Objawy raka nerki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Rak nerki to nowotwór, którego rozwój jest silnie związany z paleniem tytoniu. Do czynników ryzyka należy też płeć męska, wiek 50 – 70 lat, otyłość (zwłaszcza u kobiet), nadciśnienie tętnicze. Nowotwór ten częściej też występuje u osób długotrwale narażonych na rozpuszczalniki organiczne, pestycydy, azbest, arsen, sole kadmu i miedzi, u osób ze zwyrodnieniem wielotorbielowatym nerek i u osób przewlekle dializowanych. Ryzyko zachorowania na raka nerki mogą też zwiększyć niektóre leki: diuretyki pętlowe, kwas acetylosalicylowy, paracetamol, fenacetyna.

Jak objawia się rak nerki?

Wczesny rak nerki często przebiega bezobjawowo. U 90% chorych występuje krwiomocz, ale zwykle jest bezbolesny a ilość krwi może być niewielka i łatwa do przeoczenia. Wystąpienie wyraźnej krwi w moczu, nawet bez dolegliwości bólowych, powinno skłonić do szybkiej wizyty u lekarza.

Objawami zaawansowanego raka nerki może być ból w boku o charakterze kolki, ból w okolicy lędźwiowej oraz wyczuwalny guz. W bardzo zaawansowanych stadiach choroby pojawiają się również objawy ogólne, takie jak osłabienie, zmniejszenie masy ciała, gorączka z nocnymi potami.

Rak jasnokomórkowy nerki często (13-20% przypadków) przebiega z hiperkalcemią (podniesiony poziom wapnia we krwi). Może też wystąpić dysfunkcja wątroby, amyloidoza (odkładanie się w niektórych narządach białko amyloidu), czerwienica prawdziwa (nadkrwistość).

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Jak rozpoznaje się raka nerki?

W przypadku podejrzenia raka nerki wykonuje się morfologię ogólną krwi i badanie ogólne moczu. Lekarz może też zlecić oznaczenie stężenia białka C-reaktywnego (C-reactive protein – CRP), kreatyniny, stężenia wapnia we krwi.

Badanie USG jamy brzusznej pozwala na wykrycie guza nerki. Wykonuje się też tomografię komputerową jamy brzusznej lub rezonans magnetyczny, a także RTG lub tomografię klatki piersiowej oraz tomografię mózgowia w celu wykrycia ewentualnych przerzutów. W przypadku podejrzenia przerzutów w kościach, przeprowadza się scyntygrafię.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Wszystkie prawa do materiałów dostępnych na stronie są zastrzeżone. Kopiowanie zawartości wymaga zgody Fundacji.
Przeczytaj treść noty prawnej.Struktura i układ graficzny serwis internetowy stanowią wyłączną własność Fundacji Onkologicznej ALIVIA oraz podlegają ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2019.1231 t.j. z dnia 2019.07.03). Jakiekolwiek drukowanie lub kopiowanie informacji, tekstów, zdjęć, innych elementów graficznych, jak również znaków towarowych zamieszczonych na stronie internetowej bez uprzedniej pisemnej zgody Fundacji Onkologicznej ALIVIA jest zabronione. Nazwy handlowe, nazwy produktów lub inne oznaczenia zmieszczone w serwisie internetowym stanowią zarejestrowane znaki towarowe zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.