Konferencja Fundacji DKMS z okazji Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Z okazji Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi braliśmy udział w konferencji „Optymalizacja postępowania terapeutycznego u dzieci i młodzieży leczonych transplantacją szpiku”, organizowaną przez Fundację DKMS Pokonajmy Nowotwory Krwi.

Mieliśmy przyjemność posłuchać pani Prezes Ewy Magnuckiej-Bowkiewicz, która przedstawiała sukcesy i plany Fundacji, m.in. fakt, że już ponad 1 300 000 Polaków przyłączyło się do rejestru, co oznacza, że stał się drugim największym w Europie. Fundacja DKMS wciąż podejmuje ważny temat żywienia dzieci chorych, jako jednego z elementów terapii. Dlatego też we współpracy z Fundacją Iskierka, stara się poszerzać wiedzę w tym zakresie m.in.: w formie zorganizowanych warsztatów żywieniowych dla dzieci chorych na nowotwory, czy przez publikację poradnika kulinarnego „JedzOnko”.

Kolejny gość konferencji, dr Małgorzata Gałązka-Sobotko, Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, przypomniała wyniki raportu przygotowanego na zlecenie Fundacji DKMS, dotyczącego społecznych kosztów chorób nowotworowych. Jak mówi „choroba kosztuje, jej koszty społeczne są ogromne. Ponad 60 % opiekunów dzieci rezygnuje z pracy, ponad 90 % ponosi dodatkowe koszty finansowe związane z chorobą, przede wszystkim ze względu na długi czas oczekiwania.” „Rodzice i opiekunowie są świadomi diety w znaczeniu walki z chorobą. Choć technologie lekowe i dostęp idzie do przodu, nie ma zapewnionego wysokiej jakości żywienia  – to głośny apel chorych i ich rodzin.” – dodaje dr Gałązka-Sobotko.

Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, przyznał, że jeśli chodzi o żywienie – jest wiele do zrobienia. Rzecznik przypomniał raport NIK, który obnażył wszystkie mankamenty obecnej sytuacji – niedofinansowanie, brak dostępnych dietetyków, brak wypracowanych standardów i przede wszystkim brak należytej uwagi, jaką należy poświęcić na ten ważny element terapeutyczny.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Prezes Fundacji Iskierka Jolanta Czernicka-Siwecka przypomina, że dyskusja i edukacja w zakresie żywienia w chorobach onkologicznych została już zainicjowana – głównie poprzez działalność organizacji pozarządowych. Wspominała publikacje poradnika kulinarnego „JedzOnko” a także organizowane przez Fundacje warsztaty gotowania dla najmłodszych. Jak mówi „zaczynamy edukację w temacie żywienia, jest to niezwykle istotne. Nasza Fundacja odpowiedziała na realną potrzebę dzieci i rodziców!  

Jak przyznała Prof. Ewa Bień z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, wiele zmieniło się przez ostatnie dwa lata, jak mówiła „do 2016 roku jako onkolodzy, hematolodzy nie rozmawialiśmy o żywieniu”. W 2016 powstał zespół ekspertów ds. żywienia dzieci w chorobach nowotworowych, który tworzy rekomendacje i wytyczne. Jest to jeden z istotniejszych elementów terapii, jak mówi prof. Bień: żywienie bezpośrednio przekłada się na mniejsza liczbę powikłań, infekcji. Odpowiednie odżywianie pozwala poprawić wyniki leczenia i jakość życia!

Mamy ogromną nadzieję, że przy okazji narodowej debaty o zdrowiu pojawi się pole do dyskusji, zbudowania wdrożenia programu odpowiedniego żywienia dla wszystkich chorych ontologicznie!

Prezes DKSM na koniec spotkania podkreślała, że choć rodzice i opiekunowie osób chorych starają się na własną rękę, wraz z organizacjami pacjenckimi pokonać fatalną sytuację w zakresie żywienia pacjentów w szpitalach, to system wciąż jest zobowiązany do dostarczenia jak najlepszej opieki, w tym również żywieniowej. Jak podkreślała Prezes, to decydenci kształtujący system opieki są zobowiązani do tworzenia i egzekwowania standardów postępowania w oparciu o EBM, nie można w tym zakresie polegać wyłącznie na organizacjach pacjenckich.

DKMS czynnie wspiera również inicjatywę dołączenia polskich ośrodków i klinik do ogólnoświatowego badania klinicznego FORUM, które zrzesza już 100 ośrodków z 30 krajów świata. Badanie ma wskazać optymalne metody leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dzieci i młodzieży. Więcej o możliwościach, jakie daje w procesie leczenia opowiedzieli Kierownik Katedry i Klinika Hematologii, Onkologii I Chorób Wewnętrznych prof. Wiesław Jędrzejczak, a także konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej prof. Jan Stęczyński.

Więcej o działalności Fundacji DKMS znajdziecie tutaj. Gorąco zachęcamy do rejestracji jako Dawca Szpiku!

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.