Czy COVID-19 pogrąży chorych na raka?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

W planie finansowym NFZ na 2021 r. w sposób znaczący zostały zmniejszone środki na chemioterapię i programy lekowe. Czy najnowszy projekt listy refundacyjnej to już przymiarki do realizacji tego planu?

Projekt wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych budzi niepokój i stanowi ogromne rozczarowanie dla pacjentów onkologicznych. Na nowej liście leków refundowanych nie znajdują się żadne nowe terapie onkologiczne. Nie ma również istotnych, z punktu widzenia pacjentów, rozszerzeń istniejących programów lekowych.

Wciąż brak nowych terapii przede wszystkim dla chorych na raka płuc i czerniaka, a także inne nowotwory, w tym piersi, nerki i nowotwory hematoonkologiczne. Tymczasem rak płuca zabija w Polsce najwięcej wśród wszystkich chorych onkologicznie. Polski wskaźnik śmiertelności należy też do najwyższych w Europie. Gorzej jest tylko na Węgrzech i w Serbii.

Oncoindex, wskaźnik poziomu refundacji leków onkologicznych w Polsce, zarejestrowanych w Europie w ciągu ostatnich 15 lat i zalecanych przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO), dla trzech nowotworów, które powodują najwięcej przedwczesnych śmierci Polaków wynosi odpowiednio: w raku płuca -69, w raku jelita grubego -50 i w raku piersi -62. Wartość  -100 oznacza, że pacjenci nie mają dostępu do żadnego z leków, a wartość zero to sytuacja, w której każdy pacjent może być leczony zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Od wielu lat pacjenci umierają w oczekiwaniu na włączenie do refundacji leków dających im szansę na życie.

Zalecany przez specjalistów lek jest refundowany z ograniczeniami. Mam jednak niewyobrażalne szczęście i program lekowy obejmuje także moją mutację genów, a ma ją tylko ok. 10% pacjentów. Choruję już 8 lat. Jestem przykładem, że z tak poważną chorobą da się żyć! Chciałabym, by inni też mieli takie możliwości.  

Monika Maksoń, podopieczna Fundacji, chora na niedrobnokomórkowego raka płuc z przerzutami.

Niestety wielu chorych nie otrzyma takiej szansy.

W budżecie kraju na rok 2021 planowane jest zmniejszenie środków NFZ na finansowanie produktów leczniczych. Wygląda na to, że rząd w poszukiwaniu pieniędzy na walkę ze skutkami COVID-19 chce pozbawić pacjentów onkologicznych szansy na leczenie zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.

Bartosz Poliński, prezes Fundacji

Alivia złożyła już uwagi do projektu wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Fundacja  postuluje ponowną analizę istniejących programów lekowych i uwzględnienie w listopadowym wykazie najpilniejszych postulatów pacjentów oraz środowisk eksperckich, przede wszystkim w zakresie leczenia raka płuc, czerniaka, a także innych nowotworów.

DZIAŁAJ TERAZ!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na poziomie krajów

Aktualności