Rak piersi – jak doprowadzić do najszybszego leczenia?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Kobieta, która wyczuła w swojej piersi drobną zmianę, czuje się zagubiona i przestraszona. W takiej chwili trudno opanować emocje i rzetelnie zaplanować kolejne kroki. Podpowiadamy jak doprowadzić do najszybszego leczenia i jakie działania podjąć po wykryciu niepokojącego guzka w piersi.

Podejrzenie zmiany

Rozpoznanie niepokojącej zmiany w piersi może nastąpić podczas specjalistycznych badań czy w gabinecie lekarza, ale także podczas samodzielnej kontroli w domu. W przypadku, gdy guzek zostaje znaleziony przez specjalistę, to on wskazuje kolejne kroki pacjentce. Często jednak takie zmiany wyczuwa kobieta w czasie samobadania i perspektywa rozwoju raka skutecznie ją paraliżuje. Jak więc postąpić w przypadku podejrzenia zmiany nowotworowej w piersi?

Przede wszystkim pacjentka musi udać się do lekarza, aby wykonać bardziej szczegółowe badania. Przed wizytą warto jednak zwrócić uwagę także na inne objawy towarzyszące nowotworom w piersi. Ich obecność może pomóc w szybszej diagnozie. Do głównych objawów należą m.in.:

  • zmiany w wyglądzie piersi lub asymetria,
  • zmiany na brodawce sutkowej,
  • zmiany skórne oraz zapalenia,
  • powiększenie węzłów chłonnych pod pachami.




Wszelkie wydzieliny z brodawki, obrzęki czy wgłębienia również mogą być objawem rozwoju guza w piersi. Po zauważeniu niepokojących symptomów i zmian pod skórą trzeba udać się na wizytę do lekarza. 

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Nie należy bagatelizować żadnej zmiany — dotyczy to także pacjentek młodych, poniżej 35. roku życia. Choć ryzyko rozwoju nowotworu wzrasta wraz z wiekiem, nie oznacza to, że kobiety w wieku 20-35 lat nie są narażone na powstawanie zmian rakowych w piersi. Dlatego wykrycie każdego guzka powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

Wizyta u lekarza

Pierwsze wizyty u lekarza bywają wyjątkowo stresujące dla pacjentek. Niepewność połączona ze wzmożonym napięciem może utrudnić późniejszy wybór właściwego specjalisty. Pacjentki mogą podczas pierwszych konsultacji poczuć się bagatelizowane, szczególnie jeśli oprócz guza nie pojawiają się inne objawy. Ważne, aby w takiej sytuacji nie ustępować i nalegać na dokładne zbadanie zmiany. Wczesna reakcja pozwala na szybką i poprawną diagnozę oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Już na pierwszej wizycie u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub ginekologa warto zadać jak najwięcej pytań. Wszelkie wątpliwości pacjentki powinny zostać rozwiane w miarę możliwości. Istotne jest, aby lekarz nie umniejszał obaw zgłaszającej się do niego kobiety. Jeśli jednak po wizycie pozostaje uczucie niezadowolenia i dalszy niepokój, warto zdecydować się na drugą konsultację u specjalisty ginekologa.

Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie sobie listy polecanych lekarzy w okolicy, aby zawsze w razie potrzeby dalszej diagnostyki móc do niej wrócić. 

Istotną kwestią na początku drogi do szybkiego leczenia jest założenie karty DILO. Wystawia ją lekarz POZ, a także specjalista w poradni lub szpitalu już w momencie podejrzenia nowotworu na podstawie niepokojącej zmiany. Karta DILO (diagnostyki i leczenia onkologicznego) jest drogą do szybkiego leczenia. Została wprowadzona w 2015 roku i pełni rolę priorytetowego skierowania. Określa się ją potocznie jako zieloną kartę diagnostyki, bo pozwala posiadaczowi ominąć kolejki do specjalistów i na badania. Dlatego tak istotne jest, aby pamiętać o jej założeniu już przy pierwszej wizycie u lekarza POZ. 

