Dzięki immunoterapii pacjenci z czerniakiem mogą żyć dłużej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Czerniak z przerzutami jeszcze niedawno był uważany za chorobę nieuleczalną. 10 lat temu po 5 latach od diagnozy żyło jedynie 5% pacjentów. Najnowsze wyniki badania klinicznego wskazują, że dzięki zastosowaniu ipilimumabu i niwolumabu, wskaźnik ten wzrósł do ponad 50%.

Badanie kliniczne o nazwie CheckMate 067 to najdłużej trwające badanie, mierzące skuteczność terapii łączonej z wykorzystaniem tych dwóch immunoterapeutyków. Objęło 945 pacjentów z wcześniej nieleczonym czerniakiem w stadium III lub IV. Jedna grupa pacjentów przyjmowała niwolumab i ipilimumab, druga grupa niwolumab i placebo a trzecia grupa ipilimumab i placebo. Terapia była prowadzona do czasu progresji choroby lub wystąpienia nieakceptowanych skutków ubocznych.

Wskaźnik przeżycia po 5 latach wyniósł 52% w grupie przyjmującej oba leki, 44% w grupie leczonej tylko niwolumabem oraz 26% w grupie stosującej tylko ipilimumab. Wśród pacjentów z mutacją w genie BRAF, wskaźnik ten wyniósł odpowiednio 60%, 46% i 30%.

Stosowanie dwóch leków immunologicznych łącznie może wywoływać poważne skutki uboczne i z tego powodu niektórzy pacjenci musieli przerwać terapię. Jednak, co ważne, u wielu pacjentów pomimo odstawienia leku, nie następowała progresja choroby. Celem immunoterapii jest „nauczenie” układu odpornościowego, jak rozpoznawać i niszczyć komórki nowotworowe. Wygląda na to, że czasami możliwe jest zrealizowanie tego w krótkim czasie, co spowoduje trwałą odpowiedź na leczenie.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Badania nad leczeniem czerniaka wciąż trwają. Konieczne jest teraz określenie, dlaczego niektórzy pacjenci nie odpowiadają na terapię i jak wyleczyć pozostałe 50% chorych.

Autor: Maja Kochanowska

Źródło: www.esmo.org/Press-Office/Press-Releases/ESMO-Congress-melanoma-immunotherapy-CheckMate067-Larkin

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.