Kochaj swoje piersi! Badaj je!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Z okazji Miesiąca Świadomości Raka Piersi przypominamy wszystkim paniom, a także panom, o znaczeniu profilaktyki i razem z HelloBody wzywamy do badań w ramach kampanii LOVE YOUR BOOBS.

Profilaktyka – zrób to sama!

Zazwyczaj rak piersi rozwija się bezobjawowo i bezboleśnie. Tymczasem wykrycie choroby we wczesnym stadium daje możliwość całkowitego wyleczenia! Dlatego tak ważne jest, by każda kobieta znalazła czas na kompleksową profilaktykę – zdrowy tryb życia, cykliczne samobadania i badania. Zachęcamy do tego wraz z HelloBody, organizatorem kampanii Love Your Boobs.

Najskuteczniejszą i najprostszą metodą wykrywania guzów jest dłoń! Około 70% przypadków raka piersi wykrywają same kobiety lub ich partnerzy[1]. Dlatego comiesięczne samobadanie powinno stać się nawykiem każdej kobiety, która skończyła 20 lat – do końca życia. Procedura nie jest skomplikowana i zajmuje zaledwie parę minut. Najlepiej robić badanie raz w miesiącu, między 6 a 9 dniem cyklu, idealnie zawsze tego samego dnia. Po menopauzie samobadanie można wykonywać raz w miesiącu, np. w pierwszą sobotę. Samobadanie można przeprowadzić przed lustrem lub pod prysznicem, bo na namydlonej skórze łatwiej jest wyczuć zmiany. Trzeba ocenić, czy piersi i brodawki nie zmieniły swojego kształtu. Po ściśnięciu brodawek trzeba sprawdzić, czy nie wycieka z nich wydzielina. Podczas badania, delikatnie naciskając trzema środkowymi palcami, zatacza się drobne kręgi wokół piersi, szukając zgrubień lub guzków. Nie można zapominać też o pachach, regularnie kontrolując czy węzły chłonne nie są powiększone i czy nie ma wyczuwalnych zgrubień.

W przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub szukać poradni chorób piersi, by wykonać badanie obrazowe, USG lub mammografię, w zależności od wieku. Nie każdy guzek jest rakiem, 80% zmian to zmiany łagodne, ale każda musi być dokładnie zbadana. Po 50 roku życia niezbędne jest też regularne wykonywanie mammografii. W Polsce realizowany jest program wczesnego wykrywania raka piersi, w ramach którego raz na 2 lata na badania mammograficzne zapraszane są kobiety w wieku od 50. do 69. roku życia.

Z okresu diagnozy bardzo dobrze pamiętam, że nagle wokół mnie większość kobiet zapisała się na profilaktyczne badania. Pomyślałam sobie, że może na coś ta moja choroba się przyda. Wtedy moimi koleżankami kierował strach – nie chciały, żeby spotkało je to, co mnie. Chciałabym, żeby każda kobieta robiła profilaktyczne badania nie ze strachu, ale dlatego, że dba o swoje zdrowie.

Marzy Magda Karos, podopieczna fundacji, która 8 lat choruje na raka piersi.

Uwaga! To może być rakotwórcze

Istnieje kilka zidentyfikowanych czynników ryzyka rozwoju raka piersi. Ważne jest, aby pamiętać, że choć zwiększają ryzyko, nie oznaczają, że na pewno pojawi się choroba. Obciążenie rodzinne odgrywa bardzo ważną rolę w tym, czy u kobiety rozwinie się rak piersi.  Jeśli najbliższa rodzina kobiety –  rodzic, rodzeństwo czy dziecko – zachorowała na raka piersi, to istnieje dwa razy większe ryzyko rozwoju nowotworu także u niej. Innymi czynnikami ryzyka są rosnący wiek kobiety oraz występujące mutacje genów – np. BRCA1 czy BRCA2.  Także waga ma ogromny wpływ na ryzyko zachorowania – kobiety z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej są bardziej narażone na inwazyjnego raka piersi. W międzynarodowych wytycznych wielokrotnie podkreśla się, że utrzymanie właściwej masy ciała i aktywność fizyczna może znacząco zmniejszyć ryzyko raka. Znaczenie ma również nadmierne spożywanie alkoholu, narażenie na działanie estrogenów, a także mała liczba dzieci lub ich brak.[1]

50 kobiet dziennie

Na świecie co 2 minuty diagnozuje się raka piersi. W Polsce w 2017 roku usłyszało to 18 529 kobiet. To 50 kobiet każdego dnia. Przeżycia 5-letnie wśród pacjentek z nowotworami złośliwymi piersi wynoszą 77,2%[1]. To oznacza, że więcej niż 3 z każdych 4 chorujących kobiet będzie żyło z chorobą ponad 5 lat. Choć prawie 50% zachorowań diagnozuje się między 50 a 69 rokiem życia, to nowotwór piersi dotyka coraz częściej coraz młodsze kobiety.

