Objawy przewlekłej białaczki szpikowej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Przewlekła białaczka szpikowa (PBS, ang. CML), podobnie jak przewlekła białaczka limfocytowa, ostra białaczka szpikowa i ostra białaczka limfoblastyczna, to jedna z chorób nowotworowych krwi. Atakuje ona szpik kostny, a powstaje w wyniku połączenia dwóch genów: BCR i ABL1. Fuzja tych genów powoduje powstanie białka BCR-ABL, które wykazuje stałą aktywność i prowadzi do nadmiernego namnażania się macierzystych komórek szpikowych.

W przebiegu przewlekłej białaczki szpikowej występuje podwyższenie liczby białych krwinek, tzw. leukocytoza. Średni poziom leukocytów w momencie rozpoznania choroby wynosi 100 000/µl, a u 10% chorych nawet ponad 200 000 – 300 000/µl co może objawiać się utratą masy ciała. Zbyt duża liczba leukocytów może spowodować zablokowanie drobnych naczyń krwionośnych i zaburzenie przepływu krwi. Stan taki nazywa się leukostazą i może objawiać się zaburzeniami świadomości, widzenia, bólem głowy, hipoksemią (niedotlenienie – zbyt niska zawartość tlenu we krwi tętniczej) oraz priapizmem (długotrwały bolesny wzwód członka, niezwiązany z podnieceniem seksualnym).

Może występować też niedokrwistość (anemia), która objawia się zmęczeniem, bladością skóry i utratą apetytu. Powiększenie śledziony wywołuje z kolei ból w lewej okolicy podżebrowej oraz uczucie pełności w jamie brzusznej.

Objawem przewlekłej białaczki szpikowej może być też zespół Sweeta. Jest to choroba układu odpornościowego, w przebiegu której pojawia się gorączka, a na skórze czerwone, swędzące zmiany grudkowe na podłożu rumieniowym.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Rozwój przewlekłej białaczki szpikowej przebiega w trzech fazach: faza przewlekła, faza akceleracji i faza kryzy blastycznej. W fazie przewlekłej choroba często nie wywołuje żadnych dokuczliwych objawów i u ok. 50% pacjentów rozpoznaje się ją przypadkowo podczas badania morfologii krwi.

Dowiedz się więcej o diagnostyce i leczeniu PBS: prostowraka.pl/przewlekla-bialaczka-szpikowa/

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!