Podejrzenie raka piersi: o co zapytać lekarza?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Podejrzenie nowotworu, w tym raka piersi, często wiąże się z silnymi emocjami. Jednak warto w miarę możliwości opanować stres podczas wizyty u lekarza, aby zyskać wszystkie niezbędne informacje i pozbyć się wątpliwości. W tym artykule znajdują się najcenniejsze wskazówki na temat tego, o co powinna zapytać pacjentka z rakiem piersi lub jego podejrzeniem. Pamiętając o nich, można dowiedzieć się wszystkiego, co ważne.

Podejrzenie raka piersi – pytania do lekarza

Podstawowe kwestie, o jakie powinna zapytać każda pacjentka to:

 1. Czy zmiana jest złośliwa?
 2. Jaki to rodzaj nowotworu lub zmiany – złośliwy czy niezłośliwy, jaki podtyp raka?
 3. Jak zaawansowany jest nowotwór?
 4. Jakie jest możliwe do zastosowania leczenie – radykalne, chirurgiczne, systemowe?
Pytając o ostatni wymieniony punkt, warto poprosić o więcej szczegółów. Wówczas lekarz wyjaśni, na czym polegają konkretne metody i jakie mogą im towarzyszyć objawy niepożądane.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

To jednak nie wszystko. Podczas konsultacji lekarskiej ważne będzie też:

 • omówienie wywiadu rodzinnego i historii choroby – można tu dodatkowo dopytać, czy jest to choroba dziedziczna, a w razie potrzeby dowiedzieć się, czy warto odbyć konsultację genetyczną,
 • omówienie chorób przewlekłych i przyjmowanych do tej pory leków – wskazane jest poruszenie kwestii antykoncepcji hormonalnej czy HTZ (jeśli pacjentka ją stosuje) i dopytanie, czy to ona mogła przyczynić się do powstania zmiany.
Uzupełnieniem uzyskanych informacji będzie wywiad ginekologiczny.

Rak piersi – jakie badania powinny zostać zlecone pacjentce?

Kiedy pojawia się podejrzenie nowotworu piersi, badania pozwolą na potwierdzenie lub wykluczenie wstępnej diagnozy. Niezbędne są:

 1. Badania laboratoryjne – warto tu podkreślić, że nie zawsze konieczne jest oznaczanie markerów nowotworowych. W przypadku raka piersi nie ma takiej potrzeby.
 2. Badania obrazowe:
 • USG piersi,
 • mammografia, w szczególnych przypadkach mammografia spektralna lub rezonans magnetyczny piersi
 • USG jamy brzusznej,
 • RTG klatki piersiowej,
 • tomografia komputerowa – zależnie od wskazań.
 1. Biopsja – w przypadku badania podejrzanej zmiany wykonywana jest biopsja gruboigłowa, a w celu skontrolowania węzłów chłonnych przeprowadzana jest biopsja cienkoigłowa.
Rak piersi – druga opinia medyczna

Czasami pacjentki z podejrzeniem raka piersi mają opory przed konsultowaniem swojego przypadku z innymi specjalistami. Boją się, że przez to mogą urazić swojego lekarza – jednak te obawy nie są słuszne. Każda osoba ma prawo do szeregu konsultacji, aby znaleźć najlepszy dla siebie sposób na powrót do zdrowia. Warto też uświadomić sobie, że często sami lekarze proszą o pomoc innych specjalistów ze swojej dziedziny lub dziedzin pokrewnych. Druga opinia medyczna w przypadku raka piersi czy innego nowotworu nie jest obowiązkowa, ale może okazać się pomocna w rozwianiu wątpliwości dotyczących choroby, możliwych do zastosowania metod leczenia czy rokowań.

Autor: Alivia- Fundacja Onkologiczna

Konsultacja: dr n.med. Aleksandra Konieczna

Materiał powstał we współpracy z firmą Novartis, w ramach kampanii „Jedna opcja to za mało”. PL2307147145

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.