Komisja Europejskiej Agencji Leków wydała pozytywną opinię dla terapii komórkowej CAR-T (Breyanzi) w leczeniu nawracających lub opornych na leczenie chłoniaków.
Breyanzi to terapia komórkowa CAR-T ukierunkowana na receptory CD19 z domeną kostymulacyjną 4-1BB, która zwiększa ekspansję i trwałość komórek CAR-T. O działaniu terapii CAR-T pisaliśmy już w styczniu i maju zeszłego roku.
EMA zatwierdziła już stosowanie terapii CAR-T, jednak najwcześniej w III linii leczenia nowotworów hematologicznych. Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności zatwierdziła terapię do leczenia już w II linii leczenia. Sytuacja uległa zmianie pod koniec marca tego roku i EMA przychyliła się do możliwości włączenia terapii komórkowej na wcześniejszym etapie leczenia pacjentów.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
Dla kogo dostępne będzie to leczenie?
Komisja wydała pozytywną opinię do leczenia Breyanzi pacjentów chorych na:
- chłoniaka rozlanego z dużych komórek B (DLBCL),
- chłoniak z dużych komórek B (HGBCL),
- pierwotny chłoniak śródpiersia z dużych komórek B (PMBCL)
- i chłoniaka pęcherzykowego stopnia 3B (FL3B),
u których nastąpił nawrót choroby w ciągu roku od zakończenia chemioimmunoterapii pierwszej linii.
EMA przyjęła pozytywną opinię na podstawie wyników badania klinicznego III fazy TRANSFORM oceniającego Breyanzi jako leczenie drugiego rzutu u dorosłych z nawrotowym lub opornym na leczenie LBCL w porównaniu ze standardem opieki składającym się z ratunkowej chemioterapii, po której następuje wysokodawkowa chemioterapia plus przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych (HSCT).
Jak wyglądało badanie TRANSFORM?
Pacjentów randomizowano do otrzymania Breyanzi lub
- standardowej terapii ratunkowej, obejmującej rytuksymab plus deksametazon, cytarabinę w dużej dawce i cisplatynę (R-DHAP),
- rytuksymab plus ifosfamid, karboplatynę i etopozyd (R-ICE)
- lub rytuksymab plus gemcytabinę, deksametazon i cisplatynę (R-GDP)
według wyboru badaczy przed przystąpieniem do wysokodawkowej chemioterapii (HDCT) i HSCT.
Pierwszorzędowym punktem końcowym badania było przeżycie wolne od zdarzeń, definiowane jako czas od randomizacji do zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, progresji choroby, nieuzyskania całkowitej lub częściowej odpowiedzi, lub rozpoczęcia nowej terapii przeciwnowotworowej z powodu obaw o skuteczność, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.
Częstość całkowitych odpowiedzi była kluczowym drugorzędowym punktem końcowym. Inne punkty końcowe skuteczności obejmowały przeżycie wolne od progresji, przeżycie całkowite, odsetek odpowiedzi całkowitych i czas trwania odpowiedzi.
10 miesięcy przeżycia wolnego od zdarzeń w porównaniu z 2 miesiącami w grupie standardowej opieki
W czasie trwania badania 232 pacjentów poddano badaniu przesiewowemu, a 184 przydzielono do grupy leczenia Breyanzi (n=92) lub standardowej opieki (n=92). Mediana przeżycia wolnego od zdarzeń była znacząco wyższa w grupie otrzymującej Breyanzi i wynosiła 10 miesięcy w porównaniu z grupą otrzymującą standardową opiekę, gdzie odnotowano 2-3 miesiące.
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi 3 lub wyższego stopnia były neutropenia, niedokrwistość, małopłytkowość i przedłużająca się cytopenia.
Ciężkie działania niepożądane
Zespół uwalniania cytokin 3 stopnia i zdarzenia neurologiczne, które są związane z terapią CAR-T, wystąpiły odpowiednio u jednego i czterech z 92 pacjentów w grupie leczenia Breyanzi. Poważne zdarzenia niepożądane związane z leczeniem odnotowano u 44 pacjentów w grupie Breyanzi i 44 w grupie standardowej opieki.
Nie zidentyfikowano nowych problemów związanych z bezpieczeństwem stosowania Breyanzi w drugiej linii. Nie odnotowano zgonów związanych z leczeniem w grupie otrzymującej lek, natomiast w grupie otrzymującej standardową opiekę zmarł jeden pacjent (z powodu sepsy).
Podsumowanie
Nowoczesna terapia CAR-T oparta na zmodyfikowanych komórkach układu odpornościowego pacjenta będzie dostępna dla pacjentów z nowotworami hematologicznymi już w drugiej linii leczenia.
Autorka tekstu: Martyna Piotrowska
Źródła:
Breyanzi: Pending EC decision | European Medicines Agency (europa.eu)
Terapia CAR-T – nowoczesna metoda leczenia chłoniaków i białaczki – Alivia Onkofundacja