Objawy raka jajnika

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Rak jajnika to nowotwór złośliwy, który często nie daje objawów we wczesnych stadiach, ponadto bardzo wcześnie rozprzestrzenia się po innych organach w jamie brzusznej, takich jak jelita, wątroba, śledziona.

Rak jajnika może objawiać się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego – wzdęciami, uczuciem pełności w brzuchu, odbijaniem, powiększeniem się obwodu brzucha. Objawy takie często pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium. Ponadto, czasami występują objawy ze strony narządu rodnego, na przykład nieprawidłowe krwawienia albo uczucie ucisku w miednicy.

Powyższe objawy powinny zwrócić uwagę szczególnie osób, będących w grupie ryzyka, tzn. osób z mutacją genu BRCA1 lub BRCA2, zespołem Lyncha, endometriozą, niepłodnością pierwotną. Do czynników ryzyka należy też wiek pomenopauzalny, bezdzietność i występowanie raka jajnika w rodzinie.

Jak wykrywa się raka jajnika?

Guz na jajniku możliwy jest do wykrycia dzięki USG przezpochwowemu. Badanie to wykrywa jednak nie tylko raka jajnika, ale też łagodne zmiany, takie jak torbiele i gruczolaki torbielowate. Dlatego w przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego jajnika, wykonuje się także badanie markerów w surowicy krwi.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Do markerów nowotworowych raka jajnika należy CA-125. Podwyższony poziom tego markera występuje jednak również w innych stanach chorobowych, jednocześnie nie zawsze rak jajnika związany jest z podwyższonym poziomem tego markera. Dlatego dodatkowo bada się poziom markera HE4, który ocenia się łącznie z poziomem CA-125, jako tzw. algorytm ROMA. W typie śluzowym raka jajnika często wzrasta też poziom markera CEA.

Dodatkowo, w przypadkach podejrzenia wznowy raka jajnika albo wątpliwościach diagnostycznych w badaniu ginekologicznym lub USG, przeprowadza się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.