Nowy lek na raka prostaty zapobiega przerzutom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

30 stycznia 2020 r. Europejska Agencja Leków wydała pozytywną opinię na temat dopuszczenia do obrotu leku darolutamid (Nubeqa). Lek jest przeznaczony dla osób z rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację, którzy nie mają przerzutów, ale mają wysokie ryzyko ich wystąpienia. Lek ma za zadanie opóźnić ich wystąpienie.

Lek jest inhibitorem receptora androgenowego i od lipca 2019 roku jest już dopuszczony w USA. Zgoda została oparta na badaniu klinicznym o nazwie Aramis, w którym wzięło udział 1509 pacjentów. 955 osób przyjmowało dwa razy dziennie tabletkę darolutamidu a 554 osoby otrzymywały placebo. Dodatkowo, wszyscy pacjenci otrzymywali analog hormonu uwalniającego gonadotropinę lub przeszli wcześniej obustronną orchidektomię (usunięcie jąder).

Mediana przeżycia bez przerzutów wyniosła 40 miesięcy w grupie przyjmującej darolutamid, w porównaniu do 18 miesięcy wśród pacjentów otrzymujących placebo.

Najczęściej występujące skutki uboczne, pojawiające się u ponad 2% pacjentów to zmęczenie, ból kończyn i wysypka. U niektórych pacjentów występowała też choroba niedokrwienna serca lub niewydolność serca.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Darolutamid to już trzeci lek, który opóźnia wystąpienie przerzutów w raku prostaty. Dwa pozostałe – apalutamid (Erleada) i enzalutamid (Xtandi), zostały dopuszczone w poprzednich latach.

Przeczytaj poradnik dotyczący raka prostaty, aby dowiedzieć się więcej o leczeniu tego nowotworu.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła: