Nasze postulaty
- Wdrożenie standardów diagnostyki i leczenia w onkologii oparciu o międzynarodowe wytyczne
- Wdrożenie rejestrów medycznych dla najpowszechniej występujących nowotworów
- Wdrożenie skoordynowanej opieki onkologicznej oraz ogólnopolskiego rejestru satysfakcji pacjentów onkologicznych
- Poprawa dostępu pacjentów do danych w zakresie jakości leczenia nowotworów w Polsce
Aktualności
W jakich obszarach działamy?
Jak dokonuje się zmiana?
Monitoring
Monitorujemy poziom standaryzacji i kompleksowości postępowania terapeutycznego oraz jakości i satysfakcji pacjentów przy wykorzystaniu narzędzi i zasobów dostępnych w Fundacji oraz poprzez aktywne członkostwo w Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.
Rzecznictwo
Jesteśmy rzecznikiem osób chorych na nowotwory i występujemy przed ustawodawcami w ich imieniu. Aktywnie uczestniczymy w debacie publicznej. W ten sposób dążymy do nakłonienia decydentów do wprowadzenia zmian w systemie opieki zdrowotnej.
Kampanie i akcje
Prowadzimy kampanie społeczne, tworzymy petycje, formułujemy pisma do decydentów, prowadzimy działalność edukacyjną i popularyzatorską. Nagłaśniamy istotne tematy, wywierając nacisk na instytucje i decydentów. Reprezentujemy głos pacjentów.
Czym jest rzecznictwo?
Nie wiesz, czym jest rzecznictwo i na czym polega nasza działalność? Koniecznie obejrzyj nasz filmik! Dowiesz się, jak działamy na rzecz praw pacjentów onkologicznych, oraz dbamy o to, by mieli dostęp do najlepszej opieki medycznej.
Zobacz, jak możemy razem zmieniać system opieki zdrowotnej na lepsze!
Nasze sukcesy
W odpowiedzi na nasz apel odtajniono Raport z prac Komitetu Sterującego do spraw monitorowania programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej.
Od 2025 roku Edukacja Zdrowotna będzie w szkołach przedmiotem obligatoryjnym. To realizacja naszego postulatu przedstawionego w apelu do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej w styczniu tego roku.
Ministerstwo Zdrowia wysłuchało naszych postulatów i ogłosiło zmiany w programie szczepień przeciw HPV. Planowane jest m.in. włączenie do programu dzieci od 9 roku życia, uproszczenie zasad
Ministra Zdrowia deklaruje spełnienie kolejnego z naszych postulatów w sprawie zmian w programie szczepień przeciw HPV. Szczepienia będą odbywać się w szkołach od października.
Z okazji 5-lecia portalu Alivia Oncoindex opublikowaliśmy raport "Dostęp pacjentów onkologicznych do terapii lekowych na tle zmian systemowych w Polsce" którego trzon stanowią dane, systematycznie gromadzone i analizowane przez Onkofundację Alivia od roku 2018.