1 czerwca 2020 roku na konferencji American Society of Clinical Oncology (ASCO) zostały zaprezentowane wyniki badania klinicznego III fazy SOLO2. Wykazano, że stosowanie olaparybu (Lynparza®) wydłuża życie pacjentek z BRCA-pozytywnym, platynowrażliwym, nawrotowym rakiem jajnika o ponad rok w porównaniu z placebo. Uważa się, że olaparyb powinien być traktowany jako standardowa terapia podtrzymująca u pacjentek z tym rodzajem nowotworu.
Na czym polegało i jakie były wyniki badania SOLO2?
Celem badania SOLO2 było określenie całkowitego czasu przeżycia pacjentek z platynowrażliwym, nawrotowym rakiem jajnika wykazującym mutację w genie BRCA1 i/lub BRCA2. W badaniu wzięło udział 295 pacjentek, które przed włączeniem do badania przeszły minimum dwie linie chemioterapii opartej na platynie. Uczestniczki badania zostały losowo przydzielone do jednej z dwóch grup – 196 pacjentek otrzymywało olaparyb w dawce 300 mg dwa razy dziennie a 99 pacjentek stanowiło grupę kontrolną otrzymującą placebo.
Całkowity czas przeżycia pacjentek otrzymujących olaparyb wynosił średnio 51.7 miesięcy, w porównaniu z 38.8 miesiącami w przypadku placebo. W trakcie badania 38.4% pacjentek z grupy placebo, również zaczęło otrzymywać olaparyb. Odsetek 5-letnich przeżyć w grupie pacjentek otrzymujących olaparyb wynosił 42.1%, w porównaniu z 33.2% w grupie placebo. Po niemal 5.5 latach 28.3% pacjentek (vs. 12.8% pacjentek z grupy placebo) wciąż nie musiało być poddanych kolejnym terapiom ze względu na pozytywną odpowiedź na leczenie olaparybem. Ryzyko śmierci wśród pacjentek stosujących olaparyb było mniejsze o 26% w stosunku do pacjentek otrzymujących placebo.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi związanymi ze stosowaniem olaparybu są nudności, zmęczenie, niedokrwistość, rzadziej mogą natomiast pojawić się biegunka, niestrawność, kaszel, ból głowy, zaburzenia smaku, zmniejszenie apetytu, zawroty głowy, ból nadbrzusza, trudności w oddychaniu, leukopenia, neutropenia i małopłytkowość.
Jakie są możliwości leczenia raka jajnika?
Rak jajnika zwykle początkowo rozwija się bezobjawowo, dlatego często wykrywany jest dopiero w zaawansowanym stadium. Pacjentki z nowo zdiagnozowanym rakiem jajnika poddawane są leczeniu chirurgicznemu oraz systemowemu. Choć początkowa odpowiedź na stosowaną w pierwszej linii chemioterapię opartej na platynie lub taksanach jest zwykle wysoka, jej skuteczność słabnie z czasem i w większości (około 70%) przypadków) następuje nawrót choroby. Terapia nawrotowego raka jajnika oparta jest na chemioterapii oraz leczeniu celowanym z zastosowaniem bewacyzumabu (Avastin®), olaparybu (Lynparza®) lub niraparibu (Zejula®). Celem leczenia jest spowolnienie rozwoju choroby oraz poprawa jakości życia.
Jak działa lek olaparyb?
Olaparyb jest inhibitorem enzymów PARP. Biorą one udział w naprawie DNA uszkodzonego podczas podziału komórki, więc zahamowanie aktywności enzymu PARP sprawia, że uszkodzenia DNA nie są naprawiane, skutkiem czego komórki nowotworowe obumierają. Inhibitory PARP są szczególnie skuteczne w przypadku występowania mutacji w genach BRCA1 i/lub BRCA2, ponieważ powstające na ich podstawie białka również biorą udział w procesach naprawy DNA.
Jakie są wskazania do stosowania leku olaparyb?
Olaparyb jest stosowany m.in. w leczeniu podtrzymującym nawrotowego, platynowrażliwego raka jajnika, raka jajowodu i raka otrzewnej oraz w pierwszej linii leczenia nowo rozpoznanego, platynowrażliwego, zaawansowanego raka jajnika z mutacjami BRCA1 i/lub BRCA2.
Możliwość stosowania olaparybu już w pierwszej linii leczenia zaawansowanego (FIGO III-IV) raka jajnika sugerują wyniki badania klinicznego SOLO-1. W badaniu wzięło udział 260 pacjentek, które otrzymywały olaparyb 2 razy dziennie po 300 mg oraz 131 pacjentek otrzymujących placebo. Badacze wykazali, że dwuletnia terapia olaparybem skutkowała znacznym wydłużeniem czasu wolnego od progresji choroby. Podczas gdy u pacjentek z grupy placebo mediana czasu, po którym następowała progresja wynosiła 13.8 miesiąca, u pacjentek otrzymujących olaparyb czas ten był dłuższy o około 3 lata.
Leczenie może być stosowane długotrwale, do czasu wystąpienia progresji choroby lub może być przerwane po 2 latach w przypadku stwierdzenia braku zmian nowotworowych w badaniach obrazowych.
U 22% pacjentek otrzymujących olaparyb wystąpiła anemia, a 8% neutropenia. Terapia olaparybem w większości przypadków nie powodowała jednak istotnego pogorszenia jakości życia pacjentek. Z powodu toksyczności leczenie musiało przerwać 12% pacjentek.
Czy lek olaparyb jest dostępny w Polsce?
Lek olaparyb jest dostępny dla polskich pacjentek w ramach programu lekowego „Leczenie podtrzymujące olaparybem chorych na nawrotowego platynowrażliwego zaawansowanego raka jajnika, raka jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej” w przypadku obecność mutacji w genie BRCA1 i/lub BRCA2. W ramach tego programu leku nie mogą jednak otrzymać w pierwszej linii leczenia pacjentki z zaawansowanym rakiem jajnika z mutacjami BRCA1 i/lub BRCA2.* W serwisie www.onkomapa.pl znajduje się lista szpitali, które realizują ten program lekowy.
Autorka: Natalia Tarłowska
Źródło:
Lynparza (olaparyb) – przegląd wiedzy na temat leku Lynparza i uzasadnienie udzielenia pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w UE EMA/307848/2019
https://www.esmo.org/for-patients/patient-guides/ovarian-cancer
https://www.esmo.org/newsroom/press-office/solo-figo-olaparib-ovarian-cancer-brca-moore
https://www.gov.pl/web/zdrowie/choroby-onkologiczne
Załącznik B.80. Leczenie podtrzymujące olaparybem chorych na nawrotowego platynowrażliwego zaawansowanego raka jajnika, raka jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej
*Informacja aktualna w dniu 9.06.2020. Najnowsze informacje o programach lekowych dla chorób onkologicznych znajdują się tutaj: www.gov.pl/web/zdrowie/choroby-onkologiczne