Czy można podróżować w trakcie chemii?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

podróżeNikt nie powiedział, że będąc w trakcie chemioterapii nie można podróżować i cieszyć się życiem. Wręcz przeciwnie, pozytywne nastawienie i dobre samopoczucie, a podróże zazwyczaj takie zapewniają, pomagają w walce z chorobą i są miłym przerywnikiem w procesie leczenia. Warto jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio wcześniej taką podróż zaplanować.

  • Zanim zaczniesz planować podróż, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Ustal z nim, czy w ogóle w Twoim przypadku możliwa jest jakakolwiek podróż oraz jak powinieneś/powinnaś się do niej przygotować.
  • Po pierwsze leki, które przyjmujesz – zawsze zabieraj ze sobą więcej niż potrzebujesz na dany okres czasu, nigdy nie wiadomo czy podróż, z przyczyn niezależnych od Ciebie, nie przedłuży się. Warto jest też zabrać ze sobą recepty na leki, które przyjmujesz, aby je wykupić w przypadku zagubienia.
  • Przed wyjazdem znajdź lekarza lub szpital w okolicy gdzie będziesz przebywać, aby w razie potrzeby od razu wiedzieć gdzie się udać po poradę. Zabierz też wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające ubezpieczenie. Możesz też poprosić swojego lekarza o krótki opis swojej choroby oraz metody leczenia, aby móc go przedstawić w razie potrzeby lekarzowi do którego się zwrócisz w czasie podróży.
  • Nie zapomnij swojego wyposażenia używanego do leczenia, np. pompy, porty, oraz zaświadczeń od lekarza, że ich potrzebujesz, aby móc je przedstawić np. w trakcie odprawy na lotnisku, ponieważ niektóre elementy metalowe mogą być wykrywane przez czujniki przy kontroli osobistej.
  • Upewnij się, że leki, które przyjmujesz, są legalne w kraju, do którego się udajesz. Mimo to zabierz ze sobą zaświadczenie od lekarza, że je przyjmujesz.
  • Ponieważ w czasie chemioterapii mogą występować nudności i wymioty, pamiętaj aby zabrać w podróż przekąski, które ich nie powodują.
  • Warto też pamiętać o tym, aby w czasie podróży dużo odpoczywać i nie forsować się, a jeśli to możliwe jak najczęściej wyłączać myślenie o chorobie i korzystać z odpoczynku na całego.

Katarzyna Chełstowska

Artykuł oparty na anglojęzycznym tekście pt. ‘Traveling While Undergoing Chemotherapy’ opublikowanego w serwisie http://cancer.about.com oraz ‘Breast Cancer: Airline Travel During Chemotherapy’ opublikowanym w serwisie http://breastcancer.about.com

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.