KRS 0000358654

Czy powstanie państwowy index nierefundowanych leków?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Minister Gadomski obiecuje stworzyć państwowy index nierefundowanych leków. Prace trwają już prawie rok, jednak dotąd nie powstał ani jeden dokument w tej sprawie. Fundacja pyta o tempo działań.

W Polsce pacjenci onkologiczni nie mają dostępu do prawie połowy leków zarejestrowanych w ciągu ostatnich 15 lat na terenie Unii Europejskiej i zalecanych przez aktualną wiedzę medyczną. Ministerstwo Zdrowia informuje, że pochyla się nad tym problemem. Zgodnie z wypowiedzią ministra Sławomira Gadomskiego dla portalu cowzdrowiu.pl z dn. 22.12.2020, w ramach prac m.in. nad Narodową Strategią Onkologiczną, resort planuje stworzyć listę leków, które wyróżniają się skutecznością, ale nie są refundowane.

Drugi raport, który ma powstać, będzie dotyczyć leków o wysokiej skuteczności klinicznej, które w Polsce nie są finansowane ze środków publicznych. To się łączy ze zleceniem, które wystawiłem na wypracowanie „onkoindeksu”, o którym rozmawialiśmy podczas czerwcowej debaty CowZdrowiu.pl. Lista ta ma dotyczyć pokrycia refundacją w Polsce wytycznych europejskich. Oczywiście to dotyczyło tylko onkologii. Na początku były tylko takie plany, ale ustawa Funduszu Medycznym ten zakres poszerzyła. – mówi Minister w rozmowie z cowzdrowiu.pl

Cieszymy się, że Oncoindex stał się inspiracją dla Ministerstwa Zdrowia. Niepokoi jednak tempo prac. Ocenę poziomu dostępności w Polsce do terapii onkologicznych zarejestrowanych w Unii Europejskiej i umieszczonych w aktualnych wytycznych towarzystw naukowych Ministerstwo zleciło Agencji Oceny Technologii Medycznych w lutym 2020 roku.  

Mimo że termin realizacji upłyną w kwietniu, to jeszcze w listopadzie 2020 nie powstał ani jeden dokument dotyczący tego zlecenia. Nowy termin realizacji był wtedy wyznaczony na grudzień 2020. Pod koniec grudnia minister Gadomski zapowiadał, że tworzenie listy może zając kolejne osiem miesięcy, aż do sierpnia 2021.

Oznacza to, że taka analiza zajmie AOTMiT 1,5 roku. To zastanawiające, biorąc pod uwagę fakt, że Fundacja przeprowadza podobną – choć niewątpliwie węższą analizę – trzy razy w roku, w ciągu maksymalnie 2 tygodni od opublikowania listy refundacyjnej. 

Do czasu przedstawienia analizy pod znakiem zapytania stoi również sposób wykorzystania środków z Funduszu Medycznego. Przypominamy, że to z tego źródła pochodzą środki na finansowanie ratujących życie terapii w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych.  Do listopada 2020 NFZ wykorzystał tylko 20,5% środków RDTL.

Pełna treść pisma jest dostępna tutaj.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.