Pora kolacji ma związek z zachorowaniem na nowotwór piersi i prostaty

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

W dzisiejszych czasach mało kto zwraca uwagę na porę spożywania posiłków a o ich ilości już nie wspomnę. Każdy zazwyczaj skupia się na pracy. Brakuje czasu dla „samego siebie”. Zapomina się o sprawach ważnych i tych najważniejszych. Niektórzy nie spożywają śniadania, inni z kolei spożywają kolację zbyt późno – i to jest właśnie błąd. Dlaczego należy kontrolować godzinę i nie spożywać kolacji zbyt późno? Otóż, pora spożywania kolacji ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia. Zbyt późne spożywanie kolacji zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór piersi i prostaty.

Badanie, które opublikowane zostało w „International Journal of Cancer” miało na celu sprawdzenie, czy czas posiłków może mieć wpływ na rozwój nowotworu piersi i prostaty. Wzmożona aktywność w nocy, na przykład praca, zmiana rytmu zegaru biologicznego mają również bardzo duży wpływ na rozwój tych nowotworów.

Kilka słów o badaniu

Badanie stanowiło część projektu MCC – Spain. W analizie uwzględniono 621 przypadków nowotworu prostaty i 1205 przypadków nowotworu piersi oraz 872 zdrowych mężczyzn i 1321 zdrowych kobiet. Uczestnicy badania wypełniali między innymi kwestionariusze dotyczące nawyków żywieniowych, pór posiłków, nawyków związanych ze snem, chronotypu, jak również działań, które mają na celu zapobieganie nowotworom.

Okazało się, że spożywanie kolacji przed godziną 21:00 lub minimum dwie godziny przed snem miało związek z blisko o 20%  mniejszym ryzykiem nowotworu piersi oraz prostaty w porównaniu z osobami, które spożywały kolację po 22:00 lub krótko przed snem.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Wnioski

Wczesne spożywanie kolacji, jak również dłuższa przerwa pomiędzy kolacją a snem zmniejsza zdecydowanie ryzyko nowotworu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że zakłócenie zegara biologicznego ma również bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie a co za tym idzie zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór.

Należy pamiętać, że na rozwój nowotworu wpływa wiele innych czynników, nie tylko pora spożywania posiłków, czy praca na zmiany i zakłócanie jednocześnie zegara biologicznego. Nie na wszystkie czynniki mamy wpływ. Starajmy się zatem spożywać kolację o wczesnych porach i zwracajmy uwagę, o której kładziemy się spać.

Autor: Agata Ernst

Źródło: onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ijc.31649

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.