Gdzie się leczyć? Jak wybrać świadomie ośrodek onkologiczny?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pacjenci, u których został zdiagnozowany nowotwór, bardzo często zastanawiają się, gdzie będą mieli zapewnioną najlepszą opiekę. Wybór placówki nie powinien być przypadkowy. To m.in. od tego zależy przebieg leczenia, dobór terapii, a często też sam komfort chorego. Jak wybrać ośrodek onkologiczny? Czy powinno to być duże centrum, czy niewielki szpital?

Gdzie się leczyć – na co warto zwrócić uwagę?

Osoby, które mają poddać się leczeniu onkologicznemu, zazwyczaj zwracają uwagę na takie kwestie jak odległość ośrodka od domu. Ma to istotne znaczenie choćby ze względu na własny komfort czy możliwość odwiedzin bliskich. Warto sprawdzić, czy dojazd do placówki będzie w pełni wygodny i czy w razie potrzeby członkowie rodziny znajdą w pobliżu odpowiednie miejsce noclegowe.

Pacjenci coraz częściej sprawdzają też inne aspekty, takie jak:

  • dostępność nowoczesnych sprzętów i aparatury diagnostycznej,
  • doświadczenie i zachowanie personelu medycznego,
  • prowadzone badania kliniczne,
  • dostęp do programów lekowych,
  • przestrzeganie praw pacjentów,
  • procedury realizowane w ramach NFZ.




Mały czy duży ośrodek onkologiczny?

Wybór właściwego ośrodka onkologicznego w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby, rokowań i dostępnych metod leczenia. Bardzo często osoby, które mają poddawać się np. chemioterapii dziennej, wybierają mniejszą placówkę znajdującą się w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Dzięki temu nie tracą zbyt dużo czasu na dojazd i podróże nie są dla nich tak uciążliwe.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Z kolei w przypadku konieczności przeprowadzenia skomplikowanego zabiegu lub bardziej złożonej terapii wielu pacjentów decyduje się na lepiej znany, duży ośrodek. Wynika to m.in. z faktu, że w takich miejscach najczęściej pracuje interdyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą specjaliści z różnych dziedzin. Większe placówki zwykle mają też dostęp do szerszej oferty badań diagnostycznych.

Jaki ośrodek onkologiczny wybrać – opinie innych pacjentów i ich rodzin

Osoby, które czeka leczenie onkologiczne, nie są zdane wyłącznie na siebie w kwestii wyboru odpowiedniego ośrodka. Warto korzystać z informacji, które z łatwością można znaleźć w Internecie. Popularnym źródłem wśród pacjentów onkologicznych jest portal Onkomapa, czyli inicjatywa Fundacji Alivia. Jest to serwis, w którym osoby walczące z rakiem i ich rodziny oceniają ośrodki onkologiczne, a także sam personel medyczny. Gromadzone opinie są więc cenną wskazówką dla tych, którzy stoją przed wyborem placówki, w której zostanie im zapewnione nie tylko skuteczne, starannie dobrane leczenie, ale też komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Należy pamiętać, że oceny pojawiające się w serwisie Onkomapa są subiektywne, dokonywane na podstawie odczuć pacjentów. Dotyczą one aspektów organizacyjnych, poczucia zaopiekowania, dobrej komunikacji i poszanowania praw pacjentów, a nie są oceną jakości i efektywności leczenia. Niemniej na podstawie zawartych tu informacji osoby rozważające wybór danej placówki mogą się przekonać, czy dba się w niej o aspekty, na których najbardziej im zależy.

Leczenie onkologiczne – szpital z kontraktem NFZ czy prywatny?

Większość chorych decyduje się na leczenie w placówce, która ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Mają wówczas zapewnione bezpłatne świadczenia, w tym badania, konsultacje lekarskie, leczenie czy opiekę lekarską i pielęgniarską. W teorii w naszym kraju leczenie raka wiąże się z refundacją z NFZ, ale niekiedy zdarza się, że pacjenci decydują się na leczenie prywatne. Ich wybór jest związany np. z brakiem dostępu do określonych leków – wciąż nie wszystkie są refundowane, mimo że program lekowy nieustannie jest poszerzany o kolejne preparaty. Są również sytuacje, że dana osoba nie spełnia odpowiednich kryteriów i w związku z tym nie może otrzymać refundowanego leku. Problemem bywają ponadto długie kolejki, jakość leczenia w pobliskich placówkach czy braki kadrowe, o których mówi się coraz częściej.

Wszystko to sprawia, że pacjenci onkologiczni rozważają wybór prywatnego ośrodka. Argumentują to lepszym komfortem opieki (zwłaszcza okołooperacyjnej), doświadczoną kadrą specjalistów, jak również wyższą jakością świadczonych usług. Każdy, kto decyduje się na takie rozwiązanie, powinien mieć świadomość, że leczenie prywatne może okazać się sporym wydatkiem. Niemniej w walce z rakiem komfort pacjenta odgrywa bardzo ważną rolę, podobnie jak szybka realizacja niezbędnych świadczeń zdrowotnych. Ośrodki prywatne zazwyczaj zapewniają krótsze terminy przyjęcia i samych zabiegów, a także np. lepsze wyżywienie. W przypadku, gdy chory zdecyduje się na leczenie prywatne, może poszukać rozwiązań, dzięki którym uda mu się uzyskać wsparcie finansowe. Jednym z najczęściej wybieranych jest nawiązanie kontaktu z fundacją onkologiczną i zostanie jej podopiecznym, aby zapewnić sobie pokrycie kosztów leczenia z pozyskanych środków. Osoby, które mają prywatną polisę na wypadek nowotworu, mogą skorzystać ze wsparcia finansowego, które przysługuje im w ramach opłacanych składek. Otrzymane w ten sposób świadczenie można wykorzystać na różne cele, w tym na pokrycie kosztów nowoczesnego leczenia realizowanego w wybranym przez siebie ośrodku.

Jak wybrać świadomie ośrodek onkologiczny?

Aby świadomie wybrać ośrodek onkologiczny, należy unikać pochopnego podejmowania decyzji. Warto rozważyć wszystkie wady i zalety wytypowanych placówek, zwracając uwagę na każdą istotną kwestię. Mowa tu zarówno o doświadczeniu kadry i jakości świadczonych usług, jak też o dojazdach, zakwaterowaniu czy możliwości odwiedzin. Zapoznanie się z opiniami innych pacjentów danego ośrodka też może być pomocne i rozwiać wątpliwości. O poradę można ponadto poprosić znajomych lub członków rodziny, którzy sami walczyli z nowotworem.

Możliwość wyboru ośrodka to jedno z podstawowych praw przysługujących pacjentom, także onkologicznym. Miejsce, w którym chory poddaje się leczeniu, ma duże znaczenie. Na szczęście znalezienie właściwej placówki nie musi być bardzo trudne, również z uwagi na łatwy dostęp do niezbędnych informacji, choćby w Internecie.





Autor: Fundacja Onkologiczna – Alivia





Źródła:

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.