Szczepienia na Covid-19 – informacje praktyczne dla pacjentów onkologicznych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Poniżej przedstawiamy najaktualniejsze informacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień. Na bieżąco będziemy przekazywać nowe wiadomości na temat szczepień na Covid-19 oraz informować o zmianach.

Aktualności:

12.01.2021:

W I etapie będą mogły się zaszczepić m.in. osoby powyżej 60. roku życia, począwszy od osób najstarszych z pierwszeństwem dla tych, którzy są aktywni zawodowo, są w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia oraz z chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu. W II etapie planowane są szczepienia osób w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

  • Od 15 stycznia mogą zapisywać się osoby powyżej 80 r.ż.
  • Od 22 stycznia mogą zapisywać się osoby powyżej 70 r.ż.

Osoby, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu, za który odpowiedzialna będzie gmina. To właśnie z gminą mieszkańcy powinni się kontaktować, aby ten transport uzyskać.

Szczepienia w grupie I rozpoczną się 25 stycznia.

Ważne informacje

  • Pod bezpłatnym numerem 989 działa infolinia dotycząca szczepień przeciw COVID-19. Dzwoniąc na infolinię będzie można się zapisać na szczepienie.
  • Choroby nowotworowe znajdują się na liście chorób przewlekłych zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
  • Na stronie gov.pl znajdują się odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące szczepień: Kiedy można się zapisać na szczepienie? Gdzie można się zaszczepić na COVID-19? W jaki sposób można zarejestrować się na szczepienie? Czy przed szczepieniem zostanę przebadany?

Źródła:

Narodowy Program Szczepień

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.