Stare leki – nowe zastosowania

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Jednym z największych wyzwań współczesnej onkologii jest niedopuszczenie do – potencjalnie śmiertelnych – przerzutów odległych. W przypadku raka piersi pojawiają się zaskakujące doniesienia o możliwości farmakologicznego wpływania na ten proces za pomocą leków wykorzystywanych dotychczas w innych okolicznościach. Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louise przeprowadzili badanie, z którego wynika, że zastosowanie dobrze znanego leku Zometa (kwas zoledronowy) wraz z chemioterapią na trzy miesiące przed operacją związaną z rakiem piersi wpływa na redukcję komórek nowotworowych w szpiku kostnym, a w dalszej perspektywnie zmniejsza odsetek przypadków rozsiania choroby (pojawiania się przerzutów). Do tej pory lek ten był wykorzystywany w sytuacjach kiedy proces przerzutowy już wystąpił.

Drugą grupą leków, dla którego naukowcy odkryli potencjalne nowe zastosowanie są beta-blokery. Leki te są od wielu lat powszechnie wykorzystywane w… kardiologii – stosuje się je m.in. do obniżania ciśnienia tętniczego. Podczas konferencji European Breast Cancer Conference 2010 w Barcelonie naukowcy przedstawili wyniki swoich prac świadczące o tym, że przyjmowanie tych leków ma zdolność do powstrzymywania tworzenia się przerzutów raka piersi. Badaniem objęto 466 pacjentów na przestrzeni 10 lat. Pacjenci przyjmujący beta-blokery mieli o 71 proc. niższe ryzyko zgonu.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.