Nieznacznie skróciły się kolejki do diagnostyki obrazowej, rosną nierówności w dostępie do badań

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Łukasz Szumowski, minister zdrowia, obiecał w czerwcowym wywiadzie dla telewizji publicznej, że polscy pacjenci z końcem roku nie będą czekali na wykonanie badań obrazowych dłużej niż 30 dni w trybie pilnym[1]. W przypadku tomografii komputerowej cel został osiągnięty według danych zebranych przez Fundację Alivia na portalu Kolejkoskop.pl średni czas oczekiwania na badanie wynosi przeciętnie 29 dni. Niezmiennie dramatycznie wygląda sytuacja z dostępem do rezonansu magnetycznego. Na to badanie w trybie pilnym czeka się średnio 106 dni. Co gorsza, nierówności pomiędzy regionami w dostępie do badań powiększają się. Fundacja uruchomiła licznik dni do realizacji obietnicy ministra zdrowia.

Wielokrotnie publicznie przedstawiciele ministerstwa zdrowia wskazywali jako priorytet skrócenie czasu oczekiwania na leczenie zaćmy, endoprotezoplastykę oraz właśnie badania z zakresu diagnostyki obrazowej. Wykonywanie tych ostatnich jest niezwykle potrzebne w dziedzinie onkologii, gdzie służą nie tylko rozpoznaniu choroby, lecz również ocenie skuteczności wdrożonego leczenia. W ramach programu „Skarbonka” pomagamy ponad 300 pacjentom zbierać środki na wydatki związane z leczeniem. Bardzo często spotykamy się z sytuacją, w której zebrane pieniądze służą nie tylko sfinansowaniu nierefundowanych leków, lecz właśnie diagnostyki. Z informacji przekazywanych przez chorych wynika, że decydują się na taki krok przede wszystkim z powodu długiego czasu oczekiwania na badania w ramach systemu publicznego – mówi Maja Kochanowska, koordynatorka programu „Skarbonka” w Fundacji Onkologicznej Alivia.

W ostatnim czasie Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył dodatkowe środki na skrócenie czasu oczekiwania na diagnostykę obrazową. Dane Fundacji Alivia, która zbiera informacje o kolejkach do tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego dowodzą, że podjęte działania pozwoliły nieznacznie skrócić kolejki. Dla tomografii komputerowej udało się skrócić przeciętny czas oczekiwania w trybie pilnym do 29 dni. 62 dni muszą czekać pacjenci, którzy otrzymali skierowanie w trybie zwykłym. Nierówności pomiędzy regionami narastają. Zdarza się, że w jednym z województw lepiej otrzymać skierowanie w trybie zwykłym (np. Podlasie) niż w innych w trybie pilnym (Małopolska) – różnice są nawet trzykrotne. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rezonansu magnetycznego. W trybie zwykłym pacjenci czekają w zależności od województwa od 110 do 245 dni, w trybie pilnym – od 31 do 165 dni.

Fundacja Onkologiczna Alivia uruchomiła na stronie www.kolejkoskop.pl kalkulator dni na realizację obietnicy ministra Łukasza Szumowskiego. Na dzisiaj resort zdrowia ma 129 dni aby skrócić do miesiąca czas oczekiwania w trybie pilnym do badania rezonansem magnetycznym. Kolejna publikacja wyników zbieranych w ramach programu Kolejkoskop.pl została zaplanowana na październik.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Pełne zestawienie kolejek jest dostępne tutaj.

[1] vod.tvp.pl/video/gosc-wiadomosci,13062018,37343668

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.