Poradnik ESMO: Przebycie choroby nowotworowej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Choroba nowotworowa to unikalne, przebiegające w czasie doświadczenie, które jest odmienne dla każdej osoby i jej bliskich. Bardzo ważny jest powrót, w największym możliwym zakresie, do życia sprzed zachorowania i znalezienie nowych rozwiązań po to, aby okres który po niej nastąpi był satysfakcjonujący.

Europejskie Towarzystwo Onkologii Medycznej (ESMO – European Society for Medical Oncology) stworzyło cykl poradników dla pacjentów, dotyczących poszczególnych typów nowotworów. Kolejną propozycją jest poniższy poradnik opracowany wraz z IPOS (Międzynarodowe Towarzystwo Psychoonkologiczne), który pomaga odpowiedzieć na pytania pojawiające się po przebyciu choroby nowotworowej:

  • Czym jest rehabilitacja onkologiczna?
  • W jaki sposób radzić sobie ze skutkami ubocznymi leczenia?
  • Jak dostosować się do nowej rzeczywistości? Kto może mi pomóc?
  • Jak się zmieni moje życie seksualne po chorobie?
  • Czy decydować się na potomstwo?
  • Jak będzie wyglądał mój powrót do pracy?
  • Jakie zmiany stylu życia mogę wprowadzić, aby osiągnąć optymalne zdrowie fizyczne i emocjonalne?
  • Jak radzić sobie z negatywnymi myślami?
  • Czy można coś zrobić, aby uniknąć wznowy? Czy wczesne wykrycie wznowy ma znaczenie?
  • Czy moje dziecko odziedziczy po mnie raka?
  • Jak prowadzić osobistą dokumentację medyczną?

Informacje zawarte w poradnikach ESMO są oparte na wytycznych dla lekarzy i przedstawione są językiem zrozumiałym dla pacjentów.

Pobierz poradnik “Przebycie choroby onkologicznej” :

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

https://www.esmo.org/content/download/300508/5990755/1/PL-Poradnik-dla-Pacjentow-Przebycie-Choroby-Nowotworowej%E2%80%AF.pdf

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.