Objawy raka nerki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

div.row.news-aside.abcd {display:none;}
h3.header–small.news-aside__header.capitalize.m-b-30 {display:none;}
Rak nerki to nowotwór, którego rozwój jest silnie związany z paleniem tytoniu. Do czynników ryzyka należy też płeć męska, wiek 50 – 70 lat, otyłość (zwłaszcza u kobiet), nadciśnienie tętnicze. Nowotwór ten częściej też występuje u osób długotrwale narażonych na rozpuszczalniki organiczne, pestycydy, azbest, arsen, sole kadmu i miedzi, u osób ze zwyrodnieniem wielotorbielowatym nerek i u osób przewlekle dializowanych. Ryzyko zachorowania na raka nerki mogą też zwiększyć niektóre leki: diuretyki pętlowe, kwas acetylosalicylowy, paracetamol, fenacetyna.

Jak objawia się rak nerki?

Wczesny rak nerki często przebiega bezobjawowo. U 90% chorych występuje krwiomocz, ale zwykle jest bezbolesny a ilość krwi może być niewielka i łatwa do przeoczenia. Wystąpienie wyraźnej krwi w moczu, nawet bez dolegliwości bólowych, powinno skłonić do szybkiej wizyty u lekarza.

Objawami zaawansowanego raka nerki może być ból w boku o charakterze kolki, ból w okolicy lędźwiowej oraz wyczuwalny guz. W bardzo zaawansowanych stadiach choroby pojawiają się również objawy ogólne, takie jak osłabienie, zmniejszenie masy ciała, gorączka z nocnymi potami.

Rak jasnokomórkowy nerki często (13-20% przypadków) przebiega z hiperkalcemią (podniesiony poziom wapnia we krwi). Może też wystąpić dysfunkcja wątroby, amyloidoza (odkładanie się w niektórych narządach białko amyloidu), czerwienica prawdziwa (nadkrwistość).

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Jak rozpoznaje się raka nerki?

W przypadku podejrzenia raka nerki wykonuje się morfologię ogólną krwi i badanie ogólne moczu. Lekarz może też zlecić oznaczenie stężenia białka C-reaktywnego (C-reactive protein – CRP), kreatyniny, stężenia wapnia we krwi.

Badanie USG jamy brzusznej pozwala na wykrycie guza nerki. Wykonuje się też tomografię komputerową jamy brzusznej lub rezonans magnetyczny, a także RTG lub tomografię klatki piersiowej oraz tomografię mózgowia w celu wykrycia ewentualnych przerzutów. W przypadku podejrzenia przerzutów w kościach, przeprowadza się scyntygrafię.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Załóż zbiórkę!

Onkozbiórka

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.

Zbierz środki na leczenie!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.