KRS 0000358654

Ważna informacja dla pacjentów z rakiem nerki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Informacja dla pacjentów chorujących na raka nerki!

W ostatnim czasie wielu pacjentów z rakiem nerki, którzy chcieli skorzystać z leczenia w ramach programu lekowego, otrzymało informacje o interpretacji NFZ w sprawie sekwencji podania tych leków. Skontaktowali się z nami chorzy, dla których oznaczało to wykluczenie z otrzymania leczenia zalecanego przez lekarza. Zwróciliśmy się do Funduszu w tej sprawie. Okazuje się, że interpretację wycofano i pacjenci mogą być kwalifikowani do leczenia wyłącznie na podstawie zapisów programu lekowego. Poniżej przesyłamy treść korespondencji:

„Zgodnie ze stanowiskiem, do przestrzegania którego zobowiązało nas MZ, decyzję o włączeniu pacjenta do programu lekowego podejmuje wraz z nim lekarz prowadzący. Jeżeli lekarz prowadzący uznaje, że pacjent spełnia kryteria kwalifikacji to właśnie on podejmuje decyzje  o zastosowaniu odpowiedniego leku. Wszelkie zaś wątpliwości dotyczące kryteriów kwalifikacji do wszystkich programów lekowych powinny być kierowane bezpośrednio do MZ.”

Poniżej przesyłamy link do strony z programami lekowymi – zachęcamy do rozmowy z lekarzem.

https://www.gov.pl/web/zdrowie/choroby-onkologiczne

 

 

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.