Nowy lek w nowotworach neuroendokrynnych trzustki zatwierdzony

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

SUTENT (R) (Sunitynib) otrzymał europejskie zatwierdzenie nowego wskazania w leczeniu postępującego nowotworu neuroendokrynnego trzustki (ang. NET)

Pfizer Ltd ogłosił, że Komisja Europejska zatwierdziła SUTENT®  do leczenia nieoperacyjnych lub z przerzutami, dobrze zróżnicowanych nowotworów neuroendokrynnych trzustki z progresją choroby u dorosłych. Doświadczenie z sunitynibem jako lekiem pierwszego rzutu jest wciąż niewielkie, jako że ten nowotwór trzustki występuje wyjątkowo rzadko, zazwyczaj u osób w wieku od 40 do 60 lat. Sunitynib jest pierwszym od 25 lat lekiem zatwierdzonym przez Komisję Europejską w leczeniu pacjentów z guzami neuroendokrynnymi trzustki.

Zgoda ta oparta jest na wynikach badań randomizowanych 3 fazy, przeprowadzonych na 171 pacjentach, które wykazały, że sunitynib ponad dwukrotnie wydłużył czas do progresji choroby lub zgonu.

Dotychczasowe możliwości leczenia były mocno ograniczone, a rokowania chorych na zaawansowany neuroendokrynny nowotwór trzustki bardzo niepewne.

Sunitynib jest również dopuszczony do leczenia nieoperacyjnego dobrze zróżnicowanego zaawansowanego i / lub przerzutowego nowotworu neuroendokrynnego trzustki na Filipinach, w Szwajcarii, Kolumbii i Korei.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Źródło: www.medicalnewstoday.com/articles/211427.php

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.