Pod koniec lutego 2024 roku EMA pozytywnie zaopiniowała dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego Tizveni, przeznaczonego do leczenia miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuc (NDRP) w monoterapii lub w skojarzeniu z chemioterapią.
Rak płuc jest drugim najczęstszym rodzajem raka i główną przyczyną zgonów związanych z rakiem na całym świecie, a jednocześnie trzecim najczęściej występującym nowotworem w Europie. NDRP stanowi 85-90% wszystkich nowotworów płuc. W 2020 r. liczbę nowych przypadków raka płuc zdiagnozowanych w Europie oszacowano na prawie 500 tysięcy.
Co to jest Tislelizumab?
Substancją czynną leku Tizveni jest tislelizumab, humanizowane przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko białku PD-1 (immunoreceptorowi). Nasila odpowiedź komórek T, w tym odpowiedź przeciwnowotworową, poprzez blokowanie wiązania PD-1 z ligandami PD-L1 i PD-L2.
Zaprojektowano je tak, by zminimalizować wiązanie przeciwciała z receptorami Fc-gamma (Fcγ) na makrofagach, które aktywuje makrofagi do niszczenia limfocytów T efektorowych, co osłabia efekt działania przeciwciał anty-PD1.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
Tislelizumab pod marką TEVIMBRA® został już zatwierdzony przez EMA w 2023r. do stosowania w zaawansowanym lub przerzutowym raku przełyku po wcześniejszej chemioterapii, ale specjaliści BeiGene na całym świecie pracują nad wykorzystaniem go w różnych guzach litych i nowotworach hematologicznych.
Korzyścią ze stosowania Tizveni jest poprawa przeżycia całkowitego i przeżycia wolnego od progresji choroby u pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym NDRP, co wykazano w trzech otwartych, randomizowanych badaniach fazy 3 porównujących Tizveni (w monoterapii lub w skojarzeniu) z chemioterapią.
Badania kliniczne: poprawa czasu przeżycia i wydłużenie czasu wolnego od progresji choroby
Swoją decyzję EMA podjęło na podstawie wyników trzech badań klinicznych 3 fazy, do których włączono w sumie prawie 1500 pacjentów z całego świata.
RATIONALE 307 (NCT03594747) to otwarte, randomizowane badanie fazy 3, do którego włączono 360 pacjentów z zaawansowanym płaskonabłonkowym NDRP.
Badanie sprawdzało efektywność działania tislelizumabu w leczeniu pierwszego rzutu w połączeniu z chemioterapią. Zaobserwowano statystycznie istotną poprawę przeżycia wolnego od progresji choroby (PFS), a także wyższe wskaźniki obiektywnych odpowiedzi (ORR) i dobry profil bezpieczeństwa/tolerancji, niezależnie od ekspresji PD-L1.
Mediana PFS wyniosła 7,7 miesiąca dla tislelizumabu w skojarzeniu z paklitakselem i karboplatyną i 9,6 miesiąca dla tislelizumabu w skojarzeniu z nab-paklitakselem i karboplatyną w porównaniu do 5,5 miesiąca dla samego paklitakselu i karboplatyny, przy medianie obserwacji wynoszącej 8,6 miesiąca.
Najczęstszymi poważnymi zdarzeniami niepożądanymi związanymi z leczeniem były: obniżony poziom neutrofili, neutropenia i leukopenia.
RATIONALE 304 (NCT03663205) to otwarte, randomizowane badanie fazy 3, do którego włączono 334 pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym niepłaskonabłonkowym NDRP.
Badanie spełniło swój pierwszorzędowy punkt końcowy, z tislelizumabem jako lekiem pierwszego rzutu w skojarzeniu z chemioterapią. Odnotowano statystycznie istotną poprawę PFS w porównaniu z samą chemioterapią wraz z wyższym odsetkiem odpowiedzi i dłuższym czasem trwania odpowiedzi.
Mediana PFS w populacji ogólnej wyniosła 9,7 miesiąca dla tislelizumabu w skojarzeniu z platyną (karboplatyną lub cisplatyną) i pemetreksedem w porównaniu z 7,6 miesiąca dla samej platyny i pemetreksedu. W populacji PD-L1≥50% mediana PFS wynosiła 14,6 miesiąca dla tislelizumabu w skojarzeniu z chemioterapią w porównaniu z 4,6 miesiąca w przypadku samej chemioterapii, przy medianie obserwacji wynoszącej 9,8 miesiąca.
Najczęstsze zdarzenia niepożądane co najmniej trzeciego stopnia były następstwem chemioterapii i obejmowały neutropenię oraz leukopenię.
RATIONALE 303 (NCT03358875) to otwarte, randomizowane badanie fazy 3, porównujące działanie tislelizumabu z docetakselem, do którego włączono 805 pacjentów z zaawansowanym NDRP, u których nastąpiła progresja po wcześniejszej chemioterapii opartej na platynie.
Badanie spełniło swój pierwszorzędowy punkt końcowy, z tislelizumabem w drugiej lub trzeciej linii leczenia, co oznacza, że badacze zaobserwowali statystycznie istotną i klinicznie znaczącą poprawę całkowitego przeżycia (OS) w porównaniu z docetakselem, niezależnie od ekspresji PD-L1.
Mediana OS wyniosła 16,9 miesiąca dla tislelizumabu w porównaniu do 11,9 miesiąca dla docetakselu. W końcowej analizie OS w populacji z dodatnim wynikiem PD-L1 również wydłużeniu uległ czas przeżycia na korzyść tislelizumabu (mediana odpowiednio 19,3 w porównaniu do 11,5 miesiąca).
Najczęściej zgłaszanymi zdarzeniami niepożądanymi co najmniej trzeciego stopnia były zapalenie płuc, niedokrwistość i duszność.
Podsumowanie
Pacjenci z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuc wkrótce będą mogli skorzystać ze skutecznej immunoterapii. Pełne wskazanie do stosowania zatwierdzone przez EMA to:
Tizveni w skojarzeniu z pemetreksedem i chemioterapią zawierającą platynę jest wskazany w leczeniu pierwszego rzutu dorosłych pacjentów z niepłaskonabłonkowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca, których guzy wykazują ekspresję PD-L1 na poziomie co najmniej 50% komórek nowotworowych bez mutacji EGFR lub ALK i którzy mają:
- miejscowo zaawansowanego NDRP i nie są kandydatami do resekcji chirurgicznej lub chemioradioterapii opartej na związkach platyny lub
- NDRP z przerzutami.
Tizveni w skojarzeniu z karboplatyną i paklitakselem lub nab-paklitakselem jest wskazany w leczeniu pierwszego rzutu dorosłych pacjentów z płaskonabłonkowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca, u których występuje:
- miejscowo zaawansowany NDRP i nie są kandydatami do resekcji chirurgicznej lub chemioradioterapii opartej na pochodnych platyny lub
- NDRP z przerzutami.
Tizveni w monoterapii jest wskazany w leczeniu dorosłych pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca po wcześniejszej terapii opartej na platynie. Pacjenci z NDRP z mutacją EGFR lub ALK powinni również otrzymać terapie celowane przed otrzymaniem tislelizumabu.
Dowiedz się więcej o leczeniu raka płuc z bazy wiedzy o raku Fundacji Alivia.
Autorka: Martyna Piotrowska