Olaparib zmniejsza ryzyko nawrotu raka piersi z mutacją BRCA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Na tegorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) przedstawiono wyniki badania klinicznego III fazy OlympiA. Wykazano w nim, że zastosowanie terapii ajuwantowej olaparibem u pacjentek z miejscowo zaawansowanym, HER2-ujemnym, BRCA1/2-pozytywnym rakiem piersi zmniejsza ryzyko nawrotu i rozsiania nowotworu.

Mutacje w genie BRCA występują u około 5% pacjentek z rakiem piersi. Obecność mutacji nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu, lecz również ryzyko ciężkiego przebiegu i nawrotu choroby mimo zastosowania standardowego leczenia. Dlatego tak istotne jest poszukiwanie nowych, skuteczniejszych opcji terapeutycznych dla tej grupy pacjentek. W ostatnich latach olaparib został zatwierdzony do stosowania w przypadku zaawansowanego HER2-ujemnego raka piersi z mutacją BRCA. Lek okazał się skuteczny w tym wskazaniu, co zachęciło badaczy do zastosowania olaparibu na wcześniejszym etapie choroby.

Jakie były wyniki badania OlympiA?

W badaniu wzięło udział 1836 pacjentek z HER2-ujemnym, BRCA1/2-pozytywnym miejscowo zaawansowanym (stadium II-III) rakiem piersi. Pacjentki otrzymały standardowe leczenie chirurgiczne, radioterapię oraz chemioterapię. Połowa pacjentek po zakończeniu leczenia podstawowego otrzymywała ponadto olaparib. Pozostałe pacjentki stanowiły grupę kontrolną otrzymującą placebo.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Roczna adjuwantowa terapia olaparibem zmniejszyła ryzyko nawrotu choroby (miejscowego lub odległego) o 42% w porównaniu z placebo. Po 3 latach obserwacji 85.9% pacjentek otrzymujących olaparib nie doświadczyło nawrotu choroby, w porównaniu z 77.1% pacjentek z grupy placebo. Odsetek pacjentek, u których w ciągu 3 lat nie wystąpiły przerzuty również był większy w grupie otrzymującej olaparib – 87.5% vs 80.4% placebo. Choć odsetek 3-letniego przeżycia całkowitego był większy w grupie leczonej olaparibem – 92% vs 88.3% placebo – różnica była nieistotna statystycznie. Konieczna jest dłuższa obserwacja obydwu badanych grup aby określić, czy olaparib zmniejsza ryzyko śmierci z powodu nawrotu lub progresji tego nowotworu.

Olaparib jest stosowany w praktyce klinicznej od ponad 6 lat, więc profil bezpieczeństwa leku jest dobrze poznany. W badaniu OlympiA nie zaobserwowano nowych skutków ubocznych olaparibu. Najczęściej pojawiającymi się poważnymi działaniami niepożądanymi leku były anemia (8.7%), neutropenia (4.8%), leukopenia (3.0%), zmęczenie (1.8%) i limfocytopenia (1.2%).

Jak działa lek olaparib?

Olaparib jest inhibitorem enzymów PARP. Biorą one udział w naprawie DNA uszkodzonego podczas podziału komórki. Zahamowanie aktywności enzymu PARP sprawia, że uszkodzenia DNA nie są naprawiane, skutkiem czego komórki nowotworowe obumierają. Inhibitory PARP są szczególnie skuteczne w przypadku występowania mutacji w genach BRCA1 i/lub BRCA2, ponieważ powstające na ich podstawie białka biorą udział w procesach naprawy DNA.

Czy olaparib jest dostępny dla polskich pacjentów?

Olaparib jest refundowany przez NFZ wyłącznie w przypadku leczenia raka jajnika. Obecnie lek ten jest zarejestrowany w UE w leczeniu różnych nowotworów, w tym zaawansowanego HER2-ujemnego, BRCA1/2-pozytywnego raka piersi. Stosowanie olaparibu w leczeniu adjuwantowym miejscowo zaawansowanego raka piersi nie jest oficjalnie zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA). Pozytywne wyniki badania OlympiA mogą w przyszłości doprowadzić do rozszerzenia wskazań do stosowania tego leku.

Aktualizacja 04.04.2022:

11 marca Amerykańska Agencja ds. Leków (FDA) zatwierdziła stosowanie olaparibu w leczeniu adjuwantowym HER2-negatywnego, wczesnego raka piersi z mutacją w genach BRCA. Leczenie olaparibem może być zastosowane u pacjentek, które otrzymały chemioterapię neoadjuwantową lub adjuwantową.

Aktualizacja 28.06.2022:

23 czerwca Europejska Agencja Leków wydała rekomendację rozszerzenia wskazań do stosowania leku Lynparza o terapię adjuwantową pacjentek z HER2-ujemnym, BRCA1/2-pozytywnym rakiem piersi o dużym ryzyku nawrotu po zastosowanej chemioterapii. 

Autorka: Natalia Tarłowska

Źródła:

https://ascopost.com/news/

https://www.medscape.com/

https://www.ema.europa.eu/

https://www.fda.gov/drugs/resources-information-approved-drugs/fda-approves-olaparib-adjuvant-treatment-high-risk-early-breast-cancer

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.