Przypadkiem, szukając przyczyny trądziku, który od lat mi doskwierał, dostałam od ginekologa skierowanie na profilaktyczne badanie piersi. Moje samozaparcie pozwoliło na wykrycie raka we wczesnym stadium. Lekarze twierdzili, że wymyślam sobie choroby, a tak naprawdę jestem zdrowa, bo jestem młoda. Okazało się, że jestem genetycznie obciążona.

Teraz mam 30 lat, nie mam już obu piersi. Obroniłam dyplom z pedagogiki, czekam z narzeczonym na ślub, przesunięty przez epidemię i moje operacje. Wierzę i wiem, że wyleczenie jest możliwe.

Asia Andraszak, podopieczna Fundacji Alivia, usłyszała, że ma raka w wieku 28 lat.

Razem z HelloBody zachęca kobiety, by uważnie słuchały swojego ciała i nie definiowały się przez pryzmat wyglądu. Niestety badania prowadzone w ponad 40 krajach pokazały, że 71% kobiet nie jest zadowolonych ze swojego biustu. Ma to ogromne konsekwencje dla zdrowia – kobiety niezadowolone ze swoich piersi poświęcały im mniej uwagi – rzadziej i niechętnie wykonywały badania.

Jeśli pokochamy siebie, to pokochają nas inni – nieważne, czy mamy jedną pierś, czy dwie!

Przekonuje Magda Karos.

Raka piersi da się leczyć!

Onkologia dysponuje dziś wieloma metodami, które dają możliwość skutecznego wyleczenia, szczególnie jeśli chorobę uda się wykryć szybko. Wtedy lekarze mogą zastosować  minimalnie inwazyjne leczenie i odnieść sukces! Zwykle pierwszym krokiem po stwierdzeniu raka piersi jest operacja chirurgiczna. We wczesnym stadium to często operacja oszczędzająca pierś – i na tym kończy się leczenie. W bardziej zaawansowanych stadiach wykorzystuje się  radioterapię oraz chemioterapię. W Polsce sytuacja pacjentek poprawia się z każdym rokiem. Nigdy wcześniej nie było tak szerokiego dostępu do nowoczesnych terapii. Walka o refundację leków na raka piersi stała się częścią szerokiej debaty publicznej.

Agata Polińska, założycielka Fundacji Alivia, wspomina, że gdy 12 lat temu zdiagnozowano u niej raka piersi, wiedziała o nim tyle, co przeciętny człowiek.

Wiedziałam, że choroby nowotworowe istnieją. Miałam poczucie, że rak piersi to coś, o co należy się martwić po 50 roku życia. Okazało się, że trzeba być czujnym, nawet mając dwadzieścia parę, bo ja guza znalazłam w wieku 28 lat.

Badaj się, by ze spokojem spojrzeć w lustro. Bądź pewna, że jesteś zdrowa! Nie badając się, nie wiesz, czy nie masz raka. Nie żyj w niepewności. A ostatecznie – rak to nie jest koniec świata, tylko trzeba go odpowiednio wcześnie znaleźć.

Agata Polińska.

HelloBody wspiera walkę z rakiem i przekaże Fundacji Alivia na działania edukacyjne i profilaktyczne 4 zł z każdego sprzedanego zestawu kosmetyków!


[1] Diagnostyka raka piersi – przewodnik dla kobiet. Roche. https://www.roche.pl/content/dam/rochexx/roche-pl/roche_poland_rwd/pl_PL/documents/f.pdf

[1]Rak Piersi. Przewodnik ESMO dla pacjentów. https://www.esmo.org/content/download/237348/3986262/file/PL-Rak-Piersi-Przewodnik-dla-Pacjent%C3%B3w.pdf

[1]Wojciechowska Urszula, Didkowska Joanna. Zachorowania i zgony na nowotwory złośliwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy.

Nie moglibyśmy działać bez wsparcia naszych Darczyńców. Pomóż nam działać dalej!

monster-aim-1.png

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

 

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.