Do tej pory na świecie swój szpik oddało około dziesięciu tysięcy dawców niespokrewnionych i kilkadziesiąt tysięcy dawców rodzinnych. W tym także malutkie dzieci (wg. National Marrow Donor Program, USA). Niektórzy z nich robili to wielokrotnie. I nie miało to żadnego negatywnego wpływu na ich życie, zdrowie i na przyszłość. Wielu dawców szpiku również honorowo oddaje krew.
Są zdrowi i żyją zupełnie normalnie. Udało się im przeżyć coś naprawdę niezwykłego – podarowali komuś życie! To właśnie dawcy szpiku uratowali wielu chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi. Dlatego warto zgłosić się do banku dawców szpiku – można dostać szansę uratowania komuś życia!
Jak zostać potencjalnym dawcą szpiku?
Rejestrując w banku dawców nie trzeba oddawać wielkiej ilości krwi ani tym bardziej samego szpiku kostnego. Oddaje się zaledwie jedną fiolkię krwi jak przy badaniu morfologi. Do takiego banku można się zgłaszać w każdym większym mieście w punktach krwiodawstwa. Należy mieć ze sobą dowód tożsamości. Jeśli okaże się, że jesteś zgodny genetycznie z kimś chorym, kto czeka na przeszczep – bank skontaktuje się z Tobą w tej sprawie.
Jak się pobiera szpik od dawcy?
Do wyboru są dwie metody uzyskania komórek krwiotwórczych, czyli tych komórek, które zadecydują o przyszłości Twojego biorcy.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
1) separacja komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej jest zabiegiem bezinwazyjnym, nie wymaga znieczulenia ogólnego ani dłuższego pobytu w szpitalu. Komórki krwiotwórcze są pobierane od dawcy przy użyciu urządzenia zwanego separatorem komórkowym. Krew dawcy jest pobierana z jednej żyły (żyła łokciowa) , poza ustrojem mieszana jest z płynem przeciwkrzepliwym, a następnie izolowane są z niej komórki krwiotwórcze. Następnie krew pozbawiona tych komórek wraca do dawcy przez drugą żyłę. Aby jednak doszło do zabiegu separacji, dawca musi przez 5-6 dni przyjmować (w postaci zastrzyku podskórnego w ramię) lek zwiększający liczbę komórek krwiotwórczych krążących we krwi obwodowej. Codziennie wykonuje się dawcy badania morfologiczne, by określić liczbę komórek krwiotwórczych krążących we krwi. Gdy ich liczba jest odpowiednia, przeprowadza się zabieg a najczęściej dwa zabiegi separacji ( około cztery godziny każdy w ciągu dwóch kolejnych dni).
2) zabieg pobrania szpiku kostnego z kości biodrowej, który wykonuje się na sali operacyjnej, w znieczuleniu ogólnym.
Ty decydujesz, którą metodą zostaną od Ciebie pozyskane komórki krwiotwórcze!
Oczywiście istnieją pewne przesłanki, co jest korzystniejsze dla biorcy, pewne sugestie ośrodka transplantacyjnego, ale ostatecznie to Ty sam decydujesz o wszystkim. Warto jednak skonsultować z Rejestrem, co będzie bardziej korzystne dla biorcy.
Kto może zostać dawcą szpiku?
Osoby zdrowe, wiek 18-50 lat, waga 50kg i więcej.
Mity na temat pobierania szpiku odchodzą do lamusa
Być może nie raz słyszałeś takie opinie:
…” szpik kostny pobiera się z kręgosłupa”, „to bardzo boli”, „pobranie szpiku to zabieg niebezpieczny i grozi niedowładem kończyn”, „ktoś, kto raz odda szpik, musi go oddawać systematycznie do końca życia”, ” na ciele dawcy pozostają brzydkie i wielkie blizny”, „dawca musi długo przebywać w szpitalu”…
To nie prawda!!! Nie wierz w obiegowe plotki! Przeczytaj o pobraniu szpiku więcej, na stronie akcji, lub przekonaj się sam, zgłaszając się do banku – tam otrzymasz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z tym tematem.
W Niemczech jest 4 miliony potencjalnych dawców zarejestrowanych w bankach, w Polsce zaledwie nieco ponad 200 tysięcy – to, niestety, efekt niskiej świadomości społecznej problemu i nieprawdziwych stereotypów dotyczących bycia dawcą szpiku. Fundacja Alivia razem z Martą, która szuka dawcy szpiku prowadzą akcję „NASZPIKUJ RAKA!”. Warto wziąć udział – razem możemy zapełnić polskie banki dawców i ocalić niejedno życie!