Dzięki immunoterapii pacjenci z czerniakiem mogą żyć dłużej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Czerniak z przerzutami jeszcze niedawno był uważany za chorobę nieuleczalną. 10 lat temu po 5 latach od diagnozy żyło jedynie 5% pacjentów. Najnowsze wyniki badania klinicznego wskazują, że dzięki zastosowaniu ipilimumabu i niwolumabu, wskaźnik ten wzrósł do ponad 50%.

Badanie kliniczne o nazwie CheckMate 067 to najdłużej trwające badanie, mierzące skuteczność terapii łączonej z wykorzystaniem tych dwóch immunoterapeutyków. Objęło 945 pacjentów z wcześniej nieleczonym czerniakiem w stadium III lub IV. Jedna grupa pacjentów przyjmowała niwolumab i ipilimumab, druga grupa niwolumab i placebo a trzecia grupa ipilimumab i placebo. Terapia była prowadzona do czasu progresji choroby lub wystąpienia nieakceptowanych skutków ubocznych.

Wskaźnik przeżycia po 5 latach wyniósł 52% w grupie przyjmującej oba leki, 44% w grupie leczonej tylko niwolumabem oraz 26% w grupie stosującej tylko ipilimumab. Wśród pacjentów z mutacją w genie BRAF, wskaźnik ten wyniósł odpowiednio 60%, 46% i 30%.

Stosowanie dwóch leków immunologicznych łącznie może wywoływać poważne skutki uboczne i z tego powodu niektórzy pacjenci musieli przerwać terapię. Jednak, co ważne, u wielu pacjentów pomimo odstawienia leku, nie następowała progresja choroby. Celem immunoterapii jest „nauczenie” układu odpornościowego, jak rozpoznawać i niszczyć komórki nowotworowe. Wygląda na to, że czasami możliwe jest zrealizowanie tego w krótkim czasie, co spowoduje trwałą odpowiedź na leczenie.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Badania nad leczeniem czerniaka wciąż trwają. Konieczne jest teraz określenie, dlaczego niektórzy pacjenci nie odpowiadają na terapię i jak wyleczyć pozostałe 50% chorych.

Autor: Maja Kochanowska

Źródło: www.esmo.org/Press-Office/Press-Releases/ESMO-Congress-melanoma-immunotherapy-CheckMate067-Larkin

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.