Terapia Simontonowska podczas leczenia nowotworów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Proces walki z każdą chorobą, nie tylko nowotworową, wiąże się z dużym obciążeniem psychicznym dla pacjenta, jak również jego rodziny. Rola umysłu w leczeniu jest podkreślana coraz mocniej w środowisku medycznym dopiero od niedawna. Jednym z pionierów stosowania innowacyjnych metod opartych na holistycznych technikach był dr Simonton. Opracowana przez niego terapia, znana jako Simontonowska, stosowana jest do dziś.

Na czym polega metoda Simontona?

Główne założenia metody Simontona powstały w latach 70. Stworzył je onkolog i radiolog, dr Oscar Carl Simonton wraz z żoną Stephanie Matthews-Simonton. Oboje byli pionierami onkologii psychosocjologicznej, która w tamtym okresie zyskiwała coraz większą popularność. Na czym polega metoda Simontona? Jej główną zasadą jest wiara w holistyczne podejście do leczenia chorób, w tym nowotworów. Dr Simonton uważał, że ludzki umysł ma dużą zdolność do wpływania na stan ciała. Psychika i fizyczność każdego człowieka tworzą spójny system. Wszelkie zmiany w jednym z nich powodują naruszenie drugiego. Według założeń Simontona umysł może pogarszać stan chorującego ciała, a nawet przyczynić się do powstania samej choroby. Taka zależność działa jednak także w drugą stronę, co oznacza, że odpowiednie podejście wspomaga proces leczenia i motywuje ciało do samoregeneracji.

Simonton uważał, że uwarunkowane już w dzieciństwie przekonania i zachowania silnie wpływają na nasze funkcjonowanie w dorosłym życiu. Zwracał szczególną uwagę na aspekt stresu. Przekonywał on, że osoby, które zostały niejako nauczone różnych stresogennych zachowań, w późniejszym życiu nie są odporne na niepowodzenia, odrzucenie czy inne trudne doświadczenia. To z kolei wzmacnia w nich napięcie i nerwowość, czyli czynniki mocno obniżające działanie układu immunologicznego. Mówiąc w skrócie, według Simontona im mniej odporna na stres jest dana osoba i im słabszą ma psychikę, tym podatniejsza staje się na rozwój chorób, również nowotworowych.

Terapia Simontonowska to jednak wbrew pozorom proces oparty na pozytywnych założeniach i wierze w możliwość samodzielnej zmiany obecnej sytuacji. Jeśli umysł może wspomóc rozwój choroby, może także przyspieszyć leczenie. Odpowiednie ćwiczenia uodparniające na stres, właściwe podejście oraz wiara w nadchodzące wyzdrowienie to coś, na czym przede wszystkim skupia się ta metoda.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Terapia psychoonkologiczna

Współcześnie w onkologii coraz większą rolę odgrywa psychoonkologia. Podobnie jak metoda Simontonowska skupia się ona na kwestiach psychicznych w walce z chorobą. Coraz częściej zwraca się uwagę jak na samopoczucie pacjenta oraz jego rodziny wpływa diagnoza, proces leczenia oraz późniejszy powrót do zdrowia w przypadku pomyślnej terapii. Ciężkie przeżycia to dla wielu osób źródło nie tylko lęków, ale także depresji, całkowitego zaniku motywacji i wyczerpania. Psychoonkologia to dziedzina, która kształci personel w metodach i technikach pomocy pacjentom onkologicznym. Zadaniem psychoonkologów jest zapewnienie wsparcia w chwili otrzymania diagnozy, a także naświetlenie rzeczywistego obrazu choroby oraz pomoc psychiczna członkom rodziny i samemu pacjentowi.

Psychoonkologia w dużym stopniu skupia się także na profilaktyce raka oraz edukacji. Zadaniem specjalistów z tej dziedziny jest między innymi szerzenie świadomości o czynnikach, które zwiększają ryzyko zachorowania oraz udzielanie odpowiedzi na trudne pytania. 

Terapia Simontonowska w leczeniu nowotworów

Metoda Simontona w leczeniu raka stosowana jest nadal w wielu krajach, nie tylko w Europie. Należy jednak zaznaczyć, że jest to terapia wspierająca tradycyjne sposoby leczenia nowotworów. Może być prowadzona pod opieką instruktora, ale organizowane są także warsztaty, które mają nauczyć pacjentów samodzielnego radzenia sobie z emocjami w czasie leczenia i rekonwalescencji. To właśnie na indywidualnych odczuciach pacjenta skupia się metoda Simontona. Gdzie jest prowadzona taka terapia? Najczęściej zajmują się nią specjalne centra pomocy onkologicznej, fundacje lub hospicja. Tam wsparcie mogą uzyskać nie tylko osoby chore, ale również ich rodziny. Specjalne warsztaty służą wyjaśnieniu i pokazaniu, na czym polega terapia Simontonowska. Warszawa oraz inne duże miasta w Polsce to miejsca, w których można najłatwiej znaleźć organizacje uczące metod wspierania własnego umysłu.

W leczeniu nowotworów terapia Simontonowska stosowana jest jako wsparcie tradycyjnego leczenia, co choć zostało już wspomniane, wymaga podkreślenia. Metoda ta przynosi ulgę w cierpieniu, pozwala zapanować nad smutkiem, rezygnacją i początkami depresji. Podczas zajęć i warsztatów pacjenci uczeni są ćwiczeń relaksujących, praktyk medytacyjnych oraz poznają podstawowe założenia terapii poznawczo-behawioralnej. Pozwala to kontrolować im emocje, a przede wszystkim rozpoznawać je i rozumieć. Dobre samopoczucie, odporność na stres i umiejętność radzenia sobie ze spadkami nastroju to czynniki, które pozytywnie nastrajają umysł. Tym samym, według metody Simontonowskiej, wspierają proces samodzielnego leczenia się organizmu. Taka terapia, choć nie ma udowodnionego naukowo działania, nie jest też raczej uważana za szkodliwą, a wręcz przynosi ukojenie i spokój, czyli elementy pożądane w każdym procesie leczniczym.

Źródła:

https://www.zwrotnikraka.pl/terapia-simontona-program/

https://cam-cancer.org/en/simonton-method

https://www.zwrotnikraka.pl/psychoonkologia-czym-jest/

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.