Nowy lek na raka prostaty zapobiega przerzutom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

30 stycznia 2020 r. Europejska Agencja Leków wydała pozytywną opinię na temat dopuszczenia do obrotu leku darolutamid (Nubeqa). Lek jest przeznaczony dla osób z rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację, którzy nie mają przerzutów, ale mają wysokie ryzyko ich wystąpienia. Lek ma za zadanie opóźnić ich wystąpienie.

Lek jest inhibitorem receptora androgenowego i od lipca 2019 roku jest już dopuszczony w USA. Zgoda została oparta na badaniu klinicznym o nazwie Aramis, w którym wzięło udział 1509 pacjentów. 955 osób przyjmowało dwa razy dziennie tabletkę darolutamidu a 554 osoby otrzymywały placebo. Dodatkowo, wszyscy pacjenci otrzymywali analog hormonu uwalniającego gonadotropinę lub przeszli wcześniej obustronną orchidektomię (usunięcie jąder).

Mediana przeżycia bez przerzutów wyniosła 40 miesięcy w grupie przyjmującej darolutamid, w porównaniu do 18 miesięcy wśród pacjentów otrzymujących placebo.

Najczęściej występujące skutki uboczne, pojawiające się u ponad 2% pacjentów to zmęczenie, ból kończyn i wysypka. U niektórych pacjentów występowała też choroba niedokrwienna serca lub niewydolność serca.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Darolutamid to już trzeci lek, który opóźnia wystąpienie przerzutów w raku prostaty. Dwa pozostałe – apalutamid (Erleada) i enzalutamid (Xtandi), zostały dopuszczone w poprzednich latach.

Przeczytaj poradnik dotyczący raka prostaty, aby dowiedzieć się więcej o leczeniu tego nowotworu.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.