Podejrzenie nowotworu, w tym raka piersi, często wiąże się z silnymi emocjami. Jednak warto w miarę możliwości opanować stres podczas wizyty u lekarza, aby zyskać wszystkie niezbędne informacje i pozbyć się wątpliwości. W tym artykule znajdują się najcenniejsze wskazówki na temat tego, o co powinna zapytać pacjentka z rakiem piersi lub jego podejrzeniem. Pamiętając o nich, można dowiedzieć się wszystkiego, co ważne.
Podejrzenie raka piersi – pytania do lekarza
Podstawowe kwestie, o jakie powinna zapytać każda pacjentka to:
- Czy zmiana jest złośliwa?
- Jaki to rodzaj nowotworu lub zmiany – złośliwy czy niezłośliwy, jaki podtyp raka?
- Jak zaawansowany jest nowotwór?
- Jakie jest możliwe do zastosowania leczenie – radykalne, chirurgiczne, systemowe?
Pytając o ostatni wymieniony punkt, warto poprosić o więcej szczegółów. Wówczas lekarz wyjaśni, na czym polegają konkretne metody i jakie mogą im towarzyszyć objawy niepożądane.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
To jednak nie wszystko. Podczas konsultacji lekarskiej ważne będzie też:
- omówienie wywiadu rodzinnego i historii choroby – można tu dodatkowo dopytać, czy jest to choroba dziedziczna, a w razie potrzeby dowiedzieć się, czy warto odbyć konsultację genetyczną,
- omówienie chorób przewlekłych i przyjmowanych do tej pory leków – wskazane jest poruszenie kwestii antykoncepcji hormonalnej czy HTZ (jeśli pacjentka ją stosuje) i dopytanie, czy to ona mogła przyczynić się do powstania zmiany.
Uzupełnieniem uzyskanych informacji będzie wywiad ginekologiczny.
Rak piersi – jakie badania powinny zostać zlecone pacjentce?
Kiedy pojawia się podejrzenie nowotworu piersi, badania pozwolą na potwierdzenie lub wykluczenie wstępnej diagnozy. Niezbędne są:
- Badania laboratoryjne – warto tu podkreślić, że nie zawsze konieczne jest oznaczanie markerów nowotworowych. W przypadku raka piersi nie ma takiej potrzeby.
- Badania obrazowe:
- USG piersi,
- mammografia, w szczególnych przypadkach mammografia spektralna lub rezonans magnetyczny piersi
- USG jamy brzusznej,
- RTG klatki piersiowej,
- tomografia komputerowa – zależnie od wskazań.
- Biopsja – w przypadku badania podejrzanej zmiany wykonywana jest biopsja gruboigłowa, a w celu skontrolowania węzłów chłonnych przeprowadzana jest biopsja cienkoigłowa.
Rak piersi – druga opinia medyczna
Czasami pacjentki z podejrzeniem raka piersi mają opory przed konsultowaniem swojego przypadku z innymi specjalistami. Boją się, że przez to mogą urazić swojego lekarza – jednak te obawy nie są słuszne. Każda osoba ma prawo do szeregu konsultacji, aby znaleźć najlepszy dla siebie sposób na powrót do zdrowia. Warto też uświadomić sobie, że często sami lekarze proszą o pomoc innych specjalistów ze swojej dziedziny lub dziedzin pokrewnych. Druga opinia medyczna w przypadku raka piersi czy innego nowotworu nie jest obowiązkowa, ale może okazać się pomocna w rozwianiu wątpliwości dotyczących choroby, możliwych do zastosowania metod leczenia czy rokowań.
Autor: Alivia- Fundacja Onkologiczna
Konsultacja: dr n.med. Aleksandra Konieczna
Materiał powstał we współpracy z firmą Novartis, w ramach kampanii „Jedna opcja to za mało”. PL2307147145