Diagnostyka i leczenie nowotworów krwi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pierwsze objawy nowotworów krwi mogą być niespecyficzne, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę i jakie badania przeprowadzić, by nie przegapić rozwijającej się choroby.

Chłoniaki
Objawy związane z chłoniakiem mogą obejmować nocne poty, zmęczenie, powiększenie węzłów chłonnych i niewyjaśnioną utratę wagi. Osoby, u których rozwinie się chłoniak, mogą mieć gorączkę, kaszel, ból brzucha lub klatki piersiowej, swędzenie skóry i utratę apetytu. Może występować powiększenie wątroby i śledziony. Jeśli lekarz podejrzewa chłoniaka, może zlecić pobranie węzła chłonnego celem postawienia rozpoznania oraz badania obrazowe, aby ocenić zaawansowanie choroby. 

Białaczki 
Jeśli lekarz podejrzewa, że pacjent ma białaczkę, zleci badanie krwi w celu sprawdzenia liczby poszczególnych komórek krwi oraz innych jej składników. Nieprawidłowy poziom komórek krwi może wskazywać na raka krwi. Częścią oceny jest również badanie fizykalne i wysłuchanie opisu objawów pacjenta. Lekarz może zlecić biopsję szpiku kostnego w celu oceny szpiku kostnego pod kątem komórek nowotworowych., W ramach diagnostyki stosuje się również badania obrazowe oraz badania genetyczne.

Szpiczak
Do rozpoznania szpiczaka konieczne jest badanie szpiku, badania białek wykrywające nieprawidłowe białko zwane monoklonalnym lub jego fragment zwany lekkim łańcuchem. Obowiązkowe są również badania obrazowe całego układu kostnego, badania biochemiczne krwi oceniające funkcje nerek. Podstawowe badania dające możliwość mocnego podejrzenia rozpoznania szpiczaka mogą wykonywać lekarze rodzinni.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Leczenie

Leczenie nowotworów krwi i szpiku kostnego odbywa się w wysokospecjalistycznych ośrodkach. Zależy ono od rodzaju nowotworu, wieku, szybkości rozwoju nowotworu, miejsca jego rozprzestrzenienia się i innych czynników. 

Do typowych metod leczenia raka krwi w białaczce, chłoniaku i szpiczaku mnogim należą:

Chemioterapia: Chemioterapia wykorzystuje leki przeciwnowotworowe, które zakłócają i zatrzymują wzrost komórek rakowych w organizmie. Chemioterapia nowotworów krwi czasami obejmuje podawanie kilku leków razem w ustalonym schemacie. Zabieg ten można również zastosować przed przeszczepem komórek macierzystych.

Radioterapia: Radioterapia może być stosowana do niszczenia komórek nowotworowych lub łagodzenia bólu lub dyskomfortu. Może być również podany przed przeszczepem komórek macierzystych. 

Przeszczep komórek macierzystych: Przeszczep wprowadza do organizmu zdrowe komórki macierzyste tworzące krew. Komórki macierzyste mogą być pobierane ze szpiku kostnego, krwi krążącej i krwi pępowinowej.

Nowoczesne metody terapeutyczne stosowane w poszczególnych typach nowotworów, omawiane są w osobnych artykułach. 

Autor: lek. med. Paweł Steckiewicz

Artykuł powstał w ramach kampanii edukacyjnej „Szpiczak i inne choroby hematoonkologiczne” dzięki wsparciu firmy Janssen. 

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.