Witamina D i nowotwory

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i pełni szereg istotnych funkcji w organizmie. Odpowiedzialna jest między innymi za utrzymanie równowagi wapniowo-fosforanowej, prawidłową mineralizację kości, a także regulację pracy układu nerwowego, endokrynnego, immunologicznego oraz mięśniowego. W literaturze niejednokrotnie dyskutowano wpływ tej witaminy na zapobieganie oraz rozwój nowotworów, a także analizowano poszczególne mechanizmy jej potencjalnie korzystnego wpływu na tę grupę chorób. Obecnie niedobory witaminy D występujące powszechnie w populacji coraz częściej wiązane są ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niektórych nowotworów. Znane dotąd dane pochodzące z literatury naukowej nadal nie są jednoznaczne. 

Mechanizmy działania przeciwnowotworowego 

Witamina D może pośrednio wpływać na procesy komórkowe związane z nowotworzeniem, takie jak proliferacja, apoptoza, różnicowanie czy nasilenie stanu zapalnego. Ponadto witamina D jest prekursorem kalcytriolu wpływającego na metabolizm komórek nowotworowych. 

Przeciwnowotworowe działanie witaminy D związane jest również z wpływem na stopień wchłaniania wapnia. Witamina D zwiększa wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. W badaniach wykazano, że wapń może mieć właściwości przeciwnowotworowe szczególnie w przypadku raka jelita grubego, raka piersi po menopauzie oraz raka płuca. 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Niedobory witaminy D a rak prostaty 

Wykazano, że wysokie stężenia aktywnego metabolitu witaminy D we krwi mogą być związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka prostaty. Przypuszcza się, że zwiększenie ryzyka wystąpienia raka prostaty może również być związane ze zwiększonym wchłanianiem wapnia z pożywienia, dla którego potwierdzono zwiększanie ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów.  Wskazane jest zatem, aby w kontekście profilaktyki nowotworów prostaty przyjmować suplementy witaminy D równolegle z kontrolą jej stężenia we krwi, żeby nie doprowadzić do nadmiernej podaży. Badania w grupie chorych z nowotworami prostaty wykazały z kolei, że zgodna z zapotrzebowaniem suplementacja witaminą D może zmniejszać śmiertelność w tej grupie chorych. 

Witamina D w profilaktyce raka piersi

W przypadku raka piersi wykazano, że wysokie poziomy aktywnego metabolitu witaminy D związane były z niższa śmiertelnością w skutek nowotworu oraz śmiertelnością ogółem. Wskazuje się również, że suplementacja witaminą D, pod kontrolą jej stężenia we krwi, może zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworu piersi. W badaniach potwierdzono, że na każde 300 mg wapnia pochodzącego z diety ryzyko raka piersi przed menopauzą zmniejsza się o 8% natomiast po menopauzie o 2%, dlatego utrzymanie prawidłowego stężenia witaminy D będzie sprzyjało profilaktyce tego rodzaju nowotworu. Obecnie prowadzone są badania dotyczące wpływu stężenia witaminy D we krwi na rokowanie pacjentek z nowotworem piersi we wczesnym stadium, jednak ostateczne wyniki nie zostały jeszcze potwierdzone. 

Korzystny wpływ witaminy D u chorych na raka jelita grubego 

Nowotwór jelita grubego należy do jednego z lepiej przebadanych nowotworów pod kątem związku ze stężeniem witaminy D w organizmie. W grupie pacjentów z wyższymi stężeniami witaminy D we krwi wykazano wyższą przeżywalność w porównaniu do grupy o niewystarczającym stężeniu tej witaminy we krwi. Wpływ stężenia witaminy D badano również w grupie pacjentów z zaawansowanym nowotworem otrzymujących chemioterapię i potwierdzono korzystny wpływ wyższych stężeń tej witaminy na przeżywalność w grupie. Badania dotyczące wpływu dodatkowej suplementacji witaminą D w badaniach obserwacyjnych nie potwierdziły jednoznacznie jej silnego wpływu na przeżywalność. 

Rak płuca – mniejsze ryzyko zachorowania

W przypadku raka płuca odpowiednia podaż witaminy D i związana z nią poprawa wchłaniania wapnia z pożywienia może wpływać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia tego nowotworu szczególnie w grupie niepalących kobiet oraz osób o niskim spożyciu tego pierwiastka z dietą. 

Witamina D należy do grupy związków które człowiek zmuszony jest dostarczać z pożywieniem lub poprzez odpowiedni czas ekspozycji na słońce. W większości przypadków badania laboratoryjne wskazują na niedobory tej witaminy w organizmie i zalecana jest suplementacja. Istotne jest, aby przyjmować suplementy witaminy D w odpowiedniej ilości i jako odpowiedź na niedobory stwierdzone w badaniach laboratoryjnych.

Autorka: Elwira Gliwska

Źródła:

Carlberg, C. and Muñoz, A. (2020) ‘An update on vitamin D signaling and cancer’, Seminars in Cancer Biology, (xxxx). doi: 10.1016/j.semcancer.2020.05.018.

Grant, W. B. (2020) ‘Review of recent advances in understanding the role of Vitamin D in reducing cancer risk: Breast, colorectal, prostate, and overall cancer’, Anticancer Research, 40(1), pp. 491–499. doi: 10.21873/anticanres.13977.

Kwak, J. H. and Paik, J. K. (2020) ‘Vitamin d status and gastric cancer: A cross-sectional study in Koreans’, Nutrients, 12(7), pp. 1–9. doi: 10.3390/nu12072004.

Minisola, S. et al. (2019) ‘Controversies surrounding vitamin D: Focus on supplementation and cancer’, International Journal of Environmental Research and Public Health, 16(2), pp. 1–10. doi: 10.3390/ijerph16020189.

Szawłowski AW al. (2020) Profilaktyka nowotworów: Żywienie w chorobach nowotworowych,1 pp.357-360

Wszystkie prawa do materiałów dostępnych na stronie są zastrzeżone. Kopiowanie zawartości wymaga zgody Fundacji.
Przeczytaj treść noty prawnej.Struktura i układ graficzny serwis internetowy stanowią wyłączną własność Fundacji Onkologicznej ALIVIA oraz podlegają ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2019.1231 t.j. z dnia 2019.07.03). Jakiekolwiek drukowanie lub kopiowanie informacji, tekstów, zdjęć, innych elementów graficznych, jak również znaków towarowych zamieszczonych na stronie internetowej bez uprzedniej pisemnej zgody Fundacji Onkologicznej ALIVIA jest zabronione. Nazwy handlowe, nazwy produktów lub inne oznaczenia zmieszczone w serwisie internetowym stanowią zarejestrowane znaki towarowe zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.