Nowy lek na ostrą białaczkę szpikową z mutacją genu IDH1

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Lek Tibsovo® (tabletki ivosidenib wyprodukowane przez Agios Pharmaceuticals) został zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych przez Agencję Żywności i Leków (FDA, ang. Food and Drug Administration) w celu leczenia pierwszego rzutu u pacjentów z ostrą białaczką szpikową z mutacją genu IDH1, którzy są w wieku 75 lat lub więcej lub u których inne leki nie mogą być użyte ze względu na stan zdrowia.

Tibsovo® już rok temu został zatwierdzony do leczenia pacjentów z nawrotem choroby lub gdy dotychczasowe leki nie przynosiły pożądanych efektów. Obecnie może być stosowany również u nowo zdiagnozowanych, dorosłych pacjentów.

Wyniki badań wykazały, że na 34 nowo zdiagnozowanych pacjentów w wieku 64-87 lat, otrzymujących 500 mg ivosidenib dziennie przez średnio 4 miesiące:

  • 58% osiągnęło całkowite ustąpienie wszystkich objawów nowotworu lub częściową regeneracje hematologiczną i wyniki wciąż utrzymywały się rok po rozpoczęciu terapii.
  • Spośród 17 pacjentów, którzy byli uzależnieni od transfuzji krwi, 41% nie potrzebowało już transfuzji w ciągu całych 2 miesięcy od pierwszego podania leku.

Najczęstsze skutki uboczne to: biegunka, zmęczenie, nudności, zmniejszenie apetytu, leukocytoza (zwiększenie liczby białych krwinek), anemia, obrzęk obwodowy.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Autor: Iwona Koszla

Źródła:

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.