Domownicy pacjenta onkologicznego w dobie koronawirusa

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Organizacja życia w domu, w którym mieszka osoba chorująca onkologicznie wymaga w obecnej sytuacji wiele uważności. Trzeba zadbać nie tylko o to, by choremu nie zabrakło leków ani innych niezbędnych akcesoriów higienicznych czy medycznych. Ważny jest też rygor higieniczny w rodzinie oraz unikanie kontaktów ze światem zewnętrznym, na ile tylko to możliwe. Wszystko po to, by minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem chorującego onkologicznie członka rodziny. Niestety nasi bliscy są w grupie zwiększonego ryzyka i są szczególnie narażeni na ciężki przebieg choroby oraz powikłania. Oto kilka podpowiedzi, jak funkcjonować w rodzinie osoby chorującej w tym trudnym czasie, by ograniczyć potencjalne zagrożenie.

Zakupy

Wyjście po zakupy do sklepu niesie za sobą ryzyko kontaktu z koronawirusem. Dlatego w trakcie zakupów należy używać maseczki oraz rękawiczek jednorazowych, a płatności dokonać w formie bezgotówkowej. Dobrym krokiem będzie używanie własnej torby, zamiast sklepowego wózka. Po powrocie do domu rękawiczki należy wyrzucić, a ręce umyć i zdezynfekować.

Obecnie nie ma dowodów na to, że koronawirus przenosi się przez żywność, jednak faktem jest, że można nieopatrznie „przynieść” wirusa ze sklepu m.in. na opakowaniach produktów żywnościowych. Może on przetrwać w lodówce na plastikowych pudełkach nawet do 3 dni. Dlatego należy pamiętać o tym, by po powrocie z zakupów spożywczych dokładnie umyć wszystkie przyniesione artykuły: warzywa i owoce pod ciepłą, bieżącą wodą, a produkty w opakowaniach plastikowych – w roztworze wody z mydłem. Niepotrzebne opakowania (np. woreczki) warto od razu wyrzucić. Pamiętajmy również o dezynfekcji rąk oraz blatu kuchennego po rozpakowaniu zakupów.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Przedmioty codziennego użytku

Źródłem przenoszenia wirusów mogą być przedmioty, których codziennie dotykamy: obudowy telefonów, piloty do telewizora, klawiatura od komputera, ale też klamki drzwi wewnętrznych i wyłączniki prądu. Należy regularnie przecierać te przedmioty ściereczką zwilżoną w roztworze wody z mydłem, by zachować ich czystość. Przemywajmy również sprzęty kuchenne: ekspres do kawy, włącznik zmywarki czy mikrofalówki, uchwyt lodówki, piekarnika i uchwyty szafek.

Jeśli w domu są ku temu warunki, można rozważyć dodatkową ochronę dla osoby aktywnie leczącej się. W szczególności chodzi o używanie osobnej łazienki przez chorującego członka rodziny, posiadanie własnego kompletu sztućców czy osobnego pojemnika na pranie.

Pozostali domownicy, którzy wykazują objawy infekcji powinni nosić w domu maseczki, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów.

Rozmowy z chorym

Osoby chorujące na raka są obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Sam fakt bycia pacjentem onkologicznym jest już źródłem wzmożonego stresu, a dodatkowo obecna sytuacja epidemiologiczna, a wraz z nią – utrudniony kontakt ze szpitalami i lekarzami potęgują w chorym uczucie zagrożenia i niepewności. Tutaj istotną rolę mogą odegrać właśnie członkowie rodziny chorującej osoby. Poprzez wspierające rozmowy mogą oni wpływać na obniżenie poczucia lęku u chorego. Można także rozważyć skorzystanie z pomocy psychologów. Obecnie wiele ośrodków świadczy taką pomoc w formie zdalnej. Dostępny jest m.in. ogólnopolski Kryzysowy Telefon Zaufania: 116 123.

Sen i odpoczynek

Opiekunowie powinni dbać nie tylko o chorego, ale także o siebie. W szczególności warto wykorzystywać każdą okazję do regeneracji sił oraz przeznaczać odpowiednią ilość czasu na sen (minimum 7 godzin nieprzerwanego snu w nocy). Istotna jest też „higiena psychiczna”, czyli zadbanie o siebie poprzez efektywne wykorzystywanie okazji do odpoczynku i relaksu zarówno ciała, jak i ducha. Stan wzmożonego napięcia nerwowego sprzyja obniżeniu odporności organizmu i zwiększa podatność na infekcje.

Kontakt z lekarzem

Warto uczulić chorego, by jeszcze uważniej przyglądał się swojemu ciału i wyłapywał niepokojące sygnały, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia. Podobnie uważni powinni być domownicy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto rozważyć opcję specjalistycznej konsultacji telefonicznej, którą wprowadziło NFZ na czas zagrożenia epidemiologicznego. Więcej szczegółów tutaj.

W przypadku pytań, czy wątpliwości można skorzystać także z dedykowanej pacjentom onkologicznym infolinii, którą prowadzi NFZ. Kontakt z Telefoniczną Informacją dla Pacjenta: 800 180 590, prefiks 2.

Autorka: Natalia Wiszniewska

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.