Pacjenci onkologiczni powyżej 65 roku życia ponownie mogą skorzystać z bezpiecznego i bezpłatnego transportu do ośrodków leczniczych w całej Polsce!
Okres pandemii to ogromne wyzwanie dla pacjentów onkologicznych. Teraz muszą mierzyć się już nie tylko z rakiem, ale również z dodatkowym zagrożeniem, jakim jest COVID-19. Z pomocą przychodzi Onkofundacja Alivia, która w ramach kampanii ONKOOBRONA #CZASWALKI podejmuje szereg działań w celu zapewnienia pacjentom onkologicznym bezpieczeństwa podczas procesu leczenia.
Pacjenci w trakcie immunoterapii, chemioterapii i radioterapii mają obniżoną odporność, dlatego sposób życia musieli dostosować do obecnej sytuacji epidemicznej.
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.
Na co dzień unikają dużych skupisk ludzi, ograniczają kontakty ze znajomymi, a niekiedy nawet z rodziną. Jednak problem utrzymania reżimu sanitarnego pojawia się w momencie zbliżania się terminu badań czy kontroli lekarskiej. Często wyznaczony czas wizyty zmusza chorych do podróżowania transportem publicznym w tzw. godzinach szczytu, kiedy większość osób dojeżdża do pracy lub właśnie z niej wraca. Zdarza się też, że dojazd do placówki medycznej wymaga kilkugodzinnej podróży pociągiem i dzielenia przedziału z wieloma osobami. Ten problem szczególnie widoczny jest wśród osób starszych, które często nie dysponują własnym środkiem transportu. Poczucie bezsilności i brak możliwości wpływu na zachowania innych pasażerów bywają tak silne, że chorzy decydują się odwołać wizytę w obawie o zarażenie.
“Chorzy ludzie nie mają jak dostać się do szpitala i walczyć o życie. To dramatyczna sytuacja, jeśli pacjenci z takiego powodu przerywają leczenie.” – mówi Agata Polińska, prezeska Onkofundacji Alivia.
W związku ze zbliżającym się okresem świąteczno-noworocznym i prawdopodobnie intensywniejszym przemieszczaniem się osób w całej Polsce, Alivia wznawia program Onkotaxi – czyli bezpieczny i darmowy transport do placówek medycznych. Do tej pory zorganizowane zostały już dwie edycje, podczas których odbyło się 10 000 kursów, a kierowcy pokonali łącznie 250 760 km. Ta edycja skierowana jest do seniorów, którzy ukończyli 65. rok życia.
“Chcemy dać gwarancję pacjentom, że ich przejazd na leczenie będzie bezpieczny. Każda taksówka będzie zdezynfekowana, a kierowcy będą ściśle przestrzegać zasad higieny.” – mówi Aleksandra Ciompała, koordynatorka programów pomocowych Fundacji.
Jak skorzystać z #OnkotaxiSenior
Każda osoba, która ukończyła 65. rok życia i choruje na nowotwór może zgłosić prośbę o transport do i z ośrodka leczenia, szpitala czy przychodni na terenie całego kraju. Wystarczy wypełnić i wysłać formularz dostępny na stronie ONKOOBRONA.
Do zgłoszenia należy dołączyć dokument medyczny zawierający datę urodzenia oraz potwierdzenie diagnozy. Po weryfikacji zgłoszenia przejazd zorganizuje i opłaci Fundacja. W razie pytań Alivia zachęca do kontaktu mailowego [email protected] lub telefonicznego (0) 22 100 51 60.
Partnerami tej edycji Onkotaxi są Abbvie, AstraZeneca i iTaxi.