Robot Da Vinci – przełom w leczeniu raka prostaty, szansa na lepszą jakość życia dla chorych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Wynalezienie robotów medycznych było największym osiągnięciem współczesnej chirurgii i ważnym przełomem w leczeniu onkologicznym. Z ich pomocą inwazyjne operacje, wymagające wyjątkowej precyzji, stały się prostsze, bezpieczniejsze i mniej obciążające dla pacjentów. Minęło już ponad 10 lat od kiedy przeprowadzono pierwszą w Polsce operację raka gruczołu prostaty w asyście robota da Vinci. Dziś z autoryzowanych systemów robotycznych korzysta kilka polskich szpitali m.in. z województwa mazowieckiego i łódzkiego. 

Według statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów rak prostaty jest drugim z najczęściej występujących męskich nowotworów. Co roku przybywa około 16 000 chorych. Leczenie zależy od stadium raka, czynników patomorfologicznych i strukturalnych, a także od wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. We wczesnym stadium choroby, standardowym postępowaniem chirurgicznym jest aktywna obserwacja, radioterapia oraz prostatektomia radykalna. 

Prostatektomia radykalna to uznana metoda leczenia raka prostaty, zwłaszcza dziś, dzięki nowoczesnej chirurgii robotycznej. W porównaniu do operacji wykonywanych metodą tradycyjną lub laparoskopową zabieg w asyście robota da Vinci jest bardziej precyzyjny i mniej urazowy. Nowoczesną prostatektomię przeprowadza się z zachowaniem pełnej czystości onkologicznej. Po takiej operacji pacjenci zachowują dobrą jakość życia i wracają do pełnej aktywności zawodowej, fizycznej i seksualnej. Operacje raka prostaty da Vinci to najnowocześniejszy sposób leczenia, podnoszący bezpieczeństwo zabiegów i zmniejszający ryzyko powikłań.

Chirurgia robotyczna da Vinci

Robota da Vinci opracował pod koniec XX wieku amerykański Institute Surgical. Był to jeden z pierwszych mało inwazyjnych systemów medycznych, stworzony, by ułatwić operowanie trudno dostępnych i silnie ukrwionych obszarów ciała. Obecnie w asyście da Vinci przeprowadza się operacje laryngologiczne, jak również urologiczne, bariatryczne i ginekologiczne. Wykonują je chirurdzy z 50 stanów USA i ponad 60 krajów całego świata, również z Polski. Roboty da Vinci są dostępne m.in. w Warszawie, Łodzi i Białymstoku. 

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Da Vinci to właściwie nie robot, lecz maszyna złożona z czterech ramion oraz konsoli, zza której przeprowadza się operację. Trzy ramiona wyposażone są w specjalistyczne narzędzia, czwarte ma wbudowaną kamerę endoskopową, generującą trójwymiarowy obraz HD w 5-krotnym powiększeniu. Całość tworzy zaawansowany system chirurgiczny, który pozwala operować w sposób przekraczający ludzkie możliwości. 

Operacja raka prostaty w asyście robota da Vinci

Operacje raka prostaty w asyście robota da Vinci różnią się od klasycznych. Lekarz nie stoi przy stole operacyjnym, lecz przy konsoli chirurgicznej i za pośrednictwem sterowników manipuluje ramionami robota. Umocowane na ich końcach mikronarzędzia dokładnie odwzorowują ruchy rąk chirurga, eliminując drżenie dłoni. Są na tyle ruchome, że sprawdzają się w najwęższych obszarach. Robot wykonuje minimalne nacięcia powłok brzusznych, co minimalizuje utratę krwi, ryzyko infekcji, a także ból pooperacyjny. Usunięcie zmian nowotworowych odbywa się bez naruszenia sąsiadujących tkanek, w tym mięśnia zwieracza, nerwów odpowiedzialnych za potencję i struktur umożliwiających oddawanie moczu.

Dzięki technologiom robotycznym operacja przebiega bardzo sprawnie. Trójwymiarowe obrazowanie zapewnia dokładną nawigację przestrzenną, a 5-krotnie powiększony obraz pozwala dostrzec najdrobniejsze szczegóły. Robot da Vinci nadaje się idealnie do zabiegów uroonkologicznych właśnie ze względu precyzję i dokładność. To ostatecznie przekłada się na optymalne wyniki leczenia pacjentów z rakiem gruczołu krokowego. Ich komfort życia po zabiegu jest nieporównywalnie wyższy niż u osób, które przeszły radykalną prostatektomię wykonywaną inną metodą, nawet laparoskopową. Technologie robotyczne pozwalają skrócić czas hospitalizacji oraz rekonwalescencji i zmniejszają ryzyko komplikacji. U operowanych w asyście da Vinci zdecydowanie rzadziej występuje problem nietrzymania moczu czy dysfunkcji seksualnych. Korzyści chirurgii robotycznej są wielokierunkowe.

Prostatektomia radykalna da Vinci w Polsce

Chociaż na świecie przeprowadzono już ponad 8 mln zabiegów z systemem chirurgicznym da Vinci, w Polsce to wciąż nowość, która powoli staje się rzeczywistością. Operacje raka prostaty robotem da Vinci nie są jeszcze refundowane, ale mamy nadzieję, że to kwestia czasu. Obecnie cena prostatektomii radykalnej da Vinci przekracza 30 tys. zł. Mając jednak na uwadze niższe koszty związane z powikłaniami pooperacyjnymi i krótszym okresie rekonwalescencji, można podejrzewać, że zabiegi będą w przyszłości finansowane przez NFZ. Wynalezienie robotów operacyjnych było przełomowe, a sprawnie rozwijająca się chirurgia robotyczna to przyszłość medycyny XXI wieku. Dlatego powinna stać się dostępna dla wszystkich pacjentów.

Autor: dr n. med. Tomasz Konecki, urolog z Salve Medica

http://bit.ly/SalveMedica_KoneckiTomasz

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.