Na tegorocznym kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) zaprezentowano wyniki badania klinicznego DYNAMIC. Wykazano w nim, że badanie obecności krążącego DNA nowotworowego (ctDNA) u pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem jelita grubego jest pomocne w ocenie zasadności stosowania chemioterapii adjuwantowej. Zaobserwowano porównywalny czas wolny od nawrotu choroby wśród pacjentów, u których badano ctDNA co w grupie kontrolnej. Jednocześnie jednak pacjenci, u których badacze ocenili poziom ctDNA byli rzadziej poddawani chemioterapii adjuwantowej. Oznacza to, że badanie ctDNA pozwoliło wyselekcjonować tych pacjentów, którzy odnieśli największą korzyść z chemioterapii.
Leczenia miejscowo zaawansowanego raka jelita grubego w głównej mierze polega na chirurgicznym usunięciu guza. Choć włączenie chemioterapii adjuwantowej (po leczeniu chirurgicznym) jest bezsprzecznie korzystne dla pacjentów, u których doszło do przerzutów (stadium III), kwestia ta pozostaje sporna w przypadku pacjentów we wcześniejszym stadium choroby. Badania nad skutecznością chemioterapii adjuwantowej w tej grupie pacjentów nie dowodzą jednoznacznej korzyści w postaci wydłużenia życia. Zastosowanie tej opcji leczenia jest więc rekomendowane głównie pacjentom, u których wykryto nowotwór o dużym ryzyku nawrotu.
Jednocześnie jednak brakuje wskaźnika, który jednoznacznie określałby ryzyko nawrotu choroby. Obiecujące wydaje się być badanie obecności krążącego we krwi DNA nowotworowego (ctDNA) – tzw. płynna biopsja. Pozwala ona stwierdzić obecność choroby resztkowej, czyli przetrwałych komórek nowotworowych, które po pewnym czasie mogą dać nawrót choroby. W badaniu DYNAMIC dzięki przeprowadzeniu płynnej biopsji wyselekcjonowano pacjentów, którzy potrzebowali chemioterapii adjuwantowej w celu zniszczenia pozostałych komórek nowotworowych, a pozostali pacjenci nie musieli być narażani na działania niepożądane terapii i dodatkowe procedury medyczne.
Badanie DYNAMIC
W badaniu wzięło udział 441 pacjentów z miejscowo zaawansowanym gruczolakorakiem (adenocarcinoma) jelita grubego po leczeniu chirurgicznym, z wolnym od nacieku raka marginesem resekcji, bez wykrywalnych metodą tomografii komputerowej przerzutów. U 294 pacjentów przeprowadzono badanie ctDNA, na podstawie którego oceniono konieczność wdrożenia chemioterapii adjuwantoweja, a u 147 pacjentów decyzje podejmowano z uwzględnieniem konwencjonalnych kryteriów.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
W przypadku pacjentów, u których przeprowadzono płynną biopsję, chemioterapię adjuwantową podawano jedynie pacjentom ze stwierdzoną obecność ctDNA. Było to 45 (15%) pacjentów w porównaniu z 41 pacjentami (28%) w grupie ocenianej metodami konwencjonalnymi. Odsetek pacjentów, u których uzyskano co najmniej 3-letni czas wolny od progresji był porównywalny w obydwu badanych grupach i wyniósł 91.7% w grupie ctDNA i 92.4% w grupie kontrolnej. Odsetek pacjentów, którzy nie otrzymali chemioterapii ze względu na negatywny wynik ctDNA i wykazali co najmniej 3-letni czas wolny od progresji wyniósł 96.7% w porównaniu z 85.1% w grupie ocenianej konwencjonalnie.
Wyniki badania DYNAMIC powinny zostać potwierdzone w randomizowanym badaniu klinicznym.
Autorka: Natalia Tarłowska
Źródła:
Tie, Jeanne, et al. „Circulating Tumor DNA Analysis Guiding Adjuvant Therapy in Stage II Colon Cancer.” The New England journal of medicine.