W dzisiejszych czasach mało kto zwraca uwagę na porę spożywania posiłków a o ich ilości już nie wspomnę. Każdy zazwyczaj skupia się na pracy. Brakuje czasu dla „samego siebie”. Zapomina się o sprawach ważnych i tych najważniejszych. Niektórzy nie spożywają śniadania, inni z kolei spożywają kolację zbyt późno – i to jest właśnie błąd. Dlaczego należy kontrolować godzinę i nie spożywać kolacji zbyt późno? Otóż, pora spożywania kolacji ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia. Zbyt późne spożywanie kolacji zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór piersi i prostaty.
Badanie, które opublikowane zostało w „International Journal of Cancer” miało na celu sprawdzenie, czy czas posiłków może mieć wpływ na rozwój nowotworu piersi i prostaty. Wzmożona aktywność w nocy, na przykład praca, zmiana rytmu zegaru biologicznego mają również bardzo duży wpływ na rozwój tych nowotworów.
Kilka słów o badaniu
Badanie stanowiło część projektu MCC – Spain. W analizie uwzględniono 621 przypadków nowotworu prostaty i 1205 przypadków nowotworu piersi oraz 872 zdrowych mężczyzn i 1321 zdrowych kobiet. Uczestnicy badania wypełniali między innymi kwestionariusze dotyczące nawyków żywieniowych, pór posiłków, nawyków związanych ze snem, chronotypu, jak również działań, które mają na celu zapobieganie nowotworom.
Okazało się, że spożywanie kolacji przed godziną 21:00 lub minimum dwie godziny przed snem miało związek z blisko o 20% mniejszym ryzykiem nowotworu piersi oraz prostaty w porównaniu z osobami, które spożywały kolację po 22:00 lub krótko przed snem.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
Wnioski
Wczesne spożywanie kolacji, jak również dłuższa przerwa pomiędzy kolacją a snem zmniejsza zdecydowanie ryzyko nowotworu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że zakłócenie zegara biologicznego ma również bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie a co za tym idzie zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór.
Należy pamiętać, że na rozwój nowotworu wpływa wiele innych czynników, nie tylko pora spożywania posiłków, czy praca na zmiany i zakłócanie jednocześnie zegara biologicznego. Nie na wszystkie czynniki mamy wpływ. Starajmy się zatem spożywać kolację o wczesnych porach i zwracajmy uwagę, o której kładziemy się spać.
Autor: Agata Ernst