KRS 0000358654

II Kongres Wizja Zdrowia. Diagnoza i Przyszłość. Foresight medyczny

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Dziś bierzemy udział w II Kongresie „Wizja Zdrowia. Diagnoza i Przyszłość. Foresight medyczny”, w ramach którego znamienici eksperci z dziedzin medycyny, ekonomii i nauki próbują odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące przyszłości opieki medycznej w Polsce.

Eksperci szukają przyczyn i rozwiązań najważniejszych problemów polskiej opieki medycznej, poczynając od oceny aktualnej sytuacji. Prof. Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego szukał przyczyn znacznej i niekorzystnej różnicy między zdrowiem i długością życia polskich obywateli w porównaniu z krajami Unii, a także dosyć powolnego niwelowania tej różnicy.

Podczas pierwszej debaty ekonomiści, w tym m.in. Marek Zuber przekonywali o konieczności podniesienia procentowego wydatków na opiekę zdrowotną. Nie da się poprawić sytuacji systemu opieki zdrowotnej bez podniesienia składki lub transferów prywatnych – mówił.

Minister Kleiber, przewodniczący Komitetu Prognoz PAN, podkreślał bezpośrednie przełożenie jakie ma skuteczna polityka zdrowotna na obszar gospodarki. Zwracał również uwagę na fakt, że budowanie wizji i scenariuszy przyszłości jest podstawą wdrażania skutecznych zmian w każdym obszarze.

Ciekawa była sesja ukazująca przykłady skoordynowanych modeli opieki, w kontekście medycyny opartej na efektywności – Value Based Healthcare. Dr Gałązka-Sobotka wraz z panelistami bazując na polskich doświadczeniach wskazywali na konieczność koordynowanej opieki, a także wprowadzenia rejestrów medycznych. W długiej perspektywie dowody wskazują, że koordynacja pozwala na obniżenie łącznego rachunku zdrowia. Jak mówił przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, dyrektor Pawlęga „opieka koordynowana ma być lekiem na fragmentację systemu, a to największy problem polskiej opieki”.

My również dołączamy do debaty – rzecznik Fundacji Wojciech Wiśniewski jako jeden z prelegentów będzie brać udział w debacie poświęconej przyszłości i wizji polityki lekowej.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.