Nowy lek na ostrą białaczkę szpikową z mutacją genu IDH1

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Lek Tibsovo® (tabletki ivosidenib wyprodukowane przez Agios Pharmaceuticals) został zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych przez Agencję Żywności i Leków (FDA, ang. Food and Drug Administration) w celu leczenia pierwszego rzutu u pacjentów z ostrą białaczką szpikową z mutacją genu IDH1, którzy są w wieku 75 lat lub więcej lub u których inne leki nie mogą być użyte ze względu na stan zdrowia.

Tibsovo® już rok temu został zatwierdzony do leczenia pacjentów z nawrotem choroby lub gdy dotychczasowe leki nie przynosiły pożądanych efektów. Obecnie może być stosowany również u nowo zdiagnozowanych, dorosłych pacjentów.

Wyniki badań wykazały, że na 34 nowo zdiagnozowanych pacjentów w wieku 64-87 lat, otrzymujących 500 mg ivosidenib dziennie przez średnio 4 miesiące:

  • 58% osiągnęło całkowite ustąpienie wszystkich objawów nowotworu lub częściową regeneracje hematologiczną i wyniki wciąż utrzymywały się rok po rozpoczęciu terapii.
  • Spośród 17 pacjentów, którzy byli uzależnieni od transfuzji krwi, 41% nie potrzebowało już transfuzji w ciągu całych 2 miesięcy od pierwszego podania leku.

Najczęstsze skutki uboczne to: biegunka, zmęczenie, nudności, zmniejszenie apetytu, leukocytoza (zwiększenie liczby białych krwinek), anemia, obrzęk obwodowy.

Autor: Iwona Koszla

Źródła:

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.