EMA wydała pozytywną opinię o połączeniu ipilimumabu i niwolumabu w raku nerki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Wiadomością roku dla pacjentów z zaawansowanym nerkowokomórkowym rakiem nerki jest zatwierdzenie ipilimumabu (Yervoy®) i niwolumabu (Opdivo®) do wstępnego leczenia pacjentów z rakiem nerkowokomórkowym.

Ta kombinacja jest obciążona znaczną toksycznością immunologiczną, niemniej jednak, połączenie ipilimumabu z niwolumabem jest znaczącym postępem w leczeniu przerzutowego raka nerkowokomórkowego i powinno być traktowane jako standardowa terapia dla odpowiednich pacjentów.

W dniu 15 listopada 2018 r. Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) przyjął pozytywną opinię zalecającą zmianę warunków pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla produktu leczniczego Opdivo.

CHMP przyjął rozszerzenie do istniejącego wskazania w następujący sposób:

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Preparat Opdivo w skojarzeniu z ipilimumabem jest wskazany w leczeniu pierwszego rzutu u dorosłych pacjentów z zaawansowanym rakiem nerkowokomórkowym.

Oznacza to szanse na rejestracje kombinacji leków w leczeniu zaawansowanego raka nerki jako standard w UE.

Autor: Joanna Czarnecka

Źródła:

People image created by Kjpargeter – Freepik.com

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.