Objawy przewlekłej białaczki szpikowej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Przewlekła białaczka szpikowa (PBS, ang. CML), podobnie jak przewlekła białaczka limfocytowa, ostra białaczka szpikowa i ostra białaczka limfoblastyczna, to jedna z chorób nowotworowych krwi. Atakuje ona szpik kostny, a powstaje w wyniku połączenia dwóch genów: BCR i ABL1. Fuzja tych genów powoduje powstanie białka BCR-ABL, które wykazuje stałą aktywność i prowadzi do nadmiernego namnażania się macierzystych komórek szpikowych.

W przebiegu przewlekłej białaczki szpikowej występuje podwyższenie liczby białych krwinek, tzw. leukocytoza. Średni poziom leukocytów w momencie rozpoznania choroby wynosi 100 000/µl, a u 10% chorych nawet ponad 200 000 – 300 000/µl co może objawiać się utratą masy ciała. Zbyt duża liczba leukocytów może spowodować zablokowanie drobnych naczyń krwionośnych i zaburzenie przepływu krwi. Stan taki nazywa się leukostazą i może objawiać się zaburzeniami świadomości, widzenia, bólem głowy, hipoksemią (niedotlenienie – zbyt niska zawartość tlenu we krwi tętniczej) oraz priapizmem (długotrwały bolesny wzwód członka, niezwiązany z podnieceniem seksualnym).

Może występować też niedokrwistość (anemia), która objawia się zmęczeniem, bladością skóry i utratą apetytu. Powiększenie śledziony wywołuje z kolei ból w lewej okolicy podżebrowej oraz uczucie pełności w jamie brzusznej.

Objawem przewlekłej białaczki szpikowej może być też zespół Sweeta. Jest to choroba układu odpornościowego, w przebiegu której pojawia się gorączka, a na skórze czerwone, swędzące zmiany grudkowe na podłożu rumieniowym.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Rozwój przewlekłej białaczki szpikowej przebiega w trzech fazach: faza przewlekła, faza akceleracji i faza kryzy blastycznej. W fazie przewlekłej choroba często nie wywołuje żadnych dokuczliwych objawów i u ok. 50% pacjentów rozpoznaje się ją przypadkowo podczas badania morfologii krwi.

Dowiedz się więcej o diagnostyce i leczeniu PBS: prostowraka.pl/przewlekla-bialaczka-szpikowa/

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Wszystkie prawa do materiałów dostępnych na stronie są zastrzeżone. Kopiowanie zawartości wymaga zgody Fundacji.
Przeczytaj treść noty prawnej.Struktura i układ graficzny serwis internetowy stanowią wyłączną własność Fundacji Onkologicznej ALIVIA oraz podlegają ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2019.1231 t.j. z dnia 2019.07.03). Jakiekolwiek drukowanie lub kopiowanie informacji, tekstów, zdjęć, innych elementów graficznych, jak również znaków towarowych zamieszczonych na stronie internetowej bez uprzedniej pisemnej zgody Fundacji Onkologicznej ALIVIA jest zabronione. Nazwy handlowe, nazwy produktów lub inne oznaczenia zmieszczone w serwisie internetowym stanowią zarejestrowane znaki towarowe zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.