Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ostra białaczka limfoblastyczna (OBL, ang. ALL) to jeden z rodzajów nowotworów krwi. W przebiegu tej choroby dochodzi do produkcji nadmiarowej liczby nieprawidłowych, niedojrzałych limfocytów, zwanych limfoblastami. Nie są one zdolne do wypełniania funkcji dojrzałych limfocytów a jednocześnie utrudniają produkcję innych komórek krwi – krwinek czerwonych (erytrocytów), innych krwinek białych i płytek krwi.

Ostra białaczka limfoblastyczna jest najczęściej występującym nowotworem u dzieci, natomiast u dorosłych jest chorobą rzadką.

Do objawów ostrej białaczki limfoblastycznej należy m.in. gorączka, osłabienie, bóle kości i stawów. Dochodzi też do nieprawidłowej produkcji komórek krwi i w rezultacie do niedokrwistości, małopłytkowości i neutropenii. Niedokrwistość objawia się zmęczeniem, zaburzeniami koncentracji, dusznością, bladością skóry, przyspieszonym rytmem serca i bólami zamostkowymi. Małopłytkowość może wywoływać krwawienia z dziąseł i nosa oraz wybroczyny na skórze, natomiast neutropenia powoduje obniżenie odporności.

W przebiegu ALL dochodzi też do zwiększenia lepkości krwi. Powoduje to zamknięcie światła drobnych naczyń i w rezultacie niedotlenienie tkanek, co objawia się bólami głowy, zaburzeniami świadomości, problemami z oddychaniem, zaburzeniami widzenia.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Mogą pojawiać się też objawy wynikające z gromadzenia się limfoblastów w tkankach. Zajęcie przez limfoblasty węzłów chłonnych powoduje ich powiększenie i czasem tworzenie się guzów w śródpiersiu. Pojawienie się limfoblastów w ośrodkowym układzie nerwowym może wywołać bóle głowy, nudności, wymioty i zaburzenia świadomości. Może też dojść do powiększenia śledziony i wątroby.

W początkowej fazie ALL czasami występują tylko nieprawidłowości w wynikach morfologii krwi oraz powiększenie węzłów chłonnych lub śledziony. W stadium zaawansowanym pojawiają się poważne objawy, wynikające z nacieków w innych narządach, powikłania krwotoczne i septyczne. Bez leczenia mogą one w ciągu kilku tygodni doprowadzić do zgonu.

Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej są podobne do objawów ostrej białaczki szpikowej (AML). To, co odróżnia ją od AML, to częstsze występowanie powiększonych węzłów chłonnych lub śledziony (w 50% przypadków) oraz mniej nasilone objawy niedokrwistości i małopłytkowości.

W przypadku zaobserwowania objawów mogących wskazywać na białaczkę, należy zgłosić się do lekarza, który zleci morfologię krwi i w razie nieprawidłowych wyników skieruje na dalszą diagnostykę.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Wszystkie prawa do materiałów dostępnych na stronie są zastrzeżone. Kopiowanie zawartości wymaga zgody Fundacji.
Przeczytaj treść noty prawnej.Struktura i układ graficzny serwis internetowy stanowią wyłączną własność Fundacji Onkologicznej ALIVIA oraz podlegają ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2019.1231 t.j. z dnia 2019.07.03). Jakiekolwiek drukowanie lub kopiowanie informacji, tekstów, zdjęć, innych elementów graficznych, jak również znaków towarowych zamieszczonych na stronie internetowej bez uprzedniej pisemnej zgody Fundacji Onkologicznej ALIVIA jest zabronione. Nazwy handlowe, nazwy produktów lub inne oznaczenia zmieszczone w serwisie internetowym stanowią zarejestrowane znaki towarowe zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.