Znajdź najlepszy ośrodek i specjalistę

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Co roku ponad 170 tysięcy Polaków słyszy diagnozę nowotwór. Chorzy, którzy mają poddać się leczeniu onkologicznemu, często zastanawiają się, gdzie będą mieli zapewnioną najlepszą opiekę. Zarówno wybór placówki medycznej, jak i lekarza nie powinien być przypadkowy. Niestety w Polsce nie istnieje publiczna i rzetelna baza ośrodków oraz specjalistów zajmujących się leczeniem raka. Chorzy zmuszeni są do szukania informacji o jakości opieki na własną rękę. 

Dlatego Onkofundacja Alivia od 2013 roku prowadzi ogólnodostępny portal Onkomapa.pl To miejsce, gdzie zarówno pacjenci jak i ich bliscy mogą wyrazić swoją opinię na temat danej placówki lub lekarza oraz zapoznać się z ocenami innych osób. 

“Onkomapa cieszy się dużą popularnością i zaufaniem wśród pacjentów onkologicznych. Umożliwia wyszukiwanie ośrodków i lekarzy z użyciem filtrów lokalizacji, programu lekowego oraz ocen dokonanych przez pacjentów z konkretnym typem nowotworu. To ważne, aby przed wyborem specjalisty czy placówki medycznej móc zapoznać się z opiniami osób, które znajdowały się w podobnej sytuacji” – mówi Agnieszka Dolna z Onkofundacji Alivia.

Jak poruszać się po portalu Onkomapa?

Jeśli chcesz sprawdzić opinię na temat konkretnego lekarza lub szpitala skorzystaj z okna wyszukiwarki – wpisz nazwisko lekarza lub nazwę ośrodka. Możesz zobaczyć m.in. liczbę i średnią ocen wystawionych przez pacjentów oraz ich bliskich, ale również przeczytać komentarze.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Jeśli jeszcze nie wiesz w którym ośrodku chcesz się leczyć i nie masz wybranego lekarza wystarczy, że klikniesz “Pełna lista ośrodków” lub “Pełna lista lekarzy”, a następnie ustawisz interesujące Cię filtry: lokalizację, średnią ocen, program lekowy (w przypadku ośrodka) oraz specjalizację (w przypadku lekarza).

Jeśli jesteś już w trakcie leczenia i chcesz polecić swojego lekarza lub szpital – możesz dokonać oceny z uwzględnieniem poniższych kryteriów:

Placówki medyczne:

  • opieka medyczna personelu (m.in. uprzejmość i otwartość personelu medycznego oraz szybkość reakcji na zgłaszane potrzeby i problemy), 
  • organizacja leczenia (m.in. czas oczekiwania na przyjęcie, badania czy zabiegi), 
  • sposób leczenia (poczucie, że leczenie było prowadzone w najlepszy możliwy sposób), 
  • komfort (m.in. czystość placówki, liczbę dostępnych toalet czy miejsc siedzących),
  • przestrzeganie praw pacjenta. 

Lekarze:

  • uprzejmość lekarza,
  • podejście do pacjenta (m.in. otwartość lekarza na zadawane pytania, zainteresowanie problemami zdrowotnymi pacjenta), 
  • komunikacja z pacjentem, 
  • sposób leczenia (poczucie pacjenta, że leczenie było prowadzone w najlepszy możliwy sposób).

Zgromadzone opinie na portalu Onkomapa.pl są cenną wskazówką dla chorych, którzy stoją przed wyborem placówki, w której nie tylko zostanie im starannie dobrane leczenie, ale też zapewniony komfort i poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo są też unikalną informacją zwrotną dla lekarzy, personelu i osób zarządzających ośrodkiem, która pozwala monitorować jakość oferowanych usług – szczególnie w sytuacji, gdy brak jest systemowej oceny jakości udzielanych świadczeń.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.