Objawy raka tarczycy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Tarczyca to mały narząd u podstawy szyi, który wytwarza hormony: tyroksynę (T4), trijodotyroninę (T3) i kalcytoninę. W zależności od komórek, z których wywodzi się nowotwór, wyróżnia się cztery rodzaje raka tej części ciała: rak brodawkowaty, rak pęcherzykowy, rak rdzeniasty i rak anaplastyczny.

Rak tarczycy jest rzadkim nowotworem i przeważnie ma dobre rokowania. W przypadku raka brodawkowatego, pęcherzykowego lub rdzeniastego, wykrytego w I albo II stadium, blisko 100% pacjentów przeżywa co najmniej 5 lat i często możliwe jest całkowite wyleczenie. W IV stadium nowotworu udział przeżyć 5-letnich wynosi 24-48%, w zależności od typu raka. Tylko kilka procent przypadków raka tarczycy to raki anaplastyczne, które charakteryzują się agresywnym przebiegiem i złym rokowaniem.

Rak tarczycy może objawiać się twardym, nieruchomym i niebolesnym guzkiem o nierównej powierzchni albo powiększeniem obwodu szyi. Należy wybrać się do lekarza, szczególnie jeśli powiększenie obwodu szyi albo guzek narasta w szybkim tempie. Mogą pojawić się też powiększone i twarde węzły chłonne na szyi albo wystąpić nagłe powiększenie się wieloletniego wola. Wymienione objawy nie występują zawsze. W wielu przypadkach rak tarczycy rozwija się bezobjawowo.

W późnych stadiach raka tarczycy, zwłaszcza anaplastycznego pojawiają się objawy związane z naciekaniem sąsiednich tkanek i przerzutami odległymi. Należą do nich ból szyi, ciągła chrypka, kłopoty z przełykaniem lub oddychaniem. Przy przerzutach do kości występują bóle kości i patologiczne złamania.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

W przypadku raka rdzeniastego charakterystycznym objawem, chociaż rzadko występującym jest przewlekła biegunka.

W razie wystąpienia objawów wskazujących na możliwość rozwoju raka tarczycy należy pilnie udać się do lekarza endokrynologa, który przeprowadzi diagnostykę. Obejmuje ona badanie palpacyjne szyi, USG tarczycy i węzłów chłonnych oraz biopsję guzka tarczycy.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła: