TOP 10 ONKO 2023 – nowa lista priorytetów w Onkologii

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Już po raz trzeci czołowi onkolodzy kliniczni w Polsce przedstawili listę priorytetów refundacyjnych dla leków stosowanych w leczeniu guzów litych. Pierwsze miejsce na liście TOP 10 ONKO 2023 – jak rok temu – zajęła terapia przeznaczona dla chorych na raka piersi.

Pierwsze miejscu, wśród priorytetowych terapii onkologicznych, zajął trastuzumab derukstekan, stosowany w leczeniu raka piersi. Ponadto w pierwszej dziesiątce znalazły się między innymi leki dla chorych na raka jelita grubego, raka żołądka, raka przełyku, raka urotelialnego, NDRP. Wynik TOP 10 ONKO 2023 został ogłoszony podczas XVIII Konferencji Edukacyjnej Onkologia w Praktyce Klinicznej.

Trastuzumab derukstekan niezmiennie od dwóch lat znajduje się na pierwszej pozycji naszych życzeń. Jest to w moim odczuciu lek, który będzie przełomem, ponieważ z jednej strony jest to nowatorska koncepcja, a z drugiej strony bardzo dobry efekt terapeutyczny” – tłumaczy prof. Tomasz Kubiatowski. Według jego opinii o wyjątkowości leku zdecydowało wiele czynników, także ten, że trastuzumab derukstekan sprawdza się w innych wskazaniach. „Choćby raka żołądka, jest także przygotowany do rejestracji w leczeniu raka płuca. Uważam, że jest to zasłużenie pierwsza pozycja” – dodaje prof. Kubiatowski.

Wysokie pozycje na liście TOP 10 OKNO 2023 zajęły objęte refundacją  od 1 marca 2023 r.  leki dla chorych na raka jelita grubego – pembrolizumab (2 miejsce) i niwolumab (4 miejsce). Zdaniem prof. Barbary Radeckiej, do skutecznego stosowania tych cząsteczek w leczeniu raka jelita grubego bardzo ważne jest odpowiednie testowanie pacjentów.

Ponieważ nowych leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych jest bardzo wiele, warto się zastanowić, które powinny być objęte refundacją w pierwszej kolejności. Tłem naszej analizy było poproszenie ekspertów klinicznych, aby wskazali leki, które najbardziej zasługują na refundację” – tłumaczy Krzysztof Jakubiak, prezes Modern Healthcare Institute.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Jak powstała lista TOP 10 ONKO

Wybór listy TOP 10 ONKO było poprzedzone dokładną analizą przeprowadzoną przez  HTA Consulting. Dokonano przeglądu rejestracji nowych leków onkologicznych i procesu obejmowania ich refundacją w ostatnich pięciu latach. Ocena przełomowości tych terapii została oparta na analizach potrzeb pacjentów i ocenach technologii lekowych dokonywanych przez instytucje naukowe i regulacyjne. Kryteria, które zostały wzięte pod uwagę przy wyborze – to między innymi stopień realizacji potrzeb pacjentów, rokowania, istotność danego obszaru terapeutycznego wg danych epidemiologicznych oraz oceny ESMO i FDA

Lista rekomendacji została przedstawiona przez konsultanta krajowego członkom zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej pod głosowanie. Każdy z nich zgłosił swoją listę 10 najbardziej potrzebnych terapii, uszeregowanych według stopnia ważności. Ostateczna lista priorytetów TOP 10 ONKO powstała w wyniku podsumowania głosów 9 osób – członków zarządu PTOK.

Na liście rekomendacji znalazły się nowo zarejestrowane cząsteczki, dotychczas nie refundowane, a także nowe wskazania cząsteczek już finansowanych. Eksperci mogli też proponować leki, których nie było na liście rekomendacji. Kolejność leków na liście TOP 10 ONKO była wynikiem sumy punktów oraz liczby głosów oddanych na dany lek.

Pierwsza edycja TOP 10 ONKO odbyła się w 2020 roku i do tej pory prawie wszystkie wskazane wówczas leki zostały objęte refundacją, co – zdaniem Jakubiaka – oznacza, że Ministerstwo Zdrowia poważnie traktuje rekomendacje ekspertów Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Nowe leki onkologiczne rejestrowane są w procedurze centralnej Europejskiej Agencji Leków (EMA). Po autoryzacji EMA nowa terapia może być stosowana na terenie krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, a także być przedmiotem wniosku o refundację. Według wydanego przez Modern Healthcare Institute raportu „Nowe terapie w leczeniu chorych na nowotwory” od ponad pięciu lat każdego roku w Polsce średnio dziewięć nowych leków onkologicznych zostaje objętych refundacją.

W latach 2017-2021 decyzje o refundacji leków onkologicznych zapadały w Polsce średnio w ciągu 1278 dni od momentu rejestracji przez EMA. Mediana tego czasu wyniosła 3,4 roku. Dla leków nieonkologicznych ten czas był dłuższy – mediana wyniosła 3,9 roku.

TOP 10 ONKO – Lista priorytetów refundacyjnych (2023)

 1. Trastuzumab derukstekan (rak piersi) – 9 wskazań, 84 pkt.
 2. Pembrolizumab (rak jelita grubego) – 8 wskazań, 57 pkt. (refundacja od 1.03)
 3. Pembrolizumab (rak piersi) – 7 wskazań, 47 pkt.
 4. Niwolumab (terapia skojarzona, rak jelita grubego) – 5 wskazań, 30 pkt. (refundacja od 1.03)
 5. Pembrolizumab (rak żołądka) – 4 wskazania, 26 pkt.
 6. Sotorasyb (NDRP), 6 wskazań, 37 pkt.
 7. Enfortumab wedotin (rak urotelialny), 5 wskazań, 21 pkt.
 8. Niwolumab (rak żołądka) – 3 wskazania, 20 pkt.
 9. Kabozantynib (rak tarczycy) – 3 wskazania, 19 pkt.
 10. ex aequo Cemiplimab (rak podstawnokomórkowy skóry) – 3 wskazania, 19 pkt. oraz
 11. ex aequo Lutet (177Lu) wiwotynibu tetraksetan (rak gruczołu krokowego) – 3 wskazania, 19 pkt.
Na podstawie PAP media room.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.