego cewnika, a tym samym szybszy powrót do normalnych codziennych czynności. Dzięki ciągłemu doskonaleniu techniki chirurgicznej i wykorzystaniu systemu daVinci, osiągane są bardzo dobre wyniki pod względem wolności od guza, trzymania moczu i potencji.

Diagnozy stawiane na oddziale urologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Greifswaldzie są zawsze oparte na najnowszych odkryciach naukowych. Prowadzenie badań i śledzenie najnowszych wyników badań są codziennością w medycynie uniwersyteckiej. Dlatego przy podejmowaniu decyzji o odpowiedniej terapii brane są pod uwagę najnowsze wyniki badań.





Autor: Dr n. med. Martin Burchardt Dyrektor Kliniki Urologii i Polikliniki Urologii

Artykuł powstał w ramach we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Greifswald





W razie pytań o leczenie w Szpitalu Uniwersyteckim w Greifswald, prosimy o kontakt z: 

Rafael Hawrylkow
Dział Relacji Medycznych dla Pacjentów
Tel. +49 151 2810 3332
[email protected]
www.medizin.uni-greifswald.pl

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.