Pomoc odpowiednich ośrodków

Okres leczenia nowotworu piersi to długi, a także kompleksowy proces. Aby przebiegał sprawnie, trzeba dobrze skoordynować wszystkie działania i procedury. Istotnym wsparciem w tym temacie są ośrodki Breast Cancer Units (BCU). Zapewniają one diagnostykę, leczenie, rehabilitację oraz monitorowanie całego procesu leczenia. 

Takie ośrodki to miejsca, gdzie pacjentki mogą liczyć na kompleksową opiekę i wsparcie od początku swojej drogi przez całe leczenie. Zachowana jest ciągłość całego procesu, a kobietom oszczędzone jest wiele stresu oraz, co najważniejsze, istotnego w całym procesie czasu. Ośrodki BCU zapewniają lepszą jakość i większą skuteczność leczenia, co jest kluczowe dla każdej pacjentki onkologicznej.

W Polsce funkcjonuje blisko 40 szpitali, które realizują tego typu kompleksową opiekę na podstawie umów z NFZ. Ich lista dostępna jest na naszej stronie. Są jednak jedną z najlepszych gwarancji szybkiego leczenia i skutecznej diagnostyki.

Gdzie szukać informacji i wsparcia?

Podczas leczenia, ale również w początkowych etapach niezwykle ważne jest właściwe wsparcie. Szczególnie pomocne może ono okazać się właśnie w momencie diagnostyki i oczekiwania na wyniki badań. Warto więc zadbać o właściwe źródło rzetelnych informacji i wsparcia, które nie tylko pomogą przejść przez te trudne chwile, ale także pozwolą doprowadzić do jak najszybszego leczenia.

  1. Pierwszym miejscem, w którym warto szukać profesjonalnego wsparcia, są fundacje onkologiczne. W takich miejscach pracują osoby, które znają się na temacie nowotworów, wiedzą, jak wygląda proces diagnozy i leczenia oraz czego może potrzebować pacjentka. Fundacje są wsparciem, a także rzetelnym źródłem informacji — służą radą w wielu sytuacjach i dla większości pacjentów okazują się nieocenioną pomocą.
  2. Wsparcia, a przede wszystkim rozmowy i otuchy warto szukać także w specjalnych grupach tworzonych właśnie w tym celu. Mogą one powstawać w ośrodkach onkologicznych, szpitalach czy nawet w Internecie. Często to właśnie grupy online na portalach społecznościowych dają najwięcej możliwości wymienienia się doświadczeniami czy poradami. Taka forma wsparcia ze strony osób, które przechodzą tę samą drogę, często okazuje się niezwykle pomocna, dlatego warto z niej korzystać.
  3. Internet oraz serwisy stworzone z myślą o pacjentach onkologicznych także mogą okazać się źródłem wiedzy, a przede wszystkim pomocą w drodze do szybkiego leczenia. Dzięki takim portalom jak Onkomapa czy Onkoskaner każdy pacjent może łatwo znaleźć przyjazną placówkę w swojej okolicy lub sprawdzić długość kolejki do specjalisty. Korzystając z takich udogodnień jak Onkozbiórka można rozwiązać również wiele problemów finansowych.




Wsparcie jest nieodzowne na każdym etapie leczenia, od diagnozy po wdrożenie wybranej terapii. Dlatego warto szukać go już na początku drogi, aby wiedzieć, jak przyspieszyć cały proces. 





Autor: Fundacja Onkologiczna – Alivia





Źródła:

https://pulsmedycyny.pl/od-sprawnej-diagnostyki-raka-piersi-zalezy-wlasciwe-leczenie-1172107

https://alivia.org.pl/wiedza-o-raku/objawy-raka-piersi/

https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/162061,rak-piersi

https://pulsmedycyny.pl/dr-hab-adam-maciejczyk-karta-dilo-powinna-byc-specyficzna-dla-nowotworu-1132560

https://www.mp.pl/pacjent/poradnik-swiadomego-pacjenta/221271,jak-przebiega-szybka-sciezka-onkologiczna

https://alivia.org.pl/wiedza-o-raku/breast-cancer-units-dlaczego-warto-leczyc-tam-raka-piersi/

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.