Nowotwór złośliwy (powszechnie zwany rakiem) jest bardzo skomplikowaną chorobą, która charakteryzuje się niekontrolowanym wzrostem komórek. Komórki, które normalnie powinny rosnąć, dzielić się i umierać, omijają ten ostatni etap i dalej rosną, dzielą się aby potem przerodzić się w guz nowotworowy. Ten z kolei może zakłócać pracę układu pokarmowego, nerwowego, a nawet krwionośnego, a wytwarzając różne substancje (hormony, toksyny i inne), zakłócać pracę całego organizmu. Nowotwór złośliwy charakteryzuje się odrywaniem się komórek od guza pierwotnego i przemieszczaniem się ich z krwią lub limfą do innych miejsc w organizmie, gdzie po zagnieżdżeniu dają początek nowym guzom. Taki proces nazywany jest rozsianiem choroby, a guzy w jego wyniku powstałe – przerzutami.
Można wyróżnić ponad 100 rodzajów choroby nowotworowej, a rodzaj danego przypadku określa się na podstawie rodzaju komórki, która zostaje dotknięta chorobą. Nowotwór może zaatakować każdą część ciała człowieka, nawet oczy czy serce, co jest często zaskoczeniem, jako że powszechnie znane są tylko najpopularniejsze typy.
Każdy typ nowotworu jest inny, ma inne przyczyny, objawy i skutki, a także inaczej przebiega jego leczenie. Jednak, jak w przypadku każdej choroby, są rodzaje nowotworów, które są bardziej popularne niż pozostałe.
Serwis www.cancer-info-guide.com podaje następujące typy raka jako najczęściej występujące:
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
- rak piersi
- gruczołu krokowego
- płuc i oskrzeli
- okrężnicy
- pęcherza moczowego
- węzłów chłonnych
- skóry
- nerek i miedniczki nerkowej
- trzustki
- jamy ustnej i krtani
- jajników
Podstawową przyczyną powstawania choroby nowotworowej jest uszkodzony lub wadliwy gen. Geny są to jednostki, które mówią naszym komórkom, co mają robić.
Profilaktyka polega na obserwacji własnego ciała oraz dbanie o nie. W przypadku zapobiegania rakowi skóry, na przykład, należy regularnie obserwować zmiany skórne powstające na ciele. Natomiast zdrową dietą i aktywnym trybem życia można zmniejszyć ryzyko zachorowania na którykolwiek z nowotworów. (Więcej o diecie można przeczytać w artykule Wpływ diety na występowanie i przebieg chorób nowotworowych)
- www.medicalnewstoday.com
- cancer.about.com
- www.cancer-info-guide